Агресія рфії проти України прискорила поляризацію країн у Світі через відкриту чи приховану співпрацю або симпатію до росії. На це вказують останні реальні кроки лідерів ряду країн.
Речник Держдепу США Нед Прайс заявив, що поставки Іраном безпілотників росії для використання у війні проти України перетворюють відносини між Тегераном і москвою на “повноцінне оборонне партнерство”.
Про те, що рфія, відповідно до контракту, укладеного влітку, придбала в Ірану 1700 ударних безпілотників та використала проти України 540 з них, повідомив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times. Їх постачання на росію відбувається партіями.
На сьогодні росія запустила близько 540 безпілотників для тактичних ударів уздовж лінії фронту та для таких, що спрямовані на електростанції, опори ліній електропередачі та електричні підстанції. При цьому зазначається, що Іран досі відмовлявся підтримати росію у постачанні балістичних ракет. “Іран не поспішає з цим зі зрозумілих причин… – як тільки росія запустить перші ракети, тиск санкцій на Іран посилиться”, – сказав Буданов.
Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу у Конгресі США заявив, що росія знайшла спільника в геноцидній політиці – Іран. Він додав, що співпраця цих двох країн загрожує не лише Україні, а й усім союзникам США.
Іран боляче відреагував на заяву Володимира Зеленського, зроблену перед Конгресом США про те, що сотні смертоносних дронів, відправлених Іраном до росії, стали загрозою для «критичної інфраструктури». Офіційний представник МЗС Ірану Нассер Канаані заявив, що промова Зеленського з Капітолію у Сполучених Штатах повторює «звинувачення та непристойні заяви».
«Ми завжди поважали територіальну цілісність країн, зокрема України, і пан Зеленський повинен знати, що стратегічне терпіння Ірану щодо необґрунтованих звинувачень обмежений. Пан Зеленський має винести уроки з долі деяких лідерів країн, які розраховували на підтримку Америки», – йдеться в заяві Канаані.
Минулого місяця іранський уряд визнав, що за кілька місяців до початку вторгнення в Україну він таки направив до росії обмежену кількість безпілотників, але заперечував постачання військової техніки для використання у війні проти України.
“Іран, який планує збільшити обсяги зброї для росії, демонстративно принижує інститут “міжнародних санкцій”… Важливо відмовитися від концепції “непрацюючих санкцій”, “недіючої резолюції ООН”, а перейти до більш руйнівних інструментів – знищення виробництва та арешту постачальників”, – написав Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк у Twitter.
Агентство Reuters у четвер, 22 грудня, з посиланням на високопосадовця Білого дому, який говорив на умовах анонімності, повідомило, що крім Ірану рашистам зброю продав і лідер КНДР Кім Чен Ин.
«Ми можемо підтвердити, що Північна Корея завершила перше постачання зброї компанії Вагнер, яка оплатила обладнання. Минулого місяця КНДР поставила в Росію ракети для Вагнера», — заявив співрозмовник агентства.
У США вважають, що кількість зброї, переданої Північною Кореєю, не змінить динаміку бойових дій в Україні, але «занепокоєні тим, що КНДР планує передати Вагнеру більше військової техніки». Американські чиновники планують порушити це питання в Раді безпеки ООН, оскільки постачання зброї з боку КНДР прямо порушує резолюції Ради безпеки, пише Reuters. Також США збираються найближчими тижнями запровадити нові санкції проти ПВК Вагнер.
І на завершення – новий посол КНР у ЄС Фу Конг заявив, що вторгнення росії в Україну поставило Китай “у дуже складне становище” і він не хоче “вибирати між друзями” москвою та Києвом. Про це Фу Конг сказав в інтерв’ю газеті South China Morning Post.
Фу Конг підкреслив: “ця криза поставила нас у дуже складне становище з політичної точки зору… і створила велику напругу в наших відносинах”. Він назвав війну рф проти України “так званою спецоперацією”, оскільки “саме так її назвали росіяни” та заявив, що одним з його пріоритетів на новій посаді є “деполітизація” відносин між ЄС і Китаєм.
“На другий день після початку цієї операції відбулася важлива телефонна розмова між президентом Китаю Сі та президентом путіним. І під час цієї розмови президент Сі чітко висловився за пошук мирного рішення”, — заявив Фу Конг.
Про те, що КНР і кремль узгоджують плани дій свідчить візит запасного російського президента дмітрія мєдвєдєва до Китаю 21 грудня 2022 року. Під час особистої зустрічі він “із рук в руки” передав товаришу Сі Цзіпіну (на його вимогу) конкретний план дій рфії у війні з Україною на 2023 рік.
Заяви політиків – то одне, а реальні справи – зовсім інше. Якщо дистанціюватися від заяв політичних лідерів, а просто зібрати до купи всі країни, які постачають до росії зброю, обладнання та здійснюють з нею “взаємовигідні” торгівельні операції, то отримаємо такий собі “прорашистський” блок країн у складі Ірану, КНР, Північної Кореї. Не варто забувати і про інші країни, які відверто симпатизують путіну і “мають з ним усні домовленості”.
Кожна з цих країн, звичайно, має свої інтереси, реалізацію яких всіляко просуває. Але їхня співпраця, пряма і не пряма підтримка – все це дозволить рфії вести війну проти України ще і в 2023 році.