Путлерівські «іхтамнєти» засвітились у Венесуелі

Коли читаєш у вітчизняних ЗМІ повідомлення про те, що у Венесуелі затримали ще трьох найманців, та ще й з посиланням на главу оперативного стратегічного командування збройних сил країни адмірала Реміхіо Себальйоса, розумієш, що автор – як це, на жаль, часто трапляється у нашій журналістиці, – послуговувався російськими джерелами. Тому перш ніж перейти до останніх подій та заявленої теми присутності російських військових у цій латиноамериканській країні, з’ясуємо для себе, яка у Венесуелі влада є легітимною.

У грудні 2015 року у Венесуелі відбулися парламентські вибори, переконливу перемогу на яких здобула опозиція (122 місця в Національній асамблеї проти 55 у провладних кандидатів). Після цього влада створює нелегітимну конституційну асамблею, задача якої – внести до Конституції Венесуели такі зміни, які б наділили Мадуро надзвичайними повноваженнями. Далі, за цим сценарієм, у травні 2018 року Мадуро «перемагає» на нелегітимних «президентських виборах», участь у яких взяли 8 з 20 мільйонів виборців. У січні 2019 року так само нелегітимний «верховний суд» (оскільки 33 судді справжнього Верховного суду перебувають в еміграції) приймає в Мадуро присягу і проголошує його президентом. Отже, єдиним легітимним органом влади в країні залишався парламент – Національна асамблея, яка в цілковитій відповідності до статті 233 Конституції проголосила виконувачем обов’язків Президента голову парламенту Хуана Гуайдо. Тобто ніякого самопроголошення чи узурпації влади з його боку, про які так любить розпатякувати прихильний до Мадуро Кремль та кремлівські ЗМІ, не відбулося.

 

А ТЕПЕР ТРОХИ ПРО ПРИЧИНИ ТАКОЇ ПРИХИЛЬНОСТІ КРЕМЛЯ.

 

Росія ніколи не мала флоту авіаносців, а сумна доля єдиного «Адмірала Кузнєцова» загальновідома. Тому їй, як це було ще за СРСР, потрібні наземні бази – в Криму, Сирії, Лівії, будь-де. Мати таку базу в Західній півкулі, під носом у США – це своєрідний бонус.

Наркотрафік. Адже недаремно над Мадуро тяжіє звинувачення у злочинах, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, а Росія неодноразово «засвічувалася» на транспортуванні кокаїну з Латинської Америки.

Далі, бажання не втратити вкладені у режим Мадуро кошти. Ззгадаймо хоча б «братню допомогу» доведеній до голоду країні у вигляді будівництва заводу з виробництва автоматів Калашникова.

І, зрештою, гіперінфляція у Венесуелі вигідна Росії ще й тому, що усуває конкурента на світовому нафтовому ринку.

Не забуваймо і того, що режим Мадуро постійно дає Росії голос в ООН, зокрема і з питання Криму та інших питань, пов’язаних з агресивними діями Кремля в різних регіонах світу.

Москві вигідно, щоб Венесуелою кермував саме Мадуро.

 

І НАРЕШТІ ПРО ОСТАННІ ПОДІЇ.

 

Відбулися і відбуваються вони після того, як США в особі генерального прокурора Вільяма Бара звинуватили Мадуро у тероризмі та вже згаданих злочинах із наркотрафіку й запропонували 15 млн доларів за його арешт. І ось, раптом 3 травня, наче чорт з табакерки, вигулькує колишній американський військовий, а нині власник приватної охоронної фірми Джордан Гудро і сповіщає про початок операції «Гедеон» – висадки на узбережжі неподалік Каракаса невеличкого десанту з метою повалення режиму Мадуро.

Думаю, спецслужби США краще за мене розберуться, ким є цей Джордан Гудро – «корисним ідіотом» чи завербованим Росією агентом. Відзначу лише кілька моментів, про які не писала українська преса.

Ще в січні цього року у Венесуелі циркулювала інформація про перебування в країні групи переодягнених у венесуельську форму російських військових. Журналістка Себаст’яна Барраес оприлюднила репортаж, в якому, зокрема, йшлося про 18 росіян, які оселилися в одному з готелів штату Тачіра на кордоні з Колумбією. За її  ж інформацією, в серпні 2019 року група з 80 військових встановлювала радари, антени для блокування сигналів, дрони. Інші джерела повідомляли про присутність росіян як у різних військових командних структурах, так і в штаті Болівар.

Одне слово, коли 3 травня заохочувані Джорданом Гудро венесуельці й двоє американців, його колишніх товаришів по зброї, висадилися в Мачуто, за тридцять кілометрів від Каракаса, в місцевості аж ніяк не придатній для таких операцій, їх уже чекали… У Мадуро з’явився шанс звинуватити США у спробі перевороту й відволікти увагу від своєї особи. А далі почалося полювання, яке, до речі, триває досі, бо диктатор просто не міг не скористатися нагодою зачистити опозицію.

А тепер найцікавіше. Є інформація, що в цьому полюванні взяла участь група з восьми російських військовослужбовців – команда, що управляла дронами. Про це повідомлялося в твіті оперативного командування зони Ла Гуайра. Згодом твіт був видалений, але мені вдалося його розшукати в нетрях іспаномовного Інтернету. Ось зміст повідомлення: прибули вісім фахівців спеціальних сил Російської Федерації, які управляли безпілотним літальним апаратом для проведення операцій та дій з патрулювання та повітряного спостереження у Караяці з метою підтримки дій із захоплення найманців.

Тож до всіх звинувачень Мадуро додається ще одне і до того ж серйозне: згідно зі статтею 187 Конституції Венесуели, залучення іноземних військових до будь-яких дій можливе лише за згоди парламенту, якої диктатор, звичайно, не отримав. Якщо участь росіян буде доведена, тандем Путін-Мадуро можуть чекати серйозні неприємності.

А поки можна очікувати, що Кремль постарається максимально скористатися ситуацією, також й для того, щоб відвернути увагу від Донбасу, Сирії, Лівії.

 

За матеріалами АрміяInform