Стали відомі причини відставання Східного блоку від Заходу

Тамаш Воньо, один з найбільш шанованих економічних істориків Європи, пояснив причини економічного відставання СРСР. Він з командою вивчив нові дані (зібрані за підтримки ЦРУ – це консервативні оцінки зростання соціалістичних економік після війни).

 

Східний блок почав відставати вже в кінці 40х, за підсумками Другої Світової. Війна в цих країнах була набагато більш руйнівними, ніж на Заході, і залишила їх з сильно, що скоротилася населенням і знищеним капіталом: постраждали будови, виробництва, технологічні та організаторські напрацюваннями.

 

Читайте також:

 

НАТО створило свої “космічні сили” в Рамштайні

 

Необхідність відбудовуватися в більш жорстких умовах могла привести до економічної централізації. Це потім вилилося в відомі проблеми: фокус інвестицій на мегапроекти, нездатність перебудуватися на споживчу економіку.

 

З другої половини 50-х років соціалістичні країни стабільно росли на 1.5-2 відсотка в рік повільніше ніж західні країни. У підсумку ця різниця накопичилася і висловилася в значному відриві Заходу.

 

Ще з нових знахідок – з’ясувалося, що до вісімдесятих інвестиції в продуктивні активи серйозно впали. Зросли інвестиції в забудову, в соціальний сектор, в енергетичні мегапроекти. Продуктивність праці теж. В той же час на Сході відбувалися альтернативні процеси.

 

Нагадаємо:

 

Росіяни розбили черговий військовий літак