Володіти – не значить розпоряджатися: у Білій Церкві фермер без відома власників розорав сотні ділянок учасників АТО

Законодавством України визначено, що право власності на землю – це право володіти і розпоряджатися нею. Але, на жаль, інколи з з реалізацією цих прав трапляються випадки, які схожі на сюжет детективного роману.

Так сталося у Білій Церкві, де учасники АТО, які стали власниками ділянок для індивідуального садівництва, одного дня з подивом виявили, що їхню землю розорює техніка місцевого фермерського господарства «Агророст».

Пошук винних в цій незрозумілій ситуації триває і досі, тепер цим займаються правоохоронні органи. Як так сталося і хто в цій історії є насправді потерпілою стороною, ми вирішили дізнатися у безпосередніх учасників земельного конфлітку.

 

Але спочатку трохи історії. У 2018 році учасники АТО, скориставшись своїм конституційним правом, отримали у власність ділянки сільськогоподарського призначення для ведення індивідуального садівництва у Білоцерківському районі Київської області. Згодом частина землевласників об’єдналися у обслуговуючий кооператив «КП «Третій квартал», обравши головою Наталію Мялковську. Надалі кожен господарював на своїй ділянці на власний розсуд: люди вирощували городину, багаторічні насадження, хтось посадив сад чи розмістив тимчасові сільськогосподарські споруди, були й ті, хто залишив свої ділянки «до кращих часів», і вони просто поросли бур’янами.

Але 26 березня на тих власників, які хотіли розпочати сезонні роботи на своїх наділах, розташованих в районі зупинки «Митниця» у Білій Церкві, чекав неприємний сюрприз. На їхніх ділянках працювала сільськогосподарська техніка, розорюючи землю єдиним масивом під посів. Як виявилося, підставою для робіт став договір про спільний обробіток (використання) земельних ділянок від 23 березня 2020 року, укладений між ОК «КП «Третій квартал» в особі голови Наталії Мялковської та ФГ «Агророст» в особі голови господарства Володимира Кваші.

 

А далі почалося найцікавіше….

За словами одного з власників ділянки на сумнозвісному полі, учасника бойових дій Анатолія Штефана, більшість членів кооперативу взагалі не знали, що вони входять до цього об’єднання. Відповідно, люди жодним чином не могли здогадуватися про наміри голови ОК Наталії Мялковської передати ділянки в спільний обробіток. Окрім цього, трактор працював не лише на ділянках, кадастрові номери яких були вказані в договорі, але і зовсім сторонніх. Таким чином, під плуг потрапили майже 250 наділів.

– Ділянки, які можна розорювати, фермеру вказала голова КП. Але до неї взагалі виникає багато питань. По-перше, чи мала вона повноваження відповідно до Статуту укладати подібний договір без проведення загальних зборів? По-друге, чи мала вона як голова кооперативу право вказувати на місцевості ділянки на свій розсуд?

У цих питаннях будуть розбиратися компетентні органи, наразі ми підготували всі заяви, щоб вони могли встановити винних осіб і суму нанесених збитків, – резюмує Анатолій Штефан.

 

28 березня, після того, як ситуація набула розголосу, відбулася зустріч власників ділянок з Наталією Мялковською та головою ФГ Володимиром Квашою. На жаль, голова кооперативу так  чітко й пояснила людям, чому їхні наділи разом з городиною та межовими знаками виявилися переораними. Як і те, чому деякі громадяни навіть не здогадувалися, що вони є членами ОК «Третій квартал».

А ось голова господарства «Агророст» вважає себе в цій історії потерпілим. І з ним важко не погодитися, адже йому довелося платити і за свої, і за чужі помилки. При чому, платити в прямому значенні цього слова.

Як стверджує Володимир Кваша, зараз він за власні кошти відновлює межові знаки, якими були винесені в натуру межі земельних ділянок атовців. Також ФГ понесло витрати на проведення сільськогосподарських робіт.

 

– На більшій частині земельних ділянок вже відновлено межові знаки, скоро закінчимо ці роботи повністю. З огляду на те, що відбулося, я вважаю «Агророст» потерпілою стороною і, за можливості, буду вимагати з винних осіб компенсацію. Розумієте, голова кооперативу переконала нас, що діє в межах своїх повноважень, тому ми без вагань підписали договір про спільний обробіток. Єдине, про що я дуже шкодую, що не запросили відповідну землевпорядну організацію, яка б винесла на місцевість крайні точки вказаних в договорі земельних ділянок. У такому разі ми б не виорали наділи, які не вказані в договорі, – розповідає голова ФГ Володимир Кваша.

На жаль, дізнатися, чим саме керувалася у своїх діях голова кооперативу Наталія Мялковська видалося неможливим, адже вона відмовилася давати коментарі, мотивуючи тим, що журналісти спотворюють інформацію, яку вона їм надає.

Крапку в цій історії поставлять правоохоронці. А допоки учасники бойових дій та члени їх сімей почали заново господарювати на своїй землі, сподіваючись, що ті, хто зазіхав на їхні наділи, нарешті усвідомили, що ветерани будуть боронити своє до кінця. Адже вони бачили реальну війну, тому земельні війни їм вже не страшні.

 

Олена Шаріпова