В IT-компаніях надають підтримку співробітникам-ветеранам

  У лавах ЗСУ служить чимало українських айтівців. У половині компаній значили, що в них мобілізовано від 10 до 50 фахівців. Наразі деякі спеціалісти вже демобілізовані та повертаються до проєктної роботи.

  Журналістка dou.ua поспілкувалася з представниками IT-компаній та дізналася, як відбувається повернення й адаптація співробітників, яку підтримку ветеранам надають компанії та колеги.

Avenga

  У компанії Avenga демобілізовано дев’ять фахівців. Співробітник повідомляє нам про завершення служби, і далі ми координуємо його повернення або на проєкт, або якщо вільного немає, пропонуємо сабатікал і продовжуємо виплачувати 50% винагороди впродовж цього періоду. За цей час максимально намагаємось залучити людину до роботи.

 Від початку повномасштабного вторгнення компанія виплачує 50% винагороди всім мобілізованим фахівцям впродовж усього терміну служби. Також ми надаємо психологічну підтримку для ветеранів. Зараз працюємо над програмою Defenders Support у партнерстві з Veteran Hu. Також ми провели серію вебінарів для фахівців компанії і загалом маємо чіткий план для реінтеграції.

Ciklum

  Наразі сім співробітників Ciklum демобілізувалися. Для нас важливо, щоб колеги розуміли, що ми чекали їхнього повернення та готові підтримувати їх протягом усього часу, необхідного для реінтеграції.

  Ми розробили RACI-матрицю, де визначили ролі та зони відповідальності департаментів на різних етапах реінтеграції ветерана: від підготовчого етапу до супроводу колеги під час перших місяців роботи. До прикладу, на етапі підготовки ми завчасно поновлюємо доступ до внутрішніх систем, готуємо техніку, інформуємо команду про очікувану дату виходу колеги. Також разом із лінійним менеджером призначаємо ветерану ментора або buddy.

  Після виходу співробітника-ветерана розпочинається онбординг: за наповненням він схожий на класичний онбординг новачка, проте має іншу мету. Важливо, щоб реінтеграція була комфортною не лише для ветерана, а й для його колег. Тому план передбачає низку зустрічей спеціаліста з менеджером, командою, ментором та HR-фахівцями. У кожної зустрічі власні завдання та цілі.

  Якщо говорити про пільги, то, крім стандартного пакета бенефітів, демобілізовані колеги отримують:

  • доступ до розширеної програми підтримки ментального здоровʼя, яка охоплює консультацію з військовим психологом або психотерапевтом;
  • додатковий грошовий ліміт на лікування випадків, які не покриваються стандартним пакетом медичного страхування;
  • доступ до низки освітніх ініціатив: внутрішніх навчальних і менторських програм, вебінарів, мітапів, ліцензій Udemy Business із понад 22 000 продуктів тощо. Вони дають змогу колегам швидко поновити знання та навички.

  Компанія дбає про підготовку наших фахівців до взаємодії з демобілізованими колегами. Наприклад, регулярно запрошуємо психологів і HR-фахівців для зустрічей і вебінарів. Говоримо про ефективну комунікацію з ветеранами, взаємодію з колегами у непродуктивних психологічних станах, визначення ознак ПТСР тощо. Саме така всебічна підготовка допомагає нам формувати емпатійне середовище, де всі колеги почуваються комфортно, безпечно й де немає ризиків ретравматизації для ветеранів.

ЕРАМ

  Загалом в нашій команді вже звільнилися зі служби в Силах оборони близько 40 людей. Частина з них повернулася до проєктної діяльності, хтось взяв паузу.

  Всі ветерани отримують «welcome back» лист, де, крім іншого, є інформація про доступні ресурси та сервіси на рівні держави, громадських і благодійних організацій, а також безпосередньо в EPAM. В листі є новини компанії, інформація про те, що відбулося під час перебування колег у лавах Сил оборони, а також про те, як компанія підтримує Україну. Так ми відбудовуємо зв’язок з колегою, який захищав країну.

  У ветеранів є можливість скористатися оплачуваною post-military відпусткою тривалістю до 60 днів. Пропонуємо психотерапевтичну підтримку, медичну страховку.

  Загалом для команди періодично проводимо вебінари на тему повернення ветеранів. Записи зустрічі доступні і для їхніх родин. Серед партнерів та спікерів — Veteran Hub, ГО «Форпост», Центр реабілітації ветеранів «Лісова поляна», Міністерство у справах ветеранів України, військові психологи Андрій Заєць, Віктор Комаренко, Антон Семенов та інші.

ELEKS

Наразі 11 колег-військових повернулися в компанію. HR-менеджери та рекрутери ELEKS долучитися до проєкту Happy Monday і Veteran Hub, щоб більше дізнатися про адаптацію ветеранів у робоче середовище, а також попрактикуватися — провести для демобілізованих співробітників кар’єрні консультації.

Усі наші колеги та їхні рідні мають змогу отримати психологічну підтримку через центр психологічної допомоги компанії. Протягом цього року ми влаштували семінари з психологами, які мають досвід співпраці з військовими, на теми взаємодії під час демобілізації, при пораненнях.

Intellias

  До лав Сил оборони України долучилися 56 співробітників, 13 з яких вже повернулися з війни. З них 11 залишилися в компанії та працюють на проєктах.

  Процес реінтеграції тих, хто повернувся з фронту, може сильно відрізнятися, залежно від військового досвіду людини. Але всі ветерани та ветеранки насамперед потребують відновлення фізичного та психічного здоров’я, підтримки та лояльності з боку колег і менеджера. Тож команда гнучко реагує на потреби колег-ветеранів.

  За можливості повертаємо колегу на проєкт або у команду, в якій він чи вона працювали до мобілізації. Або надаємо увесь необхідний супровід та у пріоритетному порядку шукаємо інший проєкт. Весь цей час ветеран перебуває у резерві зі 100% компенсацією та виконує завдання з внутрішніх проєктів.

  У компанії діє розширена програма медичної та психологічної допомоги для ветеранів. А у разі складної травми пропонуємо додаткову компенсацію саме на реабілітацію.

  Також створили внутрішню спільноту IntelliVeterans, де наші захисники та захисниці можуть обмінюватися досвідом і підтримувати одне одного. Додатково діє соціально-освітня програма Military Buddy, в межах якої ветерани, які вже повернулись до роботи, допомагають адаптуватись тим, хто лише повертається з війни.

  У травні представники відділів, які безпосередньо взаємодіють з ветеранами, пройшли навчання від Veteran Hub. Також ми розробили та провели тренінг для менеджерів і команд на тему взаємодії з ветеранами.

  Intellias адаптує свої офіси, щоб вони були зручними для маломобільних людей з інвалідністю. Наш головний офіс успішно пройшов інклюзивний аудит від Доступно.UA. І впроваджує їхні рекомендації в інших офісах компанії.

SoftServe

  Наразі в компанії понад 50 фахівців, які повернулись до проєктної роботи. Загалом від початку повномасштабного вторгнення близько 300 наших працівників долучились до лав ЗСУ.

  Ми індивідуально розглядаємо історію кожного ветерана, адже на час служби ми закріплювали місце за фахівцем у проєкті, а людина вже могла перерости цю позицію, розвинувши на війні управлінські та лідерські навички. Комусь же, навпаки, потрібно надолужити технічні знання, підтягнути англійську. Є й такі, хто вирішив кардинально змінити життя і професію, з цим теж намагаємось допомогти.

 SoftServe зараз працює над внутрішньою програмою Veterans at SoftServe. У ній враховані різні аспекти — соціальної, фізичної, емоційної підтримки ветеранів, щоб вони якнайшвидше повернулися до цивільного життя та роботи.

  Наразі понад 60 наших колег, які безпосередньо працюватимуть з ветеранами, пройшли сертифікацію Veterans at Work від Міжнародного товариства з управління людськими ресурсами (SHRM). Також ми спираємося на гайд PRAKTYKA від Veteran HUB та консультуємося з громадськими організаціями, щоб якнайкраще зрозуміти потреби ветеранів і знайти дієві рішення. Партнери з Veteran HUB проводили навчання для наших HR бізнес-партнерів і менеджерів.

  Для фахівців як на службі, так і після неї діє весь пакет бенефітів, включно з медичним страхуванням і сервісом психологічної підтримки. Ми пропонуємо додаткову одноразову відпустку до місяця колегам, які демобілізуються, а також з листопада маємо для них покращений пакет медичного страхування.

  Крім того, працюємо над програмою безбар’єрності та інклюзії. Наразі 69% наших офісів є доступними для людей на колісному кріслі. При цьому в кожному місті, де ми присутні, має бути принаймні один такий офіс.

Master of Code Global

  Наразі з військової служби до нас повернувся один співробітник — General Back-end Engineer. Ми підтримуємо це комунікаційно всередині компанії, фахівець уже пройшов онбординг.

  Рeople Partner уточнює у колеги про режим, в якому він готовий повернутись і чи потрібна відпустка (recreation vacation leave). Наш співробітник узяв два тижні для відпочинку та потім повноцінно увімкнувся в роботу. Загалом план реінтеграції ветеранів такий:

  • розказати про новини, апдейти та зміни в компанії за останні місяці;
  • вибрати проєкти, в які буде залучений фахівець;
  • зробити організаційні завдання (чекліст охоплює наші стандартні для онбордингу процедури — від надання необхідних доступів і прав до інформування ком’юніті про спеціаліста);
  • провести тренінги або навчання.

  Крім того, ми організували серію онлайн-зустрічей на різних рівнях команд з Іриною Галузінською — це HR-фахівчиня з 5-річним досвідом роботи у компаніях громадського та комерційного сектору. Вона понад 2,5 року працює у команді Veteran HUB. Зокрема, одна із наших зустрічей була на тему «Як працювати з ветеранами: практикум для Майстрів».

НАГАДУЄМО: