Військово-обліковий документ визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Він оформляється та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним, резервістом, а також особі, яка виключена з військового обліку.
Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані завжди мати при собі, разом з документом, що посвідчує особу, ще й військово-обліковий документ. Він може бути як у паперовому, так і в електронному вигляді.
У період проведення мобілізації (крім цільової) представники ТЦК та СП, поліцейські, а також прикордонники мають право вимагати у чоловіків призовного віку цей документ разом з тим, що посвідчує особу.
Електронний військово-обліковий документ
Електронний військово-обліковий документ з 18 червня 2024 року має таку ж юридичну силу, як і паперовий. Аби його сформувати, потрібно встановити додаток “Резерв+”, оновити дані (якщо раніше це не було зроблено). Також можна сформувати PDF-версію документа.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду – QR-код військово-облікового документа.
Документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього. У випадку, коли такий QR-код не можливо зчитати технічними засобами, – документ не вважається підтвердженим.
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше 1 року з дати його створення.
Військово-обліковий документ у паперовій формі
Військово-обліковий документ оформляється та видається у паперовій формі – на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінета Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Відомості в ньому мають відповідати тим, які містяться в “Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів”. Якщо цього не відбувається, то такий документ вважається недійсним.
РТЦК та СП можуть роздруковувати бланк військово-облікового документа, який формується за допомогою “Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів”. Бланк військово-облікового документа виготовляється з паперу і має розмір 148 х 210 міліметрів (формат А5). У верхній лівій частині лицьового боку документа вклеюється кольорова фотокартка його власника, яка засвідчується гербовою мастиковою печаткою.
Існує два варіанта перевірити відомості на відповідність:
- електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
- районний (міський) ТЦК та СП або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
У разі виявлення невідповідності, для внесення відповідних змін у паперовій формі громадянин повинен звернутися до ТЦК за місцем свого перебування на військовому обліку з письмовою заявою.
У випадку, коли громадянин за станом здоров’я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, то із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун. Зміни вносяться протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Щоб внести зміни в електронній формі, громадянин повинен скористатися електронним кабінетом (призовника, військовозобов’язаного, резервіста) для звернення до ТЦК, знову ж таки за місцем його перебування на обліку.
Коли потрібно змінити військово-обліковий документ?
Всі військово-облікові документи, оформлені раніше, до видачі документа нового зразка вважаються дійсними.
Випадки, коли потрібно змінити документ:
- після взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
- якщо призовник, який перебував на військовому обліку до 18 травня 2024 року, не отримував військово-облікового документа;
- у разі зміни категорії щодо військового обов’язку;
- у разі відсутності місця для внесення змін в наявному документі;
- якщо відомості у військово-обліковому документі не відповідають інформації, яка є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
- у разі втрати (зіпсування) документа;
- якщо є бажання змінити військово-обліковий документ старого зразка на документ нового зразка.
Громадянин України може передавати військово-обліковий документ на бланку працівнику, відповідальному за ведення військового обліку, для внесення змін за умови одержання розписки, оформленої за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 559.
Військово-обліковий документ на бланку повертається громадянину України не пізніше семи робочих днів з дня видачі такої розписки.
Варто нагадати, що в Україні продовжується загальна мобілізація. Верховна Рада ухвалила закон, яким передбачено, що до 16 липня всі українські чоловіки мали оновити свої військово-облікові дані у три різні способи: онлайн через додаток Резерв+, в ТЦК або в ЦНАПі.
На громадян України, які не дотрималися вимог закону може бути накладена адміністративна відповідальність. Штрафи коливаються від 17 до 25 тисяч гривень.
Олександр Вікторович, НОВА: новини ветеранів.
НАГАДУЄМО: