Українські скаути пересварилися через «Віфлеємський вогонь миру»

Скаути від «СПОК» принесли Президенту України «Віфлеємський вогонь миру», а скаути від «ПЛАСТ» на це дуже сильно образилися. НОВА: новини ветеранів спробували розібратися в тому, що сталося.

 

Почнемо з того, що в Україні існує Національна Організація Скаутів України – скорочено – НОСУ. Вона була  утворена  в 2007 році  трьома найбільшими скаутськими організаціями України:

  • Всеукраїнською молодіжною організацією «Пласт — Національна скаутська організація України»;
  • Всеукраїнською молодіжною організацією «СПОК»;
  • Всеукраїнською організацією «СІЧ».

 

Зареєстрована НОСУ була Міністерством юстиції України наказом №987/5 від 26 жовтня 2007 року. З 2008 року Національна організація скаутів України (НОСУ) набула повноправного членства у Всесвітній організації скаутського руху, для чого вона власне і була створена.

 

На сайті Президента України В. Зеленського 19 грудня 2020 року з’явилося наступне повідомлення:

«Президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська зустрілися з представниками СКАУТСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ та отримали з їхніх рук Вифлеємський вогонь. Учасники Національної організації скаутів України та Асоціації гайдів України привітали президентське подружжя та подякували за можливість зустрітися…»

 

В цей же день Рост Іванович в Групі «Ні капітуляції!» у Facebook розмістив повідомлення, що президент України Володимир Зеленський зустрічався з … «піонерами», а «пластунів» цього року до Президента не запросили.

 

Версія про «піонерів» сподобалася переважній більшості українських ЗМІ, які швидко її «розтиражирували». Але ж, на сайті Президента мова не йшла конкретно про «ПЛАСТ» чи «СПОК». У повідомленні мова йшла про «скаутів» взагалі, що у певній мірі відповідає дійсності, бо і «СПОК», і «ПЛАСТ» – входять до НОСУ, яка представляє українських скаутів «на міжнародній арені».

 

Суть «непорозуміння» в тому, що до цього року саме скаути від «ПЛАСТУ» заносили «Віфлеємський вогонь миру» до урядових установ в Україні. А в цьому році Володимир Зеленський чомусь віддав перевагу «іншій гілці» скаутського руху – представникам від «СПОК». Представники «ПЛАСТУ», схоже, сприйняли такий «крок» Президента України, як особисту образу… Але вони мають на це деякі підстави.

 

Традиція запалювати свічку на Різдво зародилася саме в середовищі «ПЛАСТУ» в1950 році, коли було започатковано щорічну акцію – Свят-вечірню зустріч “Різдвяна зірка”, щоб бодай символічно об’єднати сотні тисяч родин, які вимушено були розділені після Другої світової війни: одні залишилася «під окупацією», інші були розкидані по Світу. Тому традиція запалювання «Різдвяної свічки» була своєрідним символом єднання українців в другій половині 20 століття.

 

Розвиток технічних засобів, прискорення поширення інформації в Світі призвели до висвітлення такого «науково необґрунтованого», але досить реального факту, як «Сходження благодатного вогню» у суботу перед Великоднем, який святкують тільки православні східного обряду та греко-католики.

 

Як тільки не намагалися пояснити це явище, але «Благодатний вогонь», незрозумілим для науковців чином, під час молитви православного Єрусалимського патріарха сам по собі з’являється у лампаді. І відбувається це вже не одну сотню років. Під час католицького святкування Великодня та під час молитов інших представників християнських церков такого явища чомусь не відбувається – тільки під час молитви православного Ієрусалимського патріарха перед святкуванням Великодня у представників православних церков.

 

Не вдаючись в те, звідки і що там береться, повернемося до українських скаутів.

 

У 1986 році в рамках передріздвяної акції «Світло з темряви», з’явилася традиція поширення «Різдв’яного вогню» з місця народження Ісуса – Віфлеєму. Цей акцію започаткувало австрійське радіо з міста Лінц. Того року «Вогонь миру» був запалений у Віфлеємі одним малюком з Австрії і транспортований під особливим наглядом багатьох спецслужб до Австрії. Завдяки залізничному сполученню, «Вогонь» був розповсюджених 24 грудня по всіх містах країни.

 

Ідея сподобалась європейцям і почала ширитися Європою. У 1993 році «Віфлеємський вогонь» після 40-ка годинного транспортування потрапляє до Москви завдяки Бертлю  Ґрюнвальду. Вже звідти його відправляють у Смоленськ, Кострому і, навіть, у Владивосток.

 

Із 1997 року, «ПЛАСТ» розпочинає щорічно приймати скаутську естафету поширення «Віфлеємського вогню миру». Спочатку вогонь передавався із рук в руки прямо на кордоні із Польщею. З 2007 року пластуни почали брати участь також у Службі Божій, що відбувається з нагоди привезення – літаком – до Відня вогню миру із Віфлеєму. Через військово-політичне ускладнення в Палестині австрійські скаути останнім часом не можуть поїхати безпосередньо до Храму Різдва Христового і запалати вогонь там. Тому вогонь передають їм місцеві арабські діти.

 

Саме із Відня Європою починається щорічна скаутська «різдвяна естафета». За понад 30 років поширення вогню, виробилося багато різних «об’єднуючих традицій». У Європі скаути заносять вогонь миру не лише до Європейського та національних парламентів, громад міст, християнських церков, але і в мечеті та синагоги, звідки його може взяти кожен бажаючий.

 

Із початку 2000-х років пластуни привозять «Віфлеємський вогонь» до Києва з Відня через польський кордон. Щорічно на Володимирські гірці, у соборі Святої Софії чи у Михайлівському соборі відбувається офіційна церемонія передачі вогню обласним делегаціям, які доправляють його в свої громади.

 

Для вироблення нової традиції із початку 2000-х років «ПЛАСТ» щорічно комунікував із усіма найбільшими християнськими церквами щодо благословення цієї пластової, скаутської ініціативи. УПЦ КП (ПЦУ), УГКЦ і РКЦ – традиційно благословляли Віфлеємський вогонь миру. Благословив його і Папа Римський.

 

Починаючи із 2014 року саме скаути-пластуни повезли Віфлеємський вогонь не лише в свої громади, але й на фронт, на передову.

 

Повертаючись до повідомлення, розміщеного на сайті Офісу Президента, варто ще раз звернути увагу на те, що в зустрічі з Президентом України взяли участь представники Національної організації скаутів України та Асоціації гайдів України. Пресслужба Президента України в своєму повідомленні цитує представницю Асоціації гайдів України Марію Чоп’як, а також Національної організації скаутів України – Наталію Строкань.

 

Строкань повідомила, що світло вогню “долало кордони та кілометри до України й чекає на кожного у храмі Іоанна Богослова” (ідеться про трапезний храм Михайлівського монастиря – Православної Церкви України). Вона процитувала слова засновника скаутського руху Роберта Бейден-Павелла у побажаннях президентській сім’ї: “Світанок настає після найтемнішої хвилини ночі”.

 

Скаути прочитали вітальний вірш, а потім діти – по одному представнику від кожної організації – разом передали лампадку з Вифлеємським вогнем Главі держави та першій леді. Володимир Зеленський привітав усіх скаутів та їхні родини з прийдешніми святами й побажав миру, повідомляє сайт Президента України.

 

Олександр Вікторович, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

 

Нагадуємо: