У Севастополі не можуть дати ладу ядерному реактору який успішно експлуатувався до окупації

Фахівці т.з. “Севастопольського державного університету”  (в Україні відомий як  Севастопольський національний технічний університет) не можуть вже 7 років налагодити дослідний ядерний реактор на території міста. Про це повідомляє інформаційна агенція Крим.Реалії у статі “Ядерна проблема ядерного реактора в Севастополі”. 

 

Дослідний ядерний реактор “ИР-100” було введено в експлуатацію ще в 1967 році. Він використовувався для дослідницьких і навчальних програм в галузі молекулярної і ядерної фізики, радіаційної хімії, виробництва радіоактивних ізотопів. Реактор виготовлений у формі бака діаметром 1,8 метрів, висотою 4,4 метра. Його потужність – 200 кВт. 

 

 

Ученые в аппаратной ИР-100. Архивное фото, 2007 год

Українські фахівці під час роботи з реактором. 2007 рік

 

В 1993 році реакторний блок перейшов до України та використовувався для підготовки вітчизняних спеціалістів з атомної енергетики. У 2012 році реактор було планово зупинено у зв’язку з необхідністю продовження строків його експлуатації.

 

Після анексії Криму російськими військами дослідний ректор перейшов до новоствореного окупаційною владою Севастопольського державного університету.У серпні 2014 року МЗС України висловило протест проти застосування Росією національної юрисдикції до ядерних об’єктів, установок і матеріалів на території Криму і Севастополя, і поширення на них положення угоди між СРСР і Міжнародним агентством з атомної енергії – МАГАТЕ – від 21 лютого 1985 року. Українська компанія “Енергоатом” повідомила МАГАТЕ про те, що не може нести відповідальність за ядерний реактор в Криму. У жовтні 2014 року МАГАТЕ засудило спроби Росії привласнити ядерні об’єкти в Криму.

 

 

Втім, крадіжка реактора не допомогла росіянам в його експлуатації. Російські фахівці з 2015 року не можуть запустити дослідницький ядерний реактор. Минулого разу про нього згадували у 2017 році – під час святкування 50-річчя від дня пуску. На той момент в.о. “ректора ВНЗ” Володимир Нечаєв повідомив журналістам, що університет має намір домагатися перезапуску зупиненого ІР-100. Тепер строки запуску ядреного блоку перенесли на 2030 рік, а ліцензію вже від російського “Росатому” севастопольці досі так і не отримали.

 

Нагадуємо: