Українське МЗС оприлюднило офіційну заяву, у якій закликає виключити рфію з Ради безпеки ООН

У МЗС України стверджують, що росія стала постійним членом Радбезу в обхід визначених Статутом ООН процедур.

 

  Росія — одна з п’яти постійних членкинь Радбезу. Вона має вето, через що резолюції, які стосуються України, не проходять голосування. Раніше низка світових лідерів, зокрема президент Зеленський, закликали виключити РФ з організації.


  Міністерство закордонних справ України оприлюднило заяву у якій свою позицію аргументували тим, що росія протягом 30 років розпалює війни та дестабілізує ситуацію в інших країнах, що не відповідає чинному Статуту ООН.


   У заяві йдеться про те, що росія зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур, а саме на підставі листа президента ррфср Боріса Єльцина на ім’я Генерального секретаря ООН від 24 грудня 1991 року. Цей лист належним чином мали б розглянути Радбез та Генасамблея ООН відповідно до Статті 4 Статуту ООН, так як це зробили Чехія та Словаччина після того, як своє існування припинила “ЧРСР”.


  “Чинний Статут ООН не містить слів “російська федерація”. Їх немає, зокрема, в Статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН… Таким чином, російська федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце срср в Раді Безпеки ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: росія – узурпатор місця радянського союзу в Радбезі ООН”, – наголошують у заяві.


  Зовнішньополітичне відомство України заявляє, що це був “безпрецедентний випадок” в історії ООН, коли країна нав’язала своє членство в Організації одностороннім рішенням, а країни-члени ООН були позбавлені статутного права висловити свою позицію шляхом голосування в Генеральній Асамблеї щодо прагнення ррфср набути членства у спосіб, не передбачений Статутом.


  Крім цього, МЗС України вимагає виключити росію зі складу ООН через те, що вона не дотримується пункту 1 Статті 4, який зазначає, що членство в ООН відкрите для всіх миролюбних держав. Країна-агресор протягом 30 років незаконного перебування в ООН розпалювала війни та захоплювала території не лише України, а й інших країн.


  “Географія злочинів російської федерації проти міжнародного миру та безпеки виходить далеко за межі України. Йдеться і про продовження політики срср з незаконної окупації Північних островів Японії, а також підживлення нестабільності на теренах колишнього срср – Абхазія та Південна Осетія, Придністров‘я, Нагірний Карабах, маніпуляції на тему нібито дискримінації російськомовних громадян в країнах Балтійсько-Чорноморського регіону, спроба державного перевороту в Чорногорії тощо.


  Не слід забувати і про збройну агресію рф проти Чеченської Республіки Ічкерія, окупацію її територій та злочин геноциду чеченського народу, а також про підтримку злочинного режиму Башара Асада та численні злочини проти сирійського народу. російська федерація десятиліттями розпалює конфлікти в Африці, зокрема дестабілізує Буркіна-Фасо, Лівію, Малі та Центральноафриканську Республіку”, – йдеться в повідомленні.


  На цих підставах МЗС України закликало держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування рф в ООН, позбавити її статусу постійного члена Радбезу ООН та виключити її з ООН у цілому. У відомстві наголосили, що росія має пройти той же міжнародно-правовий шлях набуття членства в Організації, що й інші країни.


  “При цьому, повернення російської федерації до ООН у майбутньому може розглядатися лише за умови дотримання нею критеріїв членства ООН. Лише після виконання росією умов членства в Організації, що містяться в пункті 1 Статті 4 Статуту ООН, можна розглядати прийняття росії в члени через рішення Генеральної Асамблеї ООН за рекомендацією Ради Безпеки ООН, як це передбачено пунктом 2 Статті 4 Статуту ООН”, – підсумували у відомстві.


  Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що цією заявою Україна зробила “важливий крок” та “розпочала битву” за позбавлення росії статусу постійного члена Радбезу ООН.