За минулий тиждень цифри втрат російських загарбників зросли, а загальна кількість знищених рашистських танків здолала позначу 2000.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на сторінці в Facebook повідомив, що тільки за період з 31 серпня по 02 вересня, лише два БпЛА “Bayraktar ТВ-2” знищили ворожої техніки на 26,5 мільйонів доларів. Це 8 одиниць танків Т-72 (орієнтовна вартість одного 3 мільйони доларів за штуку), по одній одиниці САУ АКАЦІЯ (1,6 мільйона доларів), кілька БМП (0,6 мільйона доларів) та гаубиць (0,3 мільйона доларів). Безпілотники пошкодили п’ять танків Т-72 і одну БМП (вартість 1,85 мільйона доларів).
ЗСУ вдалося успішно відбити атаки армії Росії в районах Богородичного, Пасіки, Долини, Бахмута, Покровського, Бахмутського, Пісок, Первомайського.
Рашисти продовжують зосереджувати зусилля на встановленні повного контролю над територією Донецької області, утриманні окупованих районів Херсонської, Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.
ЗС РФії продовжуються наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямах, росіяни намагаються покращити логістичне забезпечення своїх військ. Минулої доби вони завдали понад 10 ракетних і більше 24 авіаційних ударів по військових та цивільних об’єктах.
Відповідно до чергового “перезатвердженого “нового” плану СВО” рашисти мають завершити загарбання Донецької області до 15 вересня 2022 року.
Про ситуацію на Херсонському напрямку пресслужба Генштабу ЗСУ нічого не повідомляє. Російські пропагандисти наполегливо і безпідставно стверджують, що у “ЗСУ там все дуже погано”. Але спілкування рашистів у соцмережах дають підстави сумніватися в правдивості повідомлень рашистських ЗМІ.
Через брак високоточної зброї російські військові для обстрілів українських міст змушені використовувати застарілі зенітні керовані ракети комплексів С-300. По території України випущено вже більше 500 одиниць подібного металобрухту, частина з якого “отріцатєльно” долетіла до цілі.
На озброєнні російських окупантів знаходиться декілька тисяч подібних ракет. Так як більшість з них непридатні до застосування, слід очікувати, що обстріли цивільних об’єктів українських міст триватимуть ще не один місяць. Нам залишається лише сподіватися на “отріцатєльний старт” під час запуску.
Для Кремля “втома від війни” росіян стане проблемою для формування нових військових підрозділів. І хоча результати недавнього соцопитування Левади-Центр демонструють ще високий показник підтримки Путіна, але все більше громадян РФії очікують початку мирних переговорів. Це, на думку експертів ISW, може свідчити про тенденцію до втоми від війни.
Російська армія також “втомилася” і близька до того, щоб остаточно вичерпати свій наступальний потенціал в Україні. На думку журналістів The Washington Post, відступ українських військ біля Лисичанська 02 липня 2022 року можна вважати єдиним більш-менш гідним уваги успіхом рашистів за останні 2 місяці.
Армія Путіна виснажилася і не має ресурсів для подальшого ведення успішних наступальних дій на Донбасі та інших напрямках. Кремлю все важче вербувати нових «добровольців» і відповідно формувати нові збройні сили.
Аналітики констатують, що Росія, користуючись інформаційною «тишею» України про хід контрнаступу, продовжує брехати про нібито провал операції зі звільнення окупованих територій. Але ЗСУ вдало використовують HIMARS та інше західне озброєння і можуть таки переламати хід війни на власну користь.
Росія не змогла отримати 56 віз до США, щоб міністр закордонних справ РФії Сергій Лавров та члени його делегації могли завітати до Нью-Йорка на щорічну зустріч Генасамблеї ООН, яка має відбутися 20 вересня, пише Reuters.
Представник Держдепартаменту повідомив Reuters, що США серйозно ставляться до своїх зобов’язань як країна перебування ООН. Він додав, що заявки потрібно подавати якомога раніше, щоб забезпечити своєчасну їх обробку. А через “необґрунтовані дії Росії проти нашого посольства в Росії, зокрема примусове звільнення місцевих та національних співробітників із третіх країн, що серйозно обмежило наш штат і, отже, наші можливості щодо обробки віз”.
У листі на ім’я Гутерреша посол РФії в ООН Васілій Нєбєнзя назвав таке ставлення до російської делегації “тривожним”, бо останні кілька місяців США “постійно відмовляє у видачі в’їзних віз” ряду російських громадян. Небензя сказав, що заяви вже подані до посольства США в Москві, і попросив “ще раз підкреслити владі США, що вони повинні оперативно видати візи, що запитуються, всім російським делегатам і супроводжуючим особам, у тому числі російським журналістам”.
Згідно з “угодою про штаб-квартиру” ООН від 1947 року, США зобов’язані надати доступ до ООН іноземним дипломатам. Але Вашингтон заявляє, що може відмовити у видачі віз через “небезпеку, загрозу тероризму та зовнішню політику”.
У ЄС різко відреагували на рішення “Газпрому” (Кремль) повністю зупинити прокачування газу «Північним потоком-1». Офіційний представник Єврокомісії Ерік Мамер назвав несправність турбіни брехливим приводом.
«Оголошення «Газпрому» сьогодні вдень про те, що він знову закриває «Північний потік-1» під обманом, є ще одним підтвердженням його ненадійності як постачальника. Це також доказ цинізму Росії, оскільки вона вважає за краще спалювати газ замість того, щоб виконувати контракти», – написав Мамер.
Німецька компанія Siemens Energy вважає, що «Північний потік-1» зупинили з надуманих причин: «Як виробник турбін ми можемо лише констатувати, що подібний висновок («Газпрому») не є технічною причиною для припинення роботи. Такі витоки зазвичай не впливають на роботу турбін і можуть бути усунені дома».
У Білому домі заявили, що РФ використовує енергетику як зброю проти європейців. Який несподіваний висновок!
1 вересня 2022 року відбувся візит місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до міста Енергодар, де розташована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС). Важко зрозуміти “логіку окупантів”, але рашисти обстрілювали заздалегідь узгоджений маршрут руху місії МАГАТЕ із м. Запоріжжя до ЗАЕС.
Під час проведення “екскурсії” містом і станцією, громадянин Росії, радник гендиректора Росатома Ренат Карчаа, який виконував роль гада, на запитання “Чому воронки на ЗАЕС вказують у бік росіян?” пояснив, що українські снаряди після влучання “вміють” розвертатися на 180 градусів.
Гендеректор МАГАТЕ після завершення “екскурсії” оприлюднив свою оцінку стану окупованої рашистами ЗАЕС:
на ЗАЕС зафіксовано сліди та залишки від снарядів, фізична цілісність об’єкта була порушена та неодноразово;
повна функціональність систем із забезпечення захисту та безпеки – жовтий рівень, незважаючи на перерви, цей вид діяльності триває;
Умови роботи персоналу на захопленій ЗАЕС – жовто-червоний рівень (не червоний лише тому, що є “професійне співіснування” українських фахівців та росіян);
Забезпечення електроенергією – жовто-червоний; Логістичне забезпечення ЗАЕС – зелено-жовтий – без значних проблем;
Радіаційний фон та реакція на НС – зелено-червоний – системи діють, але були певні серйозні перепони;
Надійність комунікацій із регулятором – жовтий.
МАГАТЕ вирішила організувати постійну присутність на ЗАЕС: зараз там 6 членів делегації, згодом постійно будуть присутні два представники.
Міський голова Енергодара Дмитро Орлов у своєму Телеграм-каналі на умовах анонімності опублікував листа мешканки міста, яка розповіла, як вона прожила один день.
У листі міститься фіксація жахливих подій в місті та на атомній станції. Цей лист – документ. Свідчення очевидця.
“Ми живі. Вчора було пекло. Сьогодні тиша. Навіть уночі. Востаннє стріляли близько 10-ої вечора. Ще доведеться порахувати і оплакати всіх загиблих, натягнути плівку і вставити фанеру на всі вибиті вікна, помахати вслід усім, хто поїхав учора і поїде найближчими днями… Сподіваємося, що вчорашній жах не повториться.
Стріляли з 5-ої ранку з різних видів зброї і з різних місць. Плюс гроза над містом. Спочатку били по станції, промзоні, гаражах та садах. Лісу більше нема. Його спалили з усіх боків. Годині о 6-ій гроза припинилася, але почали бити по місту.
Чоловік на телефоні зі своїми співробітниками. Усі пишуть хто що бачить та чує і як розуміє. Вони збиралися на роботу, але чоловік зупинив їх до з’ясування обставин.
Годині о 10-ій трохи притихло і деякі люди побігли хто куди. Хто з собаками на вулицю, хто у справах (хоча які могли бути справи в цьому пеклі?!).
Прийшли перші офіційні повідомлення про руйнування та загиблих. Потім знову почалося. Над містом літали гелікоптери та стріляли. Години о 2-ій (близько 14:00 – ред.) у місто увійшли танки. Ми самі їх не бачили, але вони проїхали Курчатовим до водозабору і там десь сховалися.
Потім приїхала комісія (МАГАТЕ – ред.), і шоу затихло. Ми поїли й повернулися до коридору – витягли шафу з консервацією, щоб можна було там спати вдвох. Виявилось, що консервації так багато! Не очікувала.
Весь вечір пролежали на ліжку з мобілками – діти дзвонили навперебій та новини. Такі «дрібниці» як зупинка блоку №5, знеструмлення блоку №2 та зниження навантаження на №6 вже не лякали. Зникла ненадовго вода. Потім з’явилась. Ніч була тиха. Взагалі тиха.
Чоловік пішов працювати. Я вдома. Коти ходять у збруї, щоб їх можна було пристебнути до поводків. Все.
Я не скаржусь і не чекаю, що хтось нас пошкодує. Йде війна і люди гинуть щодня і щогодини. Щохвилини руйнуються чиїсь будинки, горять машини, на які люди збирали гроші роками.
Вже 191 день (01 вересня 2022 року – ред.). Мирні дні вони такі однакові. Так схожі один на інший: робота, домашній клопіт, вечір у родинному колі… Це не запам’ятовується, зливається в тижні, місяці, роки спокійного життя. Щось тішить, щось засмучує, більшість проходить непомітно. І ось війна. І все. І вже ніколи не буде, як було! І приходить запізніле розуміння того, як чудово ми жили, навіть коли було нудно і здавалося, що все не зовсім так іде, як хотілося б. Тепер все негаразд! І розумієш, що раніше було чудово добре! Але цього вже нема. І кожен наступний день страшний за попередній.
Я знаю, що маріупольці жили в пеклі місяцями, Харків під обстрілом півроку. Багато міст та сіл… – їх просто немає. Поруч із цим наше вчорашнє пекло – лише страшний епізод.
Але… Є одне маленьке “але”. Все це, вся ця перехресна стрілянина з усього (озброєння – ред.) і на всі боки, відбувалася без (присутності – ред.) противника, без населення, що чинить опір, – просто “fire show” для залякування комісії МАГАТЕ і для відеоролика рашистським ЗМІ.
Не було жодної диверсійної групи, жодних дронів, жодних партизанів і навіть жодної групи мешканців, які хотіли б «відкрити» очі тій самій комісії. Наше місто лежить під ними (знаходиться в окупації – ред.) вже півроку і, знаючи, що воно лежить на гігантській бомбі, – не ворухнеться. У цьому мені бачиться особливий жах та нелюдяність! Тепер точно все”.
Переклад “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС”. З оригіналом можна познайомитись, перейшовши за посиланням:
Розпочалася 192 доба героїчного протистояння Української нації російському воєнному вторгненню. За інформацією Генштабу ЗСУ з початком сутінок противник активізувався на Бахмутському, Авдіївському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках. Силам оборони вдалося успішно відбити атаки ворога в районах населених пунктів Бахмутське, Кодема, Зайцеве, Авдіївка, Мар’їнка та Времівка.
На Волинському та Поліському напрямках ситуація залишається без суттєвих змін.
На Сіверському напрямку ворог здійснив обстріли районів населених пунктів Сеньківка Чернігівської області, Миропільське, Порозок Сумської області.
Лісова пожежа, що почалася на Сумщині від обстрілів російських окупантів, перекинулася на територію РФ, повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький. “Сама природа також воює за Україну: вітер був у бік Росії, і вогонь перекинувся на той бік, завдавши росіянам чимало клопоту від наслідків свого ж обстрілу”, – написав Живицький.
На Харківському напрямку ворог обстріляв райони населених пунктів Золочів, Великі Проходи, Руська Лозова, Руські Тишки, Черкаські Тишки, Пришиб.
На Слов’янському напрямку артилерійських обстрілів з боку окупантів зазнали населені пункти Велика Комишуваха, Карнаухівка, Вірнопілля. Активних наступальних дій ворог не вів.
На Краматорському напрямку противник здійснював обстріли районів населених пунктів Райгородок, Сіверськ, Спірне.
На Бахмутському напрямку із мінометів, танків, ствольної та реактивної артилерії обстріляв райони населених пунктів Соледар, Бахмут, Кодема.
На Авдіївському напрямку обстрілів з танків, мінометів та ствольної артилерії зазнали населені пункти Авдіївка, Водяне, Веселе.
На Новопавлівському напрямку активних наступальних дій не проводив, обстрілював райони населених пунктів Мар’їнка, Велика Новосілка, Нескучне, Вугледар, Павлівка.
На Запорізькому напрямку ворог здійснював обстріли обʼєктів в районах населених пунктів Новосілка, Залізничне, Гуляйполе, Червоне, Щербаки, Білогір’я. ЗСУ збили всі п’ять крилатих ракет, які були випущені ворогом по м.Дніпро. Постраждалих немає.
На Південнобузькому напрямку ЗСУ успішно відбили наступ противника в районах населених пунктів Високопілля та Потьомкіне.
ЗСУ захопили в полон окупантів, а також два танки Т-62, бойову машину десанту, БТР-82, а також багато колективної та стрілецької зброї з боєкомплектом, інформує ОК “Південь”. Крім того ЗСУ поцілили в командно-спостережний пункт 205-тої окремої мотострілецької козачої бригади росіян у Снігурівці Миколаївської області.
За минулу добу також було вражено понтонну переправу поблизу села Козацького Херсонської області, три склади боєприпасів та два пункти боєпостачання в Херсонському і Бериславському районах. Про це повідомляє оперативне командування «Південь».
Війькові аналітики констатують, що Росія, користуючись інформаційною «тишею» України про хід контрнаступу, продовжує брехати про нібито “провал” операції зі звільнення окупованих територій.
Активні бойові дії в Україні завершаться через 7-9 тижнів, – представник естонської розвідки Марго Гросберг. «Потім до весни ми матимемо справу зі статичною війною, яку зараз спостерігаємо у Донецькій та Луганській областях».
Українські джерела стверджують, що Росія може “знайти” додатково 300-350 тисяч військовослужбовців із підрозділів підтримки в Росії, Сирії, Вірменії, Таджикистані, Нагірному Карабасі та Казахстані, – пише ISW.
Збройні сили України продовжують позиційні бої в Херсонській області, а також узяли під вогневий контроль понтонні переправи, які російські загарбники розгорнули замість зруйнованих мостів. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону розповіла керівник об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони України «Південь» Наталія Гуменюк.
«Ми продовжуємо позиційні бої. Це непроста бойова робота, яка потребує тиші… Ми продовжуємо знищувати запаси ворога, логістичні точки, командні пункти та пункти зосередження особового складу, озброєння та техніки, і нам це досить вдало вдається», – повідомила Гуменюк.
Вона також додала, що бої йдуть досить непрості, оскільки місцевість степова, відкрита, тому Збройним силам необхідно розробляти чіткий план дій, щоби ворог не вирахував.
Відповідаючи на питання про знищення транспортних шляхів, якими ворог перекидав техніку та озброєння, Гуменюк запевнила, що ЗСУ повною мірою контролюють це питання. Вона зазначила, що всі транспортні шляхи перекрити неможливо, оскільки вони використовуються також і з гуманітарною метою, тому ЗСУ тримають їх під вогневим контролем.
Українське командування не повідомляє деталі про перебіг бойових дій у Херсонській області, доки вони не завершаться.
В Москві посилюється кампанія з пошуку громадян Росії, які негативно ставляться до війни проти України. Особлива увага приділяється колишнім громадянам України та українцям за походженням. Про це повідомило ГУР.
У місті проводиться поквартирний обхід групами людей, одягнених у цивільне, які представляють співробітники ФСБ. Жителі з’ясовують, чи живуть десь поблизу українці, чи хтось не здає українцям в оренду житло. Також з’ясовують ставлення громадян до так званої СВО.
Одна з цілей зазначених дій – недопущення формування та поширення у столиці РФ негативного ставлення до війни та виявлення людей, які можуть вплинути на формування незалежної громадської думки щодо неї.
Також ця кампанія має сформувати негативний образ українців – терористів та радикалів. Надалі саме їх можуть звинуватити у терактах, організованих російськими спецслужбами на території Росії.