Ветеран АТО, якого Генпрокуратура України видала Російській Федерації, на 18 років потрапив до в’язниці «на Родінє»

Кавказького добровольця Тимура Тумгоєва, якого у руки російських правоохоронців віддала українська влада посадили до російської в’язниці на 18 років суворого режиму.

Тимур Тумгоєв – 32-річний уродженець Північної Осетії, за національністю інгуш. В Росії його переслідували за участь у Другій чеченській війні, тож він був вимушений втекти спочатку до Грузії, а потім до Туреччини.

У червні 2016 року Тумгоєв, за його словами, прибув до України з наміром приєднатися до війни проти Росії у складі чеченського батальйону ім. Шейха Мансура. Проте несподівано російська влада оголосила чоловіка в розшук нібито за участь у міжнародному тероризмі та зв’язки з ІДІЛ.

В результаті у листопаді 2016 року українська сторона ухвалила рішення про екстрадицію Тимура Тумгоєва до Росії. Проте екстрадицію було відкладено, адже почувши про рішення української сторони сам Тимур порізав собі вени.

Всі звинувачення доброволець відкидав, заявивши, що весь цей час вільно пересувався світом і ніхто ним не цікавився. Тож  2017 році харківські правозахисники упевнили ООН в необхідності зупинити процес екстрадиції бійця – і добилися підтримки міжнародної організації.

Тимур приєднався до лав чеченського підрозділу «Батальйон Шейха Мансура», який з початку війни бореться проти росіян на Сході.

 

Проте у 2018 році чоловік попросив у командирів відпустити його до дружини, яка була при смерті в Туреччині. У Харкові добровольця затримали місцеві працівники СБУ.

Спецслужбовці пообіцяли перевірити документи і відпустити бійця, проте несподівано Генпрокуратура України вирішила знову екстрагувати його до РФ.

 

Це вилилося в масштабні заворушення під Генпрокуратурою, в яких взяли участь проукраїнські активісти та ветерани.

Проте це не зупинило владу, і добровольця все ж видали до РФ, де його одразу захопили російські силовики. За словами сестри Тумгоєва, його спочатку тримали у спільній камері СІЗО, а з зими 2020 – у карцері, у нелюдських умовах.

І тільки нещодавно Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив Тимура Тумгоєва до 18 років колонії. Справи ж по активістам, які намагалися відбити його у Генпрокуратури тривають і досі.