В той час, коли Україна відводить свої війська від «лінії зіткнення», а російські гібридні збройні формування і надалі продовжують свідомо нехтувати Мінськими домовленостями на Донбасі

Гібридні збройні формування Російської Федерації на Донбасі й надалі продовжують ігнорувати та грубо порушувати визначені Мінськими домовленостями лінії відведення важкого озброєння.

Про це повідомляє пресслужба штабу ООС.

Окрім цього, окупаційні війська навмисно перешкоджають виконанню представниками СММ ОБСЄ мандату Місії та систематично відмовляють патрулям міжнародної організації у доступі до непідконтрольних урядові України територій. Загалом з початку 2020 року було зафіксовано 365 випадків перешкоджання роботі патрулів міжнародної організації з боку російський найманців.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні (Special Monitoring Mission OSCE to Ukraine, SMMU) — місія неозброєних цивільних спостерігачів ОБСЄ, яка тимчасово проводить моніторинг та звітує про ситуацію з дотримання прав людини та гуманітарну ситуацію як у зоні конфлікту на Донбасі, так і по всій території України.

СММУ утворена 21 березня 2014 року на запрошення уряду України, на підставі консенсусного рішення 57 країн-учасниць ОБСЄ, у складі 100 осіб строком на 6 місяців. Влітку 2014 року, після загострення конфліктів, чисельність СММУ було збільшено до 500 осіб, а мандат продовжений до 31 березня 2016 року.

Результати моніторингу місії майже щоденно висвітлюються на офіційному веб-порталі ОБСЄ трьома мовами (українською, російською та англійською) та є ключовими у прийнятті рішень Ради Європи і ООН. Мандат місії поширено на всю територію України в межах міжнародно-визнаних кордонів, однак на практиці її діяльність в Автономній Республіці Крим та частинах Донецької і Луганської областей на необґрунтованих підставах в односторонньому порядку блоковано керівництвом Російської Федерації.

«Минулого тижня безпілотний літальний апарат Місії дальнього радіуса дії поблизу населеного пункту Греччине Донецької області зафіксував три 122 мм самохідні гаубиці 2С1 «Гвоздика». Також на непідконтрольній уряду України території поза межами районів відведення було помічено 82-мм міномети 2Б9 «Волошка», 10 танків та 5 броньованих бойових машин. У цей же період у населених пунктах Соснівське, Набережне та Пікузи було виявлено протитанкові міни, які належать незаконним збройним формуванням РФ, загальною кількістю 770 штук», – йдеться в повідомленні.

Зазначено, що під час планових польотів над тимчасово окупованою територією БПЛА Місії двічі були обстріляні зі стрілецької зброї. Крім цього, днями на блокпост біля мосту, що поруч зі Станицею Луганською, озброєні представники окупаційних військ заборонили патрулям Місії прохід до непідконтрольних урядові України районів, посилаючись на карантинні обмеження через COVID-19. Подібний інцидент стався також на блокпості поблизу населеного пункту Верхньошироківське.

Незаконні збройні формування РФ продовжують свідомо нехтувати Мінськими домовленостями, а їхні дії з розміщення озброєння в житлових кварталах свідчать про грубе порушення норми Міжнародного гуманітарного права.