Ванда Об’єдкова пережила Голокост, але не пережила рашистське звільнення Маріуполя

  В одному з підвалів блокадного Маріуполя померла 91-річна Ванда Об’єдкова. Їй вдалося пережити Голокост, але не вдалося пережити рашистське “звільнення” Маріуполя. Про це повідомили у середу, 20 квітня, видання Chabad.Org і Державний музей Аушвіц-Біркенау.

 

  Ванда Семенівна народилась у Маріуполі в 1930 році та пережила нацистську окупацію. Маму Ванди розстріляли у селищі Агробаза біля Маріуполя. В цьому місці протягом 1941-1943 року нацисти знищили понад 16 тисяч євреїв. Але маленькій Ванді вдалося врятуватися. Сусіди переконали нацистів, що дівчинка має грецьке походження.

 

  Жінка все життя прожила в Маріуполі і не покинула місто навіть після початку повномасштабної війни. Через бомбардування міста російськими окупантами сім’я жінки була змушена переміститись у підвал.

 

  “Не було ні води, ні електрики, ні тепла – і було нестерпно холодно… Ми нічого не могли для неї зробити. Ми жили як тварини! Кожного разу, коли падала бомба, вся будівля тряслася. Мама говорила, що нічого подібного не пам’ятає під час Другої світової”, – розповіла її донька  Лариса  Chabad.Org.

 

  4 квітня 2022 року Ванда Об’єдкова пішла з життя. Незважаючи на обстріли, доньці Ларисі та її чоловіку вдалося поховати жінку в парку менш ніж за кілометр від Азовського моря.