Порушення прав військовослужбовців під час проходження військової служби та величезна кількість недотримань – грошового забезпечення, вислуги й пільг – є одними з кричущих проблем другого року широкомасштабної війни. Одним з дієвих громадських об’єднань ветеранів, яке під час війни займає позицію послідовного відстоювання прав військових, є ГО «Спілка ветеранів АТО» з Харкова.
У попередніх публікаціях ми розповідали про два адвокатські об’єднання, котрі разом з ГО «Спілка ветеранів АТО» надають юридичні консультації військовим і допомагають відстоювати їхні законні права. А тепер знайомимо ще з двома юристами, що пройшли шлях військовослужбовців і на власному досвіді знають нюанси служби та взаємовідносин у підрозділах.
Поява такої інформації на нашому сайті свідчить про те, що з кожним днем бійці потребують вирішення все більшої й більшої кількості власних юридичних проблем. Для зміни цієї ситуації, як вважають ветерани, від держави та неурядових фондів необхідно розширювати штат безоплатних юридичних консультантів – щоб забезпечити можливість для всіх бажаючих звернутися за правовою допомогою та своєчасно її отримати.
Знайомтеся – Артем Попенко й Тимур Карпов, професійні юристи та колишні військовослужбовці. Зараз вони працюють разом, але початок шляху в кожного був свій.
ЗАКОННІСТЬ ПОНАД УСЕ!
– Вищу юридичну освіту отримав у Харківській національній академії імені Ярослава Мудрого, на військово-юридичному факультеті, – розповідає Артем Попенко. – А потім була служба в різних підрозділах – 22 батальйоні, 92 і 17 бригадах. Там я побачив і зрозумів масштаби беззаконня щодо військовослужбовців. А також усвідомив, що дуже мало юристів і адвокатів фахово займаються вирішенням подібних проблем. Ті ж, хто намагаються це робити, часто не мають жодного відношення до військової служби й поняття не мають, що там відбувається. А оскільки в мене є юридична освіта й досвід військової служби понад шість років, хто, якщо не я, зможе успішно й фахово займатися цією діяльністю?
На питання, що таке специфіка військової служби, Артем дає досить цікаву відповідь. Виявляється велика кількість офіцерів, які мали б опікуватися бійцями, просто не хочуть належно виконувати свої обов’язки. Часто поводять себе непорядно по відношенню до солдатського й сержантського складу. Їхня поведінка змінюється лише коли починаються звернення до вищих інстанцій – оперативного командування, командування сухопутних військ. Але з сотні незаслужено ображених до таких звернень вдаються одиниці, що спонукає непорядних офіцерів і далі вчиняти так само непорядно.
– Можу запевнити, що 90 % військовослужбовців, які до мене зверталися й яким я доводив, що можна зробити, не робили нічого й ніяким чином не відстоювали власні права. На це здатні лише біля 10 % активних людей. Тому, в будь-якому випадку, якщо офіцер ставиться до солдата непорядно, це означає, що солдат дозволяє йому так до себе ставитися.
Коли ми запитали, що ж спонукає фінансистів не доплачувати бійцям призначених коштів, Артем відповів:
– Наскільки я знаю, жодної матеріальної зацікавленості немає. Існує такий підхід у цивільних організаціях: менше коштів витрачаємо, отримуємо премії чи якісь інші заохочення. Про щось подібне в ЗСУ я не знаю. Єдиний момент, який можу припустити, фінансисти бояться переплатити, щоб потім не довелося розраховуватися з власної кишені. Боячись заплатити більше, вони просто недоплачують. Бувають також випадки, коли внутрішні накази та розпорядження протирічать чинному законодавству. Тоді фінансист намагається виконувати внутрішнє розпорядження, за яке покарання значно жорстокіше, ніж за порушення закону.
У підрозділах 92 бригади ще й досі згадують про те, як були незадоволені деякі командири, коли Артем Попенко, юрист бригади, допомагав бійцям відстоювати права перед власною військовою частиною.
– Неподобство! – говорили йому.
– Ні, – відповідав він, – неподобство дозволяєте собі ви, а я лише відновлюю справедливість! Тим більше, що нічого протизаконного я не роблю. Просто належним чином виконую свої обов’язки.
Після військової служби Артем і далі продовжував допомагати бійцям відстоювати власні права. Вони рекомендували його своїм друзям, знайомим. Але функції правника були дещо обмежені – складання позовів, інших юридичних документів. Аж поки в травні поточного року Артем Попенко отримав ліцензію та можливість займатися адвокатською діяльністю.
ЗА ПРАВА СЛІД БОРОТИСЯ
Захоплення юриспруденцією для Тимура Карпова почалося в 2008 році, зі строкової служби у внутрішніх антитерористичних військах МВС. Після демобілізації була патрульно-постова служба. За два роки він усвідомив, що така діяльність мало пов’язана з охороною правопорядку, й звільнився. Але прийшли нові часи творення якісно нової поліції й Тимур повірив у це ще раз. І ще раз його очікувало розчарування. Поліція виявилася нічим не кращою за міліцію. Щоб зрозуміти це, достатньо було півроку. Знову звільнення й нова служба – у Національній гвардії заступником командира взводу.
Три ротації в зону бойових дій закінчилися пораненням, госпіталями та переведенням в управління військової частини. Там займався розслідуваннями правопорушень.
– Перший мій суд і виграна справа, – говорить Тимур, – була проти «ПриватБанку» та їхньої схеми розводити власних клієнтів на гроші. Ще під час служби в міліції я отримав від банку зарплатну та кредитну картки. Остання на п’ятсот гривень. Схема полягала в тому, що банк повідомляв про закриття кредиту, але замовчував про недоплату на 10–20 гривень. А за два-три роки через суд вимагав компенсувати суму в десятки тисяч.
Наступною ситуацією, яку слід було вирішувати, стало ще одне порушення. Після отриманого Тимуром поранення не було проведене службове розслідування. У результаті виявилося, що поранення пов’язане не з захистом Батьківщини, а в результаті проходження служби. Довелося знову звертатися з позовом до суду. Після того, як посадовці отримали догани, суворі догани, були позбавлені премій і вимушені були сплачувати штрафи, ситуація докорінно змінилася.
– Звертаючись до всіх можливих інстанцій, я отримав те, на що мав право. Але, якби я не пройшов цей довгий і складний шлях, то так би й залишився ні з чим. А оскільки тоді я служив в управлінні військової частини Нацгвардії, то доводилося використовувати власний досвід і допомагати знайомим – комусь порадою, комусь у написанні позову.
Вищу юридичну освіту Тимур Карпов отримав на факультеті права Харківського національного університету внутрішніх справ. І тепер він твердо впевнений, що власні права необхідно відстоювати. Якщо відсутність освіти, незнання державної правової системи, нездатність орієнтуватися в законодавстві не дозволяють цього робити, тоді треба звертатися до фахівців. Достатньо дозволити порушити свої права один раз, вони будуть із завидною постійністю порушуватися в подальшому. Це аксіома! А, як результат, ми можемо взагалі втратити право голосу й скотитися до тоталітарної системи, на кшталт тієї, що побудована зараз у росії.
ЗУСТРІЧ ОДНОДУМЦІВ
Артема з Тимуром звели разом спільні інтереси та гостре несприйняття тих ситуацій, коли грубо порушується законодавство. Особливо у випадках з військовослужбовцями, людьми, яким ми маємо бути вдячні за збереження країни та відносно мирне життя на більшій частині території України.
Не зважаючи на те, що Тимур служив у Національній гвардії, а Артем у ЗСУ, познайомилися вони в 2019 році в зоні проведення ООС. Тоді в Авдіївці, на лінії розмежування з окупованим Донецьком, перебували військовослужбовці з різних підрозділів. Спочатку вони просто спілкувалися, потім виявили спільних знайомих. А далі усвідомили, що мають приблизно однакове бачення щодо незахищеності військових від свавілля деяких командирів і начальників.
З початком повномасштабного вторгнення Артем і Тимур на власні очі побачили, як у підрозділах абсолютно ігноруються закони й законність. Відношення вищого командного складу до підлеглих не змінилося навіть під час війни. Тоді й прийшла думка, що переросла в рішення: допомогу військовим у юридичних питаннях зробити своєю професією.
– Коли військові після звільнення недоотримують кошти, які вони заробили, ризикуючи своїм здоров’ям чи навіть життям, – вважає Артем, – це є найвищою несправедливістю. Тому готовий жертвувати своїм часом, енергією, професійним досвідом, аби таке ніколи не повторювалося.
– Чим більше людей буде звертатися, – доповнює думку Тимур, – тим більше ми зможемо допомогти, тим скоріше отримаємо необхідні зміни в державному устрої.
Співпраця зі Спілкою ветеранів, на їхнє тверде переконання, виводить правозахисну діяльність на значно вищий рівень, оскільки громадська організація об’єднала в своїй структурі велику кількість членів. Багато хто з ветеранів пішов воювати, багато хто воює й зараз. А це означає, що будь-коли їм може знадобитися фахова консультація та юридична допомога.
ДОПОМОГА МАЄ БУТИ ФАХОВОЮ
Коли ми звертаємося до фахівця в будь-якій галузі, то завжди ставимо питання, наскільки цей фахівець є професіоналом. Це стосується й комп’ютерників, які лагодять наші гаджети, й лікарів, котрим довіряємо своє здоров’я. Не є виключенням і правники, на яких ми покладаємося у вирішенні повернення законних виплат, їхній індексації, звільненні з військової служби та адвокатському захисті в судах різних інстанцій.
Тому цілком доречним і виправданим є питання, а кого захистили Артем з Тимуром, кому та з чим допомогли?
Марко, розвідник 92 окремої механізованої бригади:
– Коли в 2019 році в мене скінчився термін контракту, виявилося, що при звільненні мені не доплатили більше 20 тисяч гривень. Про це мені розповів Артем, який у той час служив у юридичному відділенні бригади. Наступною проблемою стала неможливість отримання земляного наділу. Знову ж, завдяки втручанню й допомозі юриста проблему вирішили. Уже під час повномасштабного вторгнення я потрапив до госпіталя й там були певні непорозуміння з медперсоналом. Замість звичайної виписки я отримав документ, що виписаний як порушник дисципліни. Тут уже Тимур підключився до вирішення питання, ми спільно підготували кілька скарг і, коли я вже повернувся на позиції, мені зателефонували з госпіталя, вибачилися та внесли необхідні зміни в виписку. Я абсолютно задоволений роботою юристів і в майбутньому, якщо будуть якісь проблеми, звертатимуся лише до них!..
Олександр, колишній солдат-стрілок 227 батальйону ТРО:
– Після поранення я отримав інвалідність і був звільнений. На консультації у юристів мені пояснили, що при звільненні не була врахована вислуга. Точної суми я не знаю, але це біля ста тисяч гривень. Мене цілком влаштовує, як допомагають, консультують, пояснюють. Сам я цього зробити не можу. А про те, щоб співпрацювати з кимось іншим, ніколи навіть не думав.
Вадим, майор запасу, колишній начальник технічного відділу військового арсеналу:
– Я запідозрив, що мені недорахували пенсію. Юристи підтвердили моє припущення. Але адвокат працював не найкращим чином, оскільки за два роки ніяких результатів не було. Весь цей час я вимушений був оплачувати адвокатські послуги. Тоді я звернувся до Артема й через три місяці отримав перерахування військової пенсії з семи до 16 тисяч гривень. Інакше, як дивом, я це назвати не можу. Безмежно вдячний Артему!
Начальник штабу ГО «Спілка ветеранів АТО» Влад Якименко коментує ситуацію, щодо діяльності юристів:
– На жаль, реалії війни достатньо жорсткі, тому ми часто стикаємося з подіями, що порушують Конституцію та чинне законодавство. Але воїни-ветерани мають відчувати, що держава в правовому полі завжди знаходиться на їхньому боці. Бо саме завдяки воїнам, теперішнім і колишнім, держава живе й продовжує існувати. Це довели події 2014 та 2022 років. Це доводять сьогоднішні події. Тому ми вважаємо, що відстоювання прав ветеранів – необхідна й першочергова умова подальшого розвитку України!
Автор: Іван Виговський, НОВА: новини ветеранів
http:///premier-shmihal-maie-buty-pokaranyj-cherez-lobiiuvannia-pidvyshchennia-taryfiv-pid-chas-vijny-ihor-mosijchuk/