На деокупованій території Харківської області тільки за добу на мінах підірвалось шість цивільних. Це сталося через те, що інтенсивність мінування у Харківській області набагато вища, ніж була у Київській області. Деякі території вздовж доріг буквально засипані протипіхотними мінами.
«Сьогодні ми із військово-цивільною адміністрацією спільно визначили завдання першочергового розмінування до кінця цього року – це об’єкти житлово-комунального господарства (близько 18), навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, це близько 4 тис. кілометрів доріг, які всі були на окупованій території. Ключове завдання, звичайно, дороги національного та регіонального значення, якими відбувається найбільш інтенсивний рух транспорту», - повідомив заступник голови ДСНС України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Роман Прімуш під час брифінгу.
Примуш повідомив також, що у Харківській області близько 12 тис. кв. км потребує дуже швидкого розмінування. За його словами, крім того, це очищення територій під лініями електропередач, близько 50 км. лінії електропередач, які мають обстежити. «Окрема історія – це об’єкти енергопостачання, це 32 об’єкти великих, де ми зараз довкола них обстежуємо територію… І, звісно, це весь житловий фонд», – сказав Примуш.
Пресслужба Генштабу ЗСУ інформує, що на початок 210 доби війни противник продовжує зосереджувати зусилля на спробах повної окупації Донецької області, організації оборони та утриманні захоплених територій, а також зриві активних дій Сил оборони на окремих напрямках. Здійснює заходи щодо перегрупування своїх військ, постійно веде повітряну розвідку, обстрілює позиції наших військ вздовж лінії зіткнення.
За добу наші війська відбили атаки противника в районах населених пунктів Веселе, Курдюмівка, Миколаївка Друга, Бахмутське, Зайцеве, Майорськ, Первомайське, Мар’їнка та Новомихайлівка.
ЗСУ вдарили по колоні військової техніки, яка готувалася до переправки через Дніпро біля Нової-Каховки, інформуєОК Південь. Кількість рашистів зменшилась на 151 особу, ліквідовано понад 40 одиниць техніки. Також, в районі Очакова українські воїни збили іранський безпілотник-камікадзе Shahed-136 (Гєрань-2).
Рашистські гауляйтери на окупованих територіях оголосили про “негайне” проведення референдуму. Путін планував вчора виступити з «важливим» оголошенням, але “щось пішло не так” і заяву про “мобілізацію” оприлюднили сьогодні.
Політолог Катерина Шульман: «В опублікованому Указі президента (РФ) мобілізація названа частковою, але жодних її параметрів (територіальних, категоріальних) не зазначено. За таким текстом призивати можна будь-кого, крім працівників оборонно-промислового комплексу, які мають відстрочку на період роботи».
Аналітики ISW вважають, що Путін реально збирається аннексувати окуповані ЗС РФ території, щоб у разі спроби ЗСУ відновити контроль над територією України звинуватити їх у “нападі на Росію”. А обстрілювати “самі себе” вони за 8 років добре навчилися.
Вчора і сьогодні по команді з Кремля всі маріонеткові псевдодержавні утворення заявили про проведення на окупованих Росією територіях України, “референдумів возз’єднання з РФією”. Зважаючи на те, що без вказівки з Москви “лідери” ЛуганДонії навіть зайвого слова сказати не можуть, то таке “одностайне одночасне бажання” вказує на “розіграш” Кремлем чергової “многоходовочкі”. Спробуємо розібратися.
Дата нападу на Україну саме на початку 2022 року була обрана не випадково. За планами Кремля до кінця літа російські війська повинні були знаходитися десь під Львовом-Тернополем. Захоплена територія України мала бути “зачищена” від “нациків” за “сценарієм Бучі”.
Протягом вересня 2022 року на окупованих рашистами територіях України мали бути утворені “народні республіки” на зразок тих, які зорганізували більшовики в Україні 100 років тому.
Під час “параду референдумів” мало відбутися дві яскраві події, які б підкреслили “тріумф російської зброї” та “неперевершений талант Путіна-полкводця”. Мова йде про святкування “Дня Москви” і майбутнє святкування 07 жовтня 2022 року 70-тиріччя “неперевершеного многоходовочніка”.
Але на початку вересня 2022 року ЗСУ внесли суттєві корективи у плани Кремля, викинувши російських загарбників з Харківщини. Після цього Путін взяв участь у саміті ШОС, який відбувся у Самарканді (Узбекистан), а Патрушев “терміново” відвідав КНР.
Схоже, що російському керівництву дуже не сподобався “прийом” та особисте ставлення до них “вірних союзників”. Повернувшись обсміяними в Москву, вони вирішили “негайно щось робити”.
В ситуації, яка склалася на середину вересня у Кремля було 2 варіанти: швиденько вивести війська з України і спробувати владнати ситуацію шляхом переговорів, як це зробив Сталін і його компанія у 1940 році під час невдалої спроби захопити Фінляндію, або ж продовжити війну “до останнього російського солдата”.
Бажання “дотиснути Україну” та відзначити “Століття утворення СРСР” створенням чогось на зразок “СРСР-2.0”, схоже, перемогло. Проігнорувавши застереження Набіулліной Ельвіри Сахіпзадівни, у Москві все ж таки прийняли рішення перетворити СВО на реальну війну.
З цією метою ескалації конфлікту поспіхом були прийняті “поправки до законодавства”. Держдура РФ оперативно схвалила поправку про введення в КК РФії понять “мобілізація”, “воєнний стан” та “воєнний час”. Поправками також запроваджується одразу кілька нових статей, зокрема, “Добровільна здача в полон” та “Мародерство”.
За першу загрожує від 3 до 10 років в’язниці, а за другу – до 15 років. Не забули і про “відмовників”: тепер за невиконання наказу або відмову від участі в бойових діях запропонували садити на строк від 2 до 3 років. І, як пожартував один юрист, одразу після оголошення приговору засудженого одразу відправлять “на передову” до Пригожина.
Наскільки дані прогнози вірні – покаже сьогоднійшній “спіч” Путіна і, можливо, Шойгу. Вони або підтвердять викладені прогнози, або “здивують” чимось “новеньким”.
Олександр Вікторович, “НОВА: новини ветеранів АТО/ООС”
Концерн Укроборонпром, спільно з країною-членом НАТО, зібрався побудувати завод з виробництва боєприпасів. Про це повідомила пресслужба концерну під час брифінгу.
В Укроборонпромі не уточнюють дату початку та деталі будівництва заводу і не називають країну-партнера. У концерні вказали на те, що це вже друге оборонне підприємство, про будівництво якого досягнуто міжнародних домовленостей та укладено відповідний договір щодо виробництва боєприпасів за стандартами НАТО.
Також в Укроборонпромі повідомили, що підприємства державного ОПК працюють цілодобово над виробництвом, модернізацією та відновленням озброєння для ЗСУ. З початку повномасштабного вторгнення підприємства концерну передали ЗСУ у п’ять разів більше військової техніки та озброєння, ніж за весь минулий рік.
США можуть передати Україні літаки. Як повідомив командувач ВПС США в Європі та Африці генерал Джеймс Хекер, причина довгих поставок полягає у навчанні пілотів та логістиці. Про це повідомляє Politico.
“Якщо таке рішення буде затверджено, через навчання та питання логістики це займе деякий час”, – сказав Джеймс Хекер. Генерал додав, що з початку повномасштабного вторгнення Росії Україна змогла зберегти до 80% своєї авіації.
США також готові передати Україні танки, але як і у випадку з літаками, ЗСУ мають продемонструвати здатність їх обслуговувати і правильно використовувати. “Україна повинна буде продемонструвати здатність підтримувати сучасніші моделі, щоб отримати їх”, – повідомив у мікроблозі Twitter репортер американського видання Foreign Policy Джек Детч.
Питання знаходиться “на столі”, але танки не підходять для негайного використання на полі бою через проблеми з навчанням, техобслуговуванням та забезпеченням, цитують високопоставленого військового чиновника журналісти.
Місія ЄС з військової допомоги Україні може бути створена вже в жовтні, повідомив Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
На брифінгу за підсумками неформальної зустрічі глав МЗС країн ЄС у Нью-Йорку глава європейської дипломатії заявив, що обговорення продовжується і рішення можуть ухвалити під час наступної зустрічі.
“Ми продовжили обговорення нашої пропозиції щодо створення в Євросоюзі місії з військової допомоги. Я сподіваюся, що на наступній зустрічі у жовтні ми зможемо ухвалити рішення, що дуже швидко для європейських стандартів”, – сказав Жозеп Боррель.
Як повідомляло раніше видання Bloomberg, місія з військової допомоги може включати підготовку снайперів, саперів і офіцерів. Найголовніше, що рішення прийнято надзвичайно оперативно.
Пресслужба Генштабу ЗСУ інформує, що ЗСУ відбили атаки рашистів в районах населених пунктів Майорськ, Веселе, Курдюмівка та Новомихайлівка.
У російських соцмережах почалося обговорення інформації наступу ЗСУ на місто Лиман із заходу та північного заходу.
На Херсонському напрямку спостерігачі виділяють три райони бойової активності: на північний захід від міста Херсон, біля українського плацдарму на річці Інгулець та на півночі Херсонської області в районі Ольхіна.
ЗСУ потопили російську баржу з військовими та озброєнням у Дніпрі. Це сталося в районі Нової Каховки Козацького. “Баржа, завантажена озброєнням, технікою та особовим складом, потрапивши під вогневу поразку, поповнила підводний флот окупантів”, – повідомили у ОК “Південь”.
У керівництва РФії не вистачає сил і способів для стримування наступу ЗСУ, вважають аналітики ISW. Росія відчайдушно намагається провести мобілізацію та набрати бойову міць із усіх потенційно можливих джерел, бо основні підрозділи сильно деградовані та деморалізовані. Також зазначається, що контрнаступ ЗСУ серйозно підірвав і без того низький моральний дух рашистів, а термінове обговорення необхідності негайної анексії РФією Луганської та Донецької областей говорить про паніку не тільки в лавах супротивника, а й серед тих, хто ухвалює рішення в Кремлі.
П’ятий президент України Петро Порошенко передав військовим два комплекси сучасних БПЛА проекту “Очі Арти”. До складу комплексу входять шість безпілотників і три станції. Про це повідомила пресслужба “Європейської Солідарності”.
Військові кажуть, що один БПЛА по функціоналу може замінити роту солдат у бойових умовах: “Щоб виконати бойове завдання, наприклад на 5-8-10 кілометрів, треба витратити на підготовку певну кількість днів, а такий БПЛА зробить це за кілька годин”.
Для успішного використання БПЛА їх оператори незабаром пройдуть відповідну підготовку.
Президент України Володимир Зеленський 19 вересня 2022 року провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, де зокрема розглянули план дій сил оборони щодо подальшої деокупації українських територій, інформує Офіс Президента.
Учасники засідання заслухали доповіді командувачів військ оперативних напрямків щодо ситуації на передовій та детально розглянули план дій ЗСУ щодо подальшої деокупації українських територій. Також були розглянуті питання безпеки на державному кордоні України.
“Під особливим контролем залишається питання матеріально-технічного забезпечення української армії, зокрема постачання необхідного озброєння та боєприпасів”, – вказали в Офісі Президента.
Окремо учасники, як зазначається, зупинилися на підготовці сил оборони до зимового періоду. Було розглянуто питання забезпечення військовослужбовців комплектами зимової форми, взуттям, засобами обігріву.
Минуле засідання Ставки Президент України Володимир Зеленський провів 16 вересня.
Чотирьох запорізьких чиновників внесли до бази “Миротворець” після скандалу щодо ймовірного розкрадання гуманітарної допомоги посадовцями області. Про це повідомляє УНН з посиланням на сайт “Миротворця”.
До бази “Миротворця” потрапили Секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв, голова Запорізької ОВА Олександр Старух, його заступниця Злата Некрасова та депутат Запорізької облради Віктор Щербина. Усіх їх на “Миротворці” звинувачують у мародерстві.
Імена вказаних чиновників згадуються в ухвалі Вищого Антикорупційного суду щодо дозволу на проведення обшуків, копію якої опублікував екснардеп Ігор Мосійчук. Зазначимо, що загалом в ухвалі згадуються майже 20 посадовців. Водночас наразі підозри вказаним особам не оголошені.
Про факти ймовірного розкрадання гуманітарної допомоги на Запоріжжі було відомо ще у квітні. Тоді місцева волонтерка скаржилася на дії заступниці голови ОВА Злати Некрасової.
Згодом до розслідування цієї справи підключилася нардеп із Запоріжжя Юлія Яцик. Вона направляла депутатські звернення голові ОВА Старуху з вимогою пояснити, як розподілялася отримана гуманітарна допомога. Разом з тим Яцик зазначила, запорізькими правоохоронцями було відкрито кримінальне провадження щодо розкрадання гуманітарки, однак обласний прокурор Віктор Приходько завів справу у глухий кут, змінивши її підслідність.
За словами екснардепа Ігоря Мосійчука, запорізькі правоохоронці покривали схеми з розкраданням гуманітарної допомоги, тому справа і не розслідувалася належним чином.