Республіка Білорусь допустила дефолт із зовнішніх боргових зобов’язань, повідомило міжнародне агентство Moody’s. У РБ абсолютно серйозно вирішили оплатити євробонди в рублях замість доларів.
10-річні облігації на 600 мільйонів доларів із прибутковістю 7,625% річних Білорусь розмістила у червні 2017 року. Пізніше ця країна також випустила 5-річні облігації на 800 доларів під 7,125% річних із погашенням у лютому 2023 року. Організаторами випусків були Citigroup Global Markets та Raiffeisen Bank International.
Загалом зараз у обігу перебуває п’ять випусків білоруських євробондів на загальну суму 3,25 мільярда доларів. Останні облігації були випущені у червні 2020 року на 5 років на 500 мільйонів доларів під 6,125% та на 10 років на 750 мільйонів доларів під 6,375%.
28 червня Рада міністрів і Національний банк Білорусі прийняли спільне рішення про перерахування Міністерством фінансів республіки в рамках виплат по єврооблігаціях за рахунок коштів в іноземній валюті сум у білоруських фублях на рахунки, що спеціально відкриваються в Беларусбанку.
29 червня Мінфін РБ не зморгнувши оком повідомив, що виплати за облігаціями “Belarus-2027” строком саме на цей день у загальній сумі 22,9 мільйона доларів вже було проведено за “новим порядком”.
У свою чергу Citibank і компанія Citigroup Global Markets Europe 07 липня заявили про призупинення роботи в якості реєстратора, фінансового, платіжного та трансфертного агента з євробондів Білорусі.
У той же день рейтингове агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента Білорусі в іноземній валюті до “C” з “CCC”, оскільки платіж у національній валюті суперечить документації облігацій, що не допускає розрахунків в альтернативних валютах.
Агентство також попередило, що коли платежі з єврооблігацій “Belarus-27” не будуть здійснені відповідно до початкових умов до 13 липня, то Fitch вважатиме це дефолтом і знизить довгостроковий рейтинг Білорусі до “RD” (обмежений дефолт), а рейтинг даного випуску єврооблігацій – до “D”.
Станом на кінець дня 14 липня 2022 року на сайті цієї агенції жодних змін у рейтингах Білорусі після 07 липня не з’явилося.
12 липня 2022 року Мінфін Білорусі заявив, що вважає ситуацію форс-мажорною і змушений обирати “альтернативні варіанти” виконання зобов’язань щодо єврооблігацій, а дії Fitch демонструють “суб’єктивний підхід в оцінці кредитоспроможності Білорусі”.
.