У Вільнюсі розпочався саміт НАТО

У Вільнюсі розпочався саміт НАТО

  Відкриття саміту НАТО відбулося у Вільнюсі в другій половині дня. Головними підсумками першого дня роботи саміту у Вільнюсі стали нова зброя та перелік “умов” для України. Найголовніше – Україна буде запрошена до НАТО! Але нам ще треба дізнатися, коли саме це станеться.

  Вільнюський саміт ні в якому разі не можна називати провальним: ми отримаємо безпекові гарантії та значну військову допомогу. На відміну від позиції Альянсу в 2008 році та невизначеності у формулюваннях, зараз процес зрушив з місця. І вже ясно, чим це завершиться – ми будемо в НАТО. Про це більш детально.

Текст фінального комюніке саміту НАТО довелося переписувати

   Президент України Володимир Зеленський прибув до Вільнюса польським державним літаком. В аеропорту Вільнюса літак приземлився о 15:45.

  “Джерела в НАТО заявили, що, на їхню думку, український лідер взяв участь у жорсткій публічній дискусії, спрямованій на те, щоб спонукати переписати підсумкову декларацію саміту (або комюніке) до того, як збори остаточно закриються в середу”, – повідомляє The Guardian. “Це пов’язано з тим, що США та Німеччина зайняли скептичну позицію щодо оголошення Києву чіткої дати, коли Україна могла б увійти до НАТО, а також щодо оголошення чітких умов для членства. Раніше Джо Байден оголосив, що Києву необхідна демократизація, а також рішення низки проблем, які є у країні”, – пише The Guardian. США та деякі інші країни  – члени Альянсу побоюються, що Москва визнає вступ України до НАТО, як ескалацію напруженості.

“Невизначеність – це слабкість!”, – саме так визначив позицію України перед візитом до Вільнюса Володимир Зеленський. Заява була зроблена у зв’язку  наявністю хитань “окремих країн”. Володимир Зеленський заявив, що Україна цінує союзників, спільну безпеку та відкриту розмову. Тому, з поваги, вона буде представлена у Вільнюсі на саміті НАТО.

  При цьому він зазначив, що “Україна теж заслуговує на повагу”. “Зараз, на шляху до Вільнюса, ми отримали сигнали про те, що обговорюються формулювання без України. І я хочу наголосити: це формулювання лише на запрошення, а не на членство України. Безпрецедентно та абсурдно – коли немає тимчасових рамок і для запрошення, і для членства України; і коли ж додається якесь дивне формулювання про «умови» навіть для запрошення України…   Це схоже на те, що немає готовності ні запросити Україну до НАТО, ні зробити її членом Альянсу”, – зазначив Зеленський.

  “Отже, залишається можливість торгуватися членством України в НАТО – у переговорах із Росією. А для Росії це означає мотивацію і надалі продовжувати свій терор. Невизначеність – це слабкість”, – зазначив президент України. “І я відверто говоритиму про це на саміті”, – попередив президент України.

 В результаті країни НАТО погодилися скасувати вимогу щодо ПДЧ для вступу України до альянсу. Для України цей процес складатиметься тільки з одного кроку, а не з двох, заявив Столтенберг.

Головні тези з виступу Генерального Секретаря Єнса Столтенберга на саміті НАТО

  • союзники затвердили найбільший план із часів холодної війни проти РФ;
  • 300 тисяч військових НАТО будуть у режимі підвищеної військової готовності;
  • Китай відмовляється засуджувати війну РФ проти України, тим самим кидаючи виклик миру;
  • буде створена рада “Україна-НАТО”;
  •  якщо немає перемоги України, немає підстав говорити про членство НАТО. Тому ми продовжуватимемо підтримувати Україну;
  • завтра буде представлено пакет із багатьох елементів, що наближає Україну до членства в НАТО;
  • члени НАТО збільшать військові витрати на 8,3% у 2023 році;
  • Україна отримає запрошення до НАТО, коли погодяться всі союзники та будуть виконані всі умови.

  Інавгураційний саміт Україна-НАТО відбудеться 12 липня, на ньому буде запропоновано план входження України до НАТО. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

На саміті НАТО не було сказано трьох головних слів: “Ukraine must win”

  Опозиційний російський політик на саміті НАТО у Вільнюсі розповів УНІАН, що він поки що не чує від американців трьох слів, які вони мали б сказати: “Ukraine must win/Україна має перемогти”.

  “Байден досі не може це сказати, а всі інші паліативи, які використовуються, вони таки залишають путіну та його оточенню надію, що війну можна виграти на виснаження – вчепитися в українську землю і чекати на зміни на Заході”, – вважає Гаррі Каспаров.

  Україні потрібно зробити велику домашню роботу щодо повного переходу на стандарти НАТО, заявив секретар РНБО Данилов в ефірі “Радіо Свобода”. “НАТО це не лише військовий Альянс, це ще й про демократію, права людини, свободу слова”, – сказав він. За словами Данилова, перш за все, потрібно буде “дуже багато зробити” у цій галузі.

  Наступний саммит відбудеться у Вашингтоні у 2024 році. Важливо витратити цей час з користю.

НАГАДУЄМО:

http:///v-ofisi-prezydenta-zhadaly-zakon-pro-oliharkhiv/

Поділитися: