Вихід на пенсію військових та цивільних в Україні регулюється різними законами. Якщо для виходу на заслужений відпочинок кадровим військовим необхідно мати певну вислугу років, то для цивільних головною умовою є наявність страхового стажу. Зазначимо, що право на достроковий вихід на пенсію мають учасники бойових дій. Однак для цього їм необхідно мати необхідний страховий стаж та досягти певного віку. Як передає “Хвиля”, про це розповідали у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Зокрема, право на достроковий вихід на пенсію мають:
- чоловіки по досягненню 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років.
- жінки з досягнення 50 років за наявності страхового стажу щонайменше 20 років.
При цьому зверніть увагу, що під категорію учасника бойових дій потрапляють:
- військовослужбовці, особи начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях
- особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 та 21 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (члени добровольчих формувань)
- особи з резервістів, військовозобов’язаних та осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус УБД відповідно до пункту 19 статті 6 (учасники АТО).
Як зазначили у ПФУ, достроковий вихід на пенсію доцільний, якщо:
- учасник бойових дій не отримав права на пенсію за вислугу років, передбачену законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб”
- якщо військовослужбовець продовжує військову службу, але досяг вищезазначеного пенсійного віку та набув необхідного стажу.
Однак тут важливий нюанс. Справа в тому, що дострокова пенсія за віком не може бути призначена особам, які працювали у військових частинах (вільно наймані люди), які брали участь у бойових діях і яким надано статус УБД. Решта пільг для цієї категорії доступна.
На додаток до цього в законодавстві передбачено достроковий вихід на пенсію за віком для членів сімей загиблих учасників бойових дій: батькам, дружинам, чоловікам.