Після звільнення зі служби одноразова грошова допомога військовослужбовцям (ОГД) надається різним категоріям українських військових. Розмір виплати також залежить і від причини звільнення та різниться для контрактників та мобілізованих.
Як рахується сума, які види виплат у разі звільнення військового зі служби існують – пояснили юристи правозахисного центру Принцип.
Одноразова грошова допомога для мобілізованих
Постанова Кабміну № 460 передбачає, що у разі звільнення мобілізований військовий отримує виплату в розмірі 4% від місячного грошового забезпечення (ГЗ) за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25% місячного ГЗ.
Наприклад, військовий служив 6 місяців та отримував грошове забезпечення у розмірі 10 000 грн. Щоб вирахувати суму ОГД для нього, потрібно скористатися цією формулою: 6×10×4%.
Сума, яка вийде в результаті підрахунку, обовʼязково має перевищувати 25% місячного забезпечення військовослужбовця. Якщо вона є меншою, то все одно виплата становитиме мінімум 25% місячного ГЗ.
ОГД для контрактників
Після укладення першого контракту і за умови, що військовий не отримував грошову допомогу раніше, він може отримати:
- для рядових — 8 прожиткових мінімумів;
- для сержантського і старшинського складу — 9 прожиткових мінімумів;
- для офіцерського складу — 10 прожиткових мінімумів.
Розмір грошової допомоги у разі звільнення контрактників затверджений наказом Міноборони №260.
Розмір ОГД залежно від причин звільнення з військової служби
Наказ Міноборони № 260 також регламентує суму грошової допомоги з огляду на причину звільнення військового зі служби. Виплата рахується таким чином:
- за станом здоровʼя: виплачується в розмірі 50% місячного ГЗ за кожний календарний рік служби;
- за вислугою понад 10 років: виплачується в розмірі 50% місячного ГЗ за кожний календарний рік служби;
- сімейні обставини та інші поважні причини (визначені постановою Кабміну № 413): виплачується в розмірі 25% місячного ГЗ за кожний календарний рік служби.