Байден запропонував кандидатуру відставного генерала Ллойда Остіна на пост міністра оборони США.
За американською традицією посаду міністра оборони краще займати цивільному чину – таким чином як би підкреслюється підпорядкованість армії бюрократичної службі і нівелюється ймовірність військового перевороту всередині США.
Однак вже були прецеденти того, що міністром оборони ставав генерал. З недавніх прикладів – призначення Трампом Джеймса Меттіса на цей самий пост в січні 2017 року.
В такому випадку Сенату необхідно зробити спеціальне “виключення” для військового чину, щоб той зміг стати міністром оборони. Це не обходиться без суперечок і баталій: далеко не всі законодавці готові бачити на цивільному посту професійного військового.
І люта дискусія вже почалася: відразу кілька видних демократів оголосили про те, що вони будуть голосувати проти кандидатури генерала Остіна. Їм не подобається його приналежність до армії, і вони бачать загрозу демократії в умовах воєнного самоврядування.
Але на цьому суперечності навколо фігури Остіна не закінчуються. Він не просто генерал – але і діючий член ради директорів військової корпорації Raytheon, великого підрядника Пентагону.
У військовому відомстві США працює чимало колишніх лобістів компаній зі сфери ВПК, починаючи з Lockheed Martin і закінчуючи Boeing з Raytheon. Однак вони зазвичай намагаються дотримуватися певної паузи, не відразу переходячи з корпоративного сектора в державний.
І ще жодного разу в американській історії в міністри оборони не потрапляв один з директорів великої військової корпорації. Це очевидний конфлікт інтересів, який поставить під сумнів легітимність будь-яких можливих рішень Байдена в сфері оборони.
Той хоче призначити на важливу посаду представника вашингтонської номенклатури, спробувавши зіграти на його кольорі шкіри. Але, як видно по різко негативної реакції ліберального флангу Демпартії, Байдену не вдалося “продати” кандидатуру Остіна навіть своїх однопартійців.
Нагадаємо: