Військові пенсії: які нині існують проблеми щодо їхніх виплат?

Питання пенсійного забезпечення, особливо в останні роки, турбують військовослужбовців дедалі більше. Для багатьох колишніх армійців пенсія є чи не єдиним засобом для існування. Враховуючи постійні зміни у законодавстві та складові грошового забезпечення військовослужбовців, з яких формується пенсія, проблематика в її нарахуванні та виплаті таки існує. Тож які є проблеми під час нарахування та виплати військових пенсій та як їх розв’язують, розбирався кореспондент АрміяInform.

ДИСПРОПОРЦІЯ В НАРАХУВАННІ ВІЙСЬКОВИХ ПЕНСІЙ

Основним документом, що нині регламентує нарахування пенсій військовослужбовцям, які звільняються з військової служби, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Серед основних проблем, що виникають під час виплати пенсій, є неврахування у склад пенсійного забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовцям, звільненим у запас, пенсія яким призначена до першого березня 2018 року.

— Така диспропорція виникає, бо нині нормативні документи визначають, що всі складові грошового забезпечення військовослужбовців як основні, так і додаткові, які виплачували щомісяця, враховують у склад пенсії. Раніше, до березня 2018 року, пенсію обчислювали лише з трьох складових, зокрема посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, — зазначив начальник відділу соціального забезпечення Черкаського обласного військкомату Роман Мальований.

Судовою практикою закріплено, що всі щомісячні виплати, які отримував військовослужбовець перед виходом на пенсію за останні 24 календарні місяці, входять до складу пенсійного забезпечення, навіть індексацію слід враховувати в розрахунку пенсії за вислугу років. Так, постановою Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 визначено, що в обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних або тих, що виплачують раз на місяць.

— Законодавство з питань перерахунку військових пенсій слід упорядкувати. Не може бути так, що одним військовим врахують усі додаткові види грошового забезпечення, а тим, хто звільнився до березня 2018-го, ці складові не враховуватимуть. Це породжує соціальну несправедливість і навантаження на суди, адже нині багато пенсіонерів подають позови до суду, при цьому з держбюджету стягується судовий збір, — розповів начальник відділу соціального забезпечення Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Тарас Шевченко.

ВИМОГИ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ ВІДСОТКОВОГО ЗНАЧЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ ПЕНСІЇ ТА РОЗСТРОЧЕННЯ ЇЇ ВИПЛАТИ Є НЕЗАКОННИМИ

Непоодинокою залишається проблема щодо відсоткового значення грошового забезпечення під час перерахунку пенсій військовим. Наразі законодавством встановлено певне обмеження з питань максимального розміру військової пенсії — це 70 % суми грошового забезпечення військовослужбовців перед звільненням. Однак деякі військові пенсіонери звільнилися до того часу, коли почало діяти таке законодавство, і пенсія їм призначена з більшим відсотком.

Відповідь на це питання викладено у рішенні Верховного Суду у зразковій справі від 04.02.2019 № Пз/9901/58/18 (№ 240/5401/18) — щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення під час перерахунку пенсій військовим.

У цьому випадку захищено право позивача — військового пенсіонера та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83 % до 70 % суми грошового забезпечення.

Існує також проблема щодо питань розстрочення сум підвищеної пенсії військовослужбовців у відставці. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року, а саме: з 1 січня 2018 року — 50 %; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — 75 %; з 1 січня 2020 року — 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Проте рішенням Верховного Суду у зразковій справі від 06.08.2019 р. № Пз/9901/12/19 (№ 160/3586/19) — щодо розстрочення виплат сум підвищеної пенсії військовослужбовців у відставці визначено, що виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, а нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачують за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Тобто військову пенсію слід перераховувати з моменту набуття на неї права без урахування часових і відсоткових показників.

Водночас є поодинокі випадки щодо підтвердження певних періодів військової служби для військовослужбовців, які проходили військову службу в Криму та на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, для нарахування пенсійного забезпечення. В багатьох випадках особові справи таких військових залишилися там.

— У таких випадках кадровий орган військової частини, до якої військовослужбовець призначений для подальшого проходження військової служби, повинен зробити запит у Галузевий державний архів Міністерства оборони України. Заводять нову особову справу, в разі її відсутності, й усі періоди підтверджують установленим порядком, — розповів начальник відділу соціального забезпечення Черкаського обласного військкомату Роман Мальований.

ЗАКОНОДАВЧА ПЕРСПЕКТИВА З ПИТАНЬ НАРАХУВАННЯ ВІЙСЬКОВИХ ПЕНСІЙ

У вересні 2019-го народні депутати України внесли законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який наразі опрацьовує Верховна Рада України. Цей документ передбачає збільшення максимального розміру пенсії за вислугу років до 90 % відповідних сум грошового забезпечення, замість 70 %, як установлено нині. Також передбачено, що всі пенсії підлягатимуть перерахунку у зв’язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців і введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як-от: надбавки, доплати, підвищення та премії у розмірах, встановлених законодавством.

Можливо, що під час ухвалення цього законопроєкту розв’яжуть також інші проблеми військових пенсіонерів. Наразі вони вимушені самостійно відстоювати свої права на належну військову пенсію у різного роду інстанціях.

Ігор Березинський, АрміяInform