В Києві планують створити терапевтичний сад для ветеранів

Неподалік Контрактової площі у столиці може з’явитися терапевтичний сад у скандинавському стилі для ветеранів.

Над створенням парку для ветеранів працює данський містопланувальник і дизайнер Мікаель Колвілл-Андерсен. Зараз він займається отриманням дозволу на використання ділянки під свій проєкт.

Терапевтичний сад включатиме елементи, які сприяють розслабленню, уважності та сенсорній стимуляції, такі як заспокійливі кольори, м’які текстури й ароматні рослини. Також у саду будуть відокремлені зони для усамітнення і спільні простори для соціальної взаємодії та підтримки.

“У Данії такі сади є майже в кожному місті. Ми почали будувати їх 10–15 років тому для наших ветеранів, які повернулись з Іраку й Афганістану. Відмінність від звичайних парків і садів у тому, що в розробці таких просторів багато науки, зокрема психології. Ми використовуватимемо скандинавський екологічний дизайн та архітектуру, а також ландшафтний дизайн, який використовує місцеві види рослинності для зміцнення біорізноманіття та покращення сенсорних вражень”, — розповідає Мікаель Колвілл-Андерсен.

Проєктування саду зосереджене на потребах ветеранів. Для цього протягом останніх кількох місяців Мікаель Колвілл-Андерсен опитував ветеранів, дізнаючися про їхні конкретні потреби.

Під час таких опитувань вдалося дізнатися, що доріжки в саду не мають бути встелені гравієм, бо для багатьох учасників бойових дій звук шарудіння каміння під ногами є неабияким тригером. Також тригером є будь-які низькі звуки. Тому на локації висадять кущі, які добре поглинають звуки. Також у саду не буде жодних зелених навісів із рослин і гілок дерев, адже в часи, коли українці потерпають від атак ракетами і дронами, людям важливо завжди мати широкий спектр огляду неба.

Загалом сад планують розділити на три рівні, відповідно до рівня психотравми відвідувачів. У найбільш критичних випадках буває таке, що людина настільки травмована, що не може вийти з дому, не хоче розмовляти з іншими людьми і навіть дивитися їм в очі. Таким людям потрібна зона усамітнення з однією лавкою, крізь яку ніхто не зможе пройти.

Лавки в саду теж будуть незвичайні. Адже люди, які повернулися з фронту, часто не можуть розслабитись, сівши на звичайну лавку в парку. Чому? Бо так у них відкрита спина і їм може здаватися, що в будь-який момент до них хтось підкрадеться. Лавки в терапевтичному саду будуть заставлені позаду барикадою вище рівня голови сидячого.

Інші зони в саду будуть відповідати рівням кращих психічних станів. Це будуть: зона для безпечного перебування груп людей і зона для комунікації з іншими людьми, якщо відвідувач того потребує.

“Будемо сподіватися, що цей сад станеться й перетворить не лише вулицю, але й почуття поваги одне до одного. Якщо ми зробимо це, то це буде маленька урбаністична перемога”, — зазначає Мікаель Колвілл-Андерсен.