«Захід» має переглянути «Будапештський меморандум»

Віцепрем’єр-міністр України з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що настав час переглянути Будапештський меморандум 1994 року, щоб зупинити Путіна.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Atlantic Counсil.

Довірившись гарантіям, запропонованим США, Великою Британією і Росією, Україна підписала Будапештський меморандум 5 грудня 1994 року. Тим самим Україна добровільно відмовилася від свого ядерного арсеналу, третього за величиною у світі на той час. У 2014-му році Російська Федерація порушила умови меморандуму, напала на Україну, анексувала Кримській півострів. А частину Луганської і Донецької областей перетворила на чергову «гарячу точку», видаючи її за неіснуюче громадянське протистояння в Україні.

За словами Олексія Резнікова, нездатність міжнародної спільноти зупинити Путіна в Україні призвела до ескалації гібридних військових дій Росії проти всього західного світу.

“Настав час переглянути Будапештський меморандум 1994 року, щоб покласти край конфронтації та прокласти шлях до стійкого миру”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Україна бачить принаймні два напрямки, які обіцяють значний прогрес у межах Будапешта. Це охоплює якісно новий рівень військово-технічної підтримки України, а також допомогу в притягненні держави-агресора до відповідальності.

Варто нагадати, що «Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» було укладено 05 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією. Угода містить пункти, що надають гарантії суверенітету та безпеки Україні в обмін неядерний статус України.

Зазначений меморандум є юридичним актом:

набрав чинності з моменту підписання відповідно до тексту цього документу;

сам текст згаданого документа 1994 року не передбачає ратифікації.

Процедура ратифікації міжнародних угод була встановлена Російською Федерацією в 1995 році, вже пізніше укладання меморандуму. Тому вказана угода є обов’язковою до виконання від 05 грудня 1994 р. всіма сторонами, які брали участь у підписанні меморандуму без винятку. В 1995 році Генеральна Асамблея ООН прийняла меморандум як офіційний документ.

Згідно з Меморандумом США, РФ і Велика Британія зобов’язалися:

– поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;

– утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності/політичної незалежності України;

– ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти неї, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;

– утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, отримати будь-які переваги;

– домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні, якщо вона стане жертвою акту агресії чи об’єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї;

– не застосовувати ядерну зброю проти України, крім випадку нападу на них самих, їхні та підопічні території, збройні сили, їхніх союзників;

– проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань.

01 березня 2014 року президент Росії Володимир Путін на тлі «Кримської кризи» отримав у Ради Федерації (верхньої палати парламенту) дозвіл на введення військ до України, обґрунтувавши це «екстраординарною ситуацією, що склалася в Україні, загрозою життю громадян Російської Федерації, наших співвітчизників, особового складу військового контингенту Збройних сил Російської Федерації». Станом на 02 березня про введення військ не було заявлено офіційно, але є численні повідомлення про захоплення військових об’єктів озброєними людьми без розпізнавальних знаків, які фактично були військовослужбовцями Збройних сил РФ.

Після «псевдореферендуму» 16 березня 2014, проведеного окупнатами в Криму та Севастополі у РФії розпочали офіційний процес «прийняття Криму». Він «завершився» підписанням договору «про прийняття до Російської Федерації Республіки Крим і утворення в складі Російської Федерації нових суб’єктів», що був ратифікований державною думою Росії 21 березня 2014 року, а 11 квітня 2014 Республіка Крим і місто федерального значення Севастополь були включені до переліку суб’єктів РФ у Конституції Росії.

17 грудня 2015 року на щорічній пресконференції Володимир Путін визнав наявність російських військовиків, що виконують військові завдання на території Донбасу: «Ми ніколи не казали, що там немає людей, котрі займаються рішенням певних питань там, в тому числі і у військовій сфері, але це не значить, що там присутні регулярні російські війська.»