Жовто-помаранчеве небо над Францією – головна причина підвищення радіаційного фону

 

  Дрібні піщинки в повітрі пофарбували небо Франції в жовтий та оранжевий кольори на півдні, сході та в центрі країни. Кілька днів тому Французька метеорологічна служба прокоментувала появу жовтого пилу в країні в минулому місяці. «Через низький тиск на Піренейському півострові утворилися потужні повітряні хвилі, які сприяли переміщенню піску з пустелі Сахара в країну», повідомили метеорологи.

 

  В інтерв’ю France Plus дослідник Каннського університету П’єр Барбі повідомив, що недавні вітри, що мали місце у Франції, принесли з собою з Сахари радіоактивно забружнений пісок.

«Небо Франції забарвилося в помаранчевий колір через принесеного з пустелі піску. Дослідження показали, що піщинки містять радіоактивний матеріал «цезій-137», який міг утворитися в результаті ядерних випробувань, проведених Францією в пустелі Сахара », – сказав учений.

 

  За його словами, дослідження проводилися на зразках, взятих у районі Шапель-Дюбуа. Період радіоактивного напіврозпаду цезію-137 становить 30 років, зазначив Бербен. Але вже минуло 60 років з моменту першого ядерного випробування Франції, здійсненого 13 лютого 1960 року в пустелі Сахара на території Алжиру, який мав кодову назву «Блакитний тушканчик». У період свого  колоніального панування Франція провела не менше 17 ядерних випробувань на території Алжиру в 1960-1966 роках. Навіть після здобуття Алжиром незалежності від Парижа в 1962 році Франція продовжувала проводити ядерні випробування в цій країні.

 

  Раніше глава МЗС Алжиру Сабрі Букадум заявив в соцмережах, що потужність ядерної бомби, випробуваної на полігоні в Алжирі, становила 70 кілотонн, що в 3-4 рази перевищує потужність скинутої на Хіросіму бомби. Жахливі наслідки вибуху все ще дають про себе знати », – написав Букадум.

 

  Алжир вимагає від Франції надання інформації щодо місця проведення ядерних випробувань, а також виплати компенсацій жертвам і постраждалим від впливу радіації. Франція відкидає всі висунуті проти неї звинувачення та вимоги Алжиру.

 

Нагадуємо: