новий порядок отримання військовослужбовцями статусу учасника бойових дій - Nova

Місія нездійсненна: проблеми отримання статусу УБД

Місія нездійсненна: проблеми отримання статусу УБД

  Майже півроку функціонує оновлений порядок отримання статусу УБД. Після знайомства на практиці з новим механізмом все частіше чути негативні відгуки. Ми спробуємо розібратися – чому “Місія нездійсненна”: які перешкоди виникають при оформленні статусу УБД.

  У грудні 2022 року розпочали роботу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій осіб, які приймали участь у війні рфії проти України, починаючи з 24-го лютого 2022-го року. Був визначений новий порядок отримання військовослужбовцями статусу учасника бойових дій (УБД).

Алгоритм оформлення статусу УБД з грудня 2022 року

  Алгоритм визначає три способи отримання статусу УБД:

  • за зверненням командира частини, який подає документи на підлеглих військовослужбовців;

  • за зверненням військовослужбовця, який самостійно збирає документи та подає їх до відповідної комісії;

  • за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

  Якщо зі зверненням звертається командир частини, то на розгляд відповідній комісії подає він має подати такі документи:

  • довідка про участь в обороні Україні та захисті населення;

  Не менш ніж один з таких документів:

  • витяги (копії) бойових донесень;

  • витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

  • витяги (копії) з вахтових журналів;

  • копії польотних листів;

  • копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Крім цього можуть подаватися:

  • копії рапортів командирів підрозділів та екіпажів кораблів про виконання бойових завдань;

  • витяги з наказів про прибуття чи вибуття до (з) районів виконання бойових завдань;

  • документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;

  • для тих, хто перебував у полоні або в заручниках, — матеріали спеціальних розслідувань;

  • дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.

  Коли ж військовослужбовець безпосередньо  звертається про надання йому статусу УБД, то він має подати рапорт на командира з проханням надати йому документи, що є підставою для надання статусу УБД (вони перераховані вище). Ці документи військовослужбовець подає на розгляд відповідної комісії.

Також необхідно додати:

  • заяву, щоб комісія розглянула справу;

  • згоду на збір та обробку персональних даних;

  • засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України, ідентифікаційний номер.

  Алгоритм передбачає, що розгляд звернень здійснюватимуть комісії, що утворюються в:

  • Міністерстві оборони України;

  • Генеральному штабі Збройних Сил України;

  • Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту;

  • військовій частині А0515;

  • військовій частині А3771;

  • військовій частині А0987;

  • військовій частині А1155;

  • військовій частині А5725;

  • військовій частині А5833;

  • військовій частині А5509;

  • військовій частині А5617;

  • Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил України;

  • Командуванні Військово-Морських Сил Збройних Сил України;

  • Командуванні Сухопутних військ Збройних Сил України;

  • оперативному командуванні “Північ”;

  • оперативному командуванні “Південь”;

  • оперативному командуванні “Схід”;

  • оперативному командуванні “Захід”.

  Після отримання звернень, комісія повинна зареєструвати документи у книзі обліку. Далі ж протягом місяця від дня отримання прийняти рішення та передати його командиру. Після цього начальник військової частини видає посвідчення УБД відповідній особі, а комісії передають дані в Міністерство у справах ветеранів України.

  Також є можливість звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання й подати через цей орган потрібні документи на комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. До ТЦК необхідно подавати такий же пакет документів, що був зазначений вище, проте разом із ним обов’язково додати засвідчені копії паспорту та ідентифікаційного номеру. Втім такий шлях може зайняти більше часу, оскільки документи додатково мають пройти перевірку працівниками ТЦК.

Детальніше про алгоритм оформлення статусу УБД можна почитати за посиланням: https://eastmediacenter.com/2022/12/27/oformlennia-ubd-shcho-zminylosia-ta-iak-otrymaty-status-uchasnyka-bojovykh-dij/

Проблематика оформлення статусу УБД станом сьогодні

  На момент, коли бюрократичний механізм тільки був запущений, оцінки та прогнози експертів щодо майбутньої його дієвості різнилися: хтось вважав, що отримати статус УБД буде простіше, інші – навпаки, передбачали, що оформлення статусу ускладниться.

  По чотирьох з половиною місяцях функціонування нового порядку оформлення статусу УБД ми маємо можливість зробити проміжні висновки щодо ефективності цієї нової системи.

  Ми звернулися за коментарем щодо актуальної проблематики оформлення статусу УБД до юристки ГО “Правозахисний центр для військовослужбовців “Принцип” Анни Пашкіної. Вона поділилась власним досвідом щодо того, які чинники найчастіше гальмують або унеможливлюють отримання бажаної посвідки, а також виділила основні причини такого стану справ.

О.С. – З якими проблемами, з вашого досвіду, найчастіше стикаються в\с при спробах оформити статус УБД?

А.П – «Однією із проблем є пасивність командирів у сприянні в оформленні статусу УБД. Так, одним зі шляхів оформлення статусу є ініційована командиром в/ч подача протягом 1 місяця після участі військовослужбовця у бойових діях довідки та інших документів, які підтверджують участь особи у бойових діях, до відповідної відомчої комісії. На практиці ці строки часто не дотримуються або подача документів й зовсім не відбувається.

  Поширеною проблемою є невидача військовою частиною документів для оформлення УБД. Незважаючи на те, що командири у місячний строк повинні самостійно ініціювати подачу документів до комісії для надання статусу УБД тому чи іншому військовослужбовцю, на практиці цього не відбувається. І військовослужбовці змушені самостійно збирати документи та подавати їх на комісію. Проте на етапі самостійного збору документів військові часто стикаються з тим, що командири ігнорують прохання видати такі документи, відмовляють у їхній видачі або видають неправильно складені документи чи ті, які мають помилки в даних, що є підставою для відмови у видачі УБД на комісії.

Місія нездійсненна: проблеми отримання статусу УБД
Юристка Анни Пашкіна

  Під час самостійної подачі документів військовослужбовцям часто важко визначити, до якого органу та за якою адресою потрібно подати перелік документів, відповіді у частині їм не дають, а на гарячу лінію Міноборони додзвонитися складно. З цих причин процес отримання статусу значно сповільнюється, а час отримання може становити декілька місяців.

  Тобто проблеми, як бачимо, виникають на етапі виконання, хоча не позбавлений недоліків і нормативно-правовий акт, яким передбачена процедура отримання статусу ветерана. Не варто забувати про добровольців ДФТГ, питання отримання УБД якими досі не врегульоване.

  Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, у тому числі, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади  та брали участь у бойових діях. Проте у Постанові КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413, яка визначає порядок надання статусу УБД, такі особи не зазначені. З цієї причини особи, які у складі добровольчих формувань безпосередньо виконували бойові завдання, наразі не можуть оформити статус ветерана, право на який вони мають відповідно до законодавства».


О.С. – Які, на ваш погляд, основні недоліки існуючого порядку оформлення статусу УБД?


А.П. – «У Постанову КМУ № 413 варто додати осіб, які у складі ДФТГ брали участь у захисті нашої держави та надати їм можливість оформити статус ветерана.

  Щодо інших проблем, то навряд доможуть зміни саме у законодавстві. Проблеми виникають на етапі реалізації, а не через недосконалість законодавства. Список документів, необхідний для отримання статусу, визначений строк, за який командири повинні подати документи на комісію – усе зрозуміло. Проте командирів потрібно стимулювати виконувати свої обовʼязки – подавати документи у визначені строки, видавати документи військовослужбовцям на їхній запит, реєструвати рапорти тощо. Інше питання, яким чином це зробити на практиці, адже нормативні зміни навряд змінять ситуацію». 

Місія нездійсненна: проблеми отримання статусу УБД

О.С. – Чому, на вашу, думку наразі ці проблеми існують?

А.П. – «Людський фактор та війна. Наразі – інші пріоритети. Командир радше виділить час та зусилля на більш нагальні питання – підготовку та відправку особового складу у зону бойових дій, керівництво боєм тощо, аніж на паперову роботу, збір документів та вчасний розгляд рапортів».

О.С. –  Чи вживаються Міноборони необхідні заходи щодо усунення недоліків?


А.П. – «Наразі не маємо такої інформації про вживання заходів Міноборони. Проте наразі у Верховній Раді зареєстрований проєкт закону 9141, яким пропонується оптимізувати процедуру надання документів, необхідних для оформлення статусу УБД. 

  Зміни полягають у тому, щоб під час прийняття рішення про надання статусу УБД відповідальні комісії за заявою військовослужбовця витребовували у військових частин необхідні документи, що є підставою для надання статусу, якщо такі документи не були подані на розгляд особою, щодо якої приймається рішення. При цьому в законопроєкті уточнюється, що відповідальний орган або особа, які володіють необхідними документами, зобов’язані надати відповідь на запит не пізніше, ніж через тридцять днів від дати його надходження.


Загалом такий законопроєкт є хорошою ідеєю та може вирішити або принаймні переважно вирішити проблему ненадання документів».


  На дещо інші причини проблематичності оформлення статусу УБД звертає увагу Віктор Волчелюк – адвокат, почесний голова ГО «Спілка ветеранів АТО». На його думку, «корінь зла» необхідно шукати там, де і зазвичай, коли мова йде про вітчизняний бюрократичний апарат:

«У держави проблеми зараз у всіх галузях. Передусім, це виплати захисникам України – тим, хто зараз ризикує та кладе життя, відстоюючи суверенітет, територіальну цілісність та незалежність країни. Це премії військовослужбовцям, це виплати сім’ям загиблих. Отримати статус УБД також проблематично. Складність полягає у тому, що на керівних посадах у різних галузях перебувають люди, які, м’яко кажучи, не фахівці своєї справи, а інколи і взагалі – прихильники «руссково міра» та зрадники, яких попризначали на посади та яким роздали нагороди.

  Адже що означає отримати статус УБД? Особа, яка приймає участь в бойових діях, захищає Україну та належить до якогось підрозділу, до військової частини. Керівник військової частини, звісно, знає, що йому необхідно зробити для того, щоб особа отримала цей статус, на який вона заслуговує. Тобто ніяких перешкод виникати не повинно. Але зараз, на мою думку, все робиться для того, щоб підірвати моральний стан захисника Батьківщини, і тому приймається законодавство, котре не допомагає захисникам. Звідси і невиплати і проблеми з оформлення статусу УБД. Одним словом, все робиться для того, щоб відбити у патріотів бажання захищати країну. Це на мою думку».

Місія нездійсненна: проблеми отримання статусу УБД
Віктор Волчелюк – адвокат, почесний голова ГО «Спілка ветеранів АТО»

  Крім того, пан Віктор вказує на можливості щодо сприяння та спрощення процедури. Для цього, на його думку, необхідно вдатися до послуг компетентних фахівців:

  «Проте, я впевнений, що у різних областях є громадські організації, подібні до нашої “Спілки ветеранів АТО”, у яких є юридичний відділ, де допомагають кожному члену організації та взагалі – кожному захиснику, при чому допомагають безкоштовно, захистити свої права. Тому я вважаю, що задля оформлення статусу УБД, якщо є якась проблема, то необхідно звертатися до фахівців, юристів чи адвокатів, котрі можуть добитися бажаного результату. Разом з тим хотів би теж звернути увагу на те, що зараз з’явилося багато тих, хто рекламує себе як «військовий адвокат». Проте статусу «військовий адвокат» як такого взагалі немає. Це хіба у випадку, коли людина була військовим, повернулась і стала адвокатом. Втім, необхідно дуже обережно ставитися до подібних оголошень».

  Задля прояснення ситуації ми зверталися до Міністерства у справах ветеранів, а також до Міноборони щодо надання інформації про кількість оформлених документів щодо надання статусу УБД військовослужбовцям від грудня 2022 року. Проте станом на сьогодні жодної конкретної відповіді на наші звернення так і не надійшло.

  Замість підсумку згодиться сумнозвісний фразеологізм про віз, “який і досі там”. Проте подібним чином описати можна стан справ чи не у кожній сфері життєдіяльності вітчизняної бюрократії. Щоправда, коли це стосується людей, які самовіддано боронять нашу свободу – звичайна невтішна ситуація набуває набагато похмуріших барв.

 

Олександр Смаглюк, НОВА: новини ветеранів.

 

НАГАДУЄМО:

http:///elektronna-petytsiia-na-pidtrymku-zakonoproiektu-n9142-nabrala-bilshe-25-tysiach-holosiv/

Поділитися: