Сьогодні День Військово-Морських Сил ЗСУ

  Сьогодні в Україні відзначають “День Військово-Морських Сил Збройних Сил України”. Створення сучасного вітчизняного флоту, розпочалося після проголошення Декларації про Державний суверенітет України (16 липня 1990) та Акту про незалежність (24 серпня 1991), який було підтверджено на Всеукраїнському референдумі 01 грудня 1991 року.


  Відновивши свою Державність, у січні 1992 року Україна розпочала формування власних Збройних Сил та створення Військово-Морських Сил. У зверненні першого Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройних сил України Леоніда Кравчука до військовослужбовців угруповань військ, що базувалися на українській території, відзначалось, що вони входять до складу Збройних Сил України, а особовому складу необхідно до 20 січня 1992 прийняти військову присягу на вірність народу України.
8 квітня 1992 року було видано Директиву Міністра оборони України №Д-8 «Про формування Військово-Морських Сил України», якою генерал-полковник К. Морозов поставив завдання розпочати формування ВМС України зі штабом в м. Севастополі.


  У квітні 1992 року до Севастополя прибули Головнокомандувач ВМФ Росії адмірал Володимир Чернавін та віце-президент Росії Олександр Руцькой, які заявили, що Чорноморський флот був і залишиться російським. Офіційне керівництво Росії вимагало від моряків ні за яких обставин не присягати Україні. Всі військовослужбовці, які присягнули Україні, негайно були усунуті з посад. Перший президент РФії Борис Єльцин швиденько підписав указ про перехід Чорноморського флоту під юрисдикцію Росії.

 

1) Головнокомандувач ВМФ Росії адмірал Володимир Чернавін,
2) віце-президент Росії Олександр Руцькой,
3) Перший президент РФії Борис Єльцин

  В цих, досить складних умовах, 09 липня 1992 року склав українську присягу особовий склад військової комендатури Севастопольського гарнізону — пункту управління Головної бази ЧФ. А вже 10 липня о 12:25 810-ту бригаду морської піхоти підняли по бойовій тривозі «Повна». Особовому складу видали бронежилети і набої. Російська десантно-штурмова група в кількості 25 рашистів захопила комендатуру.


  Проблема розподілу Чорноморського флоту СРСР, який опинився на території України після розвалу СРСР, постала досить гостро. Росія намагалася отримати якомога більше кораблів та ресурсів флоту, активно використовувала “фактор флоту” у своїй шовіністичній пропаганді на Криму.


  Двоякими були і настрої серед моряків. Частина офіцерів не бажала йти на службу під Український прапор, інші — навпаки прагнули служити саме Україні. Затягування вирішення проблеми, сподівання українських політиків на “здоровий глузд” їхніх російських колег, сподівання на те, що “питання якось само собою вирішиться”, призвели до радикалізації дій з боку проукраїнських офіцерів та екіпажів бойових кораблів.


   Антиукраїнська політика та риторика росіян підштовхнула прихильних до України моряків фактично на повстання. 21 липня 1992 року патріотично налаштована команда сторожового корабля СКР-112 підняла національний прапор України, що передбачало вихід корабля зі складу Чорноморського флоту.

 

«Разітєльний» переслідує СКР-112

  З метою змусити екіпаж СКР-112 відмовитися від присяги на вірність українському народові, з боку рашистів була організована справжня “Спеціальна військова операція”. Проти СКР-112 були задіяні сторожовий корабель «Разітєльний», 2 протичовнові літаки Бе-12 та кілька інших кораблів. Тоді конфлікт вдалося “владнати”.


  Указом Другого Президента України Л.Д.Кучми N 708 від 17 серпня 1996 року 01 серпня було встановлено свято — День Військово-Морських Сил.


  Четвертий президент України В.Ф.Янукович своїм Указом переніс святкування Дня флоту України на останню неділю липня приліпивши його до святкування Дня Військово-Морського Флоту Російської Федерації.


   Указом президента України Петра Порошенка свято “День Військово-Морських Сил Збройних Сил України” відновлене 12 червня 2015 року і вже восьмий рік відзначається в першу неділю липня.


  У складі ВМС ЗСУ до початку російсько-української війни проходило службу 15470 осіб, на озброєнні перебували 1 фрегат, 5 корветів, 3 тральщики, 2 десантні кораблі, 1 підводний човен, 49 допоміжних кораблів і 35 літаків.

 

Будем реалистами". Как на Украине признали нулевую эффективность "москитного  флота" | Сюжеты | Baltnews - новостной портал на русском языке в Литве,  Прибалтика, сводки событий, мнения, комментарии.
«Москітний флот» України

  В лютому-березні 2014 року через зраду частини керівництва флоту, деяких офіцерів та моряків, активні дії росіян, Україна фактично втратила весь свій флот. За період з 2015 по 2019 роки вдалося віднвити лише “москитний флот”, який складався із кількох невеликих броньованих катерів, придатних до патрулювання прибрежних вод, лиманів та річок. Але і його створення було згорнуто у 2020-2021 роках.


  Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації українській військово-морський флот розпочав поступово відроджуватись. Навіть, не маючи в наявності потужних кораблів, українським військовим вдалося відправити на дно кілька російських кораблів, серед яких і флагман ЧФ РФ гвардійський ракетний крейсер “Москва”, та вибити російських загарбників з острова Зміїний. 

 

  Сьогодні в досить складних умовах, поступово і непомітно триває фактичне народження нового українського флоту, моряків якого зі святом привітало військове керівництво ЗСУ.

 

  Українських моряків з нагоди Дня Військово-Морських Сил Збройних Сил України привітав  Командувач об’єднаних сил ЗС України генерал Сергій Наєв: “Український флот має славну історію. І в часи Київської Русі, і в часи козацтва – українці завжди демонстрували відвагу на морі.”