Президент Республіки Бєларусь Олександр Лукашенко назвав затримання найманців ПВК Вагнера “надзвичайною подією” (ВІДЕО)

19 липня на мітингу в Мінську головної суперниці Лукашенко на президентських виборах зібралося кілька тисяч осіб. Незабаром правоохоронні органи Білорусі заявили, що в країну нібито прибули понад 200 бойовиків для дестабілізації обстановки під час виборчої кампанії.

В ніч з 24 на 25 липня «група росіян» оселилася в одному з готелів Мінська, а потім переїхали в один із санаторіїв під Мінськом. У кожного з «гостей» при собі була невелика ручна поклажа і три загальних великих важкі валізи, які завантажували в транспорт кілька чоловіків.

Приїжджі росіяни привернули до себе увагу адміністрації санаторію “нехарактерною для російських туристів поведінкою” та одноманітним одягом в стилі «мілітарі». «Нехерактерна пведінка» проявлялася в тому, що «російські гості» не вживали алкоголь, як зазвичай,не брали участь у розважальних заходах, трималися відособлено, всіляко намагаючись не привертати до себе уваги, невеликими групами уважно вивчили територію і оточення санаторію.

І в ніч на 29 липня силами групи “А” КДБ Білорусі за підтримки ОМОНу в санаторії були затримані всі 32 «російських гостя». Ще одного затримали на півдні країни.

 

Стосовно затриманих Слідчим комітетом проводиться перевірка. Пізніше з’явилася інформація, що всі затримані – найманці з ПВК «Вагнера». Був опублікований список імен затриманих.

Представник групи “А” КДБ розповів в ефірі, що під час затримання окремі фігуранти апелювали до російського громадянства, а також до служби в минулому в різних силових відомствах Росії, як до основи непритягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності.

В ефірі білоруського ТБ продемонстрували листування в месенджері, де чоловіки домовлялися про спільний похід на вечерю, про час і місце вечірньої переклички.

 

“За організаційною структурою у затриманих людей чітко простежуються певні напрямки – снайпери, підривники, айтішники. З урахуванням цього буде вжито низку заходів організаційного характеру з питань забезпечення безпеки”, – заявив держсекретар Ради безпеки Республіки Білорусь Андрій Равков, передає БЕЛТА.

Він також повідомив, що Міністерство закордонних справ Білорусі сьогодні планує відправити запити та запрошення послам Росії і України для пояснень і обговорення ситуації з затриманням в санаторії поблизу Мінська 32 бойовиків ПВК Вагнера, і ще одного в Гомельській області.

“Уже зараз, за наявною інформацією, за результатами опитувань цих людей, близько 14 осіб – це ті, які проходили за програмою обліку людей, були зафіксовані на Донбасі. Тому запрошується і посол України з цього питання”, – пояснив держсекретар Ради безпеки.

Він охарактеризував ситуацію, як “дуже неприємний факт”, який не підтверджений Росією.

“Якби здійснювалася перекидання кудись приватної військової компанії, тим більше через територію Білорусі, напевно, по лінії якихось спеціальних служб були б певні пояснення. Тому що це дуже серйозне питання. Але вийшло так, що ні по лінії ФСБ, ні по лінії ГРУ, ні з якоїсь іншої структурі такої інформації не отримували “, – сказав Равков.

За його словами, прикордонний комітет Білорусі посилить оперативне прикриття державних кордонів, у тому числі з Росією.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко назвав затримання найманців ПВК Вагнера “надзвичайною подією”.

 

Він негайно зібрав термінову нараду Ради безпеки у зв’язку із затриманням в країні більше трьох десятків бойовиків ПВК «Вагнера». На нараді президент Білорусі попросив голову КДБ Республіки Білорусь Валерія Вакульчик більш детально доповісти про ситуацію.

“Я дивлюся на реакцію росіян. Вони вже, виправдовуючись, говорять, що мало не ми їх самі сюди завезли. Ясно, треба ж якось виправдати свої брудні наміри. Тому дуже просив би, щоб в цій ситуації і з цим фактом було все гранично відверто і чесно. Якщо це російські громадяни (а я так розумію, їх допитали), значить, треба звернутися негайно до відповідних структур Російської Федерації, щоб вони пояснили, що відбувається “, – сказав Лукашенко.

Окреме доручення президент Білорусі дав прес-секретарю Наталії Ейсмонт: “Нам треба звернутися до російських засобів масової інформації, в тому числі Telegram-каналах, щоб вони, як Путін каже, пургу не гонили. Якщо винні, треба з цієї ситуації виходити гідно. Чи не винні – добре, у нас немає ніяких цілей зганьбити близьку нам країну “.

Держсекретар Радбезу Андрій Равков повідомив журналістам, що білоруські спецслужби не були в курсі перекидання ПВК через територію республіки. За його словами, крім російського посла МЗС Білорусі планує запросити ще й українського.

“Уже зараз, за наявною інформацією за результатами опитувань цих людей, близько 14 осіб – це ті, які проходили за програмою обліку людей, були зафіксовані в Донбасі”, – заявив Равков.

Як пише російська служба Радіо Свобода, щонайменше 18 осіб із затриманих брали участь в бойових діях на сході України – їх дані опубліковані в базі українського сайту Миротворець.

 

БЕЛТА назвало затриманих росіянами і опублікувала їх імена, прізвища та дати народження:

 

– Милаев Арем Викторович, 01.02.1981 г.р.;

– Бахтигараев Тахир Минигаянович, 18.04.1980 г.р.;

– Алтухов Александр Викторович, 18.04.1980 г.р.;

– Ли Владимир Александрович, 26.07.1989 г.р.;

– Кожевников Андрей Юрьевич, 16.01.1980 г.р.;

 – Сапронов Алексей Владимирович, 08.07.1978 г.р.;

 – Щербаков Сергей Владимирович, 21.07.1981 г.р.;

– Волгин Алексей Владимирович, 21.06.1975 г.р.;

– Дрига Олег Игоревич, 03.06.1986 г.р.;

– Павленко Сергей Григорьевич, 25.06.1976 г.р.;

– Руденко Александр Святославович, 26.12.1984 г.р.;

– Харитонов Денис Юрьевич, 16.03.1980 г.р.;

– Сидоров Сергей Александрович, 01.01.1972 г.р.;

– Кошман Максим Ярославович, 06.09.1981 г.р.,

– Бубнов Сергей Геннадьевич, 08.01.1971 г.р.;

– Нижник Павел Александрович, 24.06.1987 г.р.;

– Селихов Владимир Иванович, 04.10.1986 г.р.;

– Фетисов Геннадий Евгеньевич, 22.10.1986 г.р.;

– Фомин Михаил Николаевич, 07.03.1973 г.р.,

– Екимов Владимир Сергеевич, 19.10.1973 г.р.;

– Каримов Ринат, 15.08.1984 г.р.;

– Шубин Александр, 15.01.1996 г.р.;

– Шеломенцев Игорь, 18.08.1975 г.р.;

– Маслов Сергей Алексеевич, 29.09.1988 г.р.;

– Зайдулен Рустем, 06.10.1974 г.р.;

– Токаренко Андрей Викторович, 24.01.1965 г.р.;

– Сердюков Андрей Викторович, 16.08.1975 г.р.;

– Сергеев Федор Михайлович, 17.05.1987 г.р.;

– Танов Рафик Кабулович, 30.04.1975 г.р.;

– Зяблицев Евгений Сергеевич, 23.11.1992 г.р.;

– Самарин Павел Львович, 11.11.1981 г.р.;

– Бакунович Андрей Петрович, 30.12.1977 г.р.;

– Шацкий Артем, 30.07.1982 г.р.

 

Керівництво Росії офіційно поки ніяк не відреагувало на затримання найманців Вагнера. Посольство РФ в Білорусі лише повідомило, що отримало повідомлення про затримання 32 громадян Росії.

Натомість російська служба Радіо Свобода вважає, що найманці прямували до африканського Судану. На кадрах з затримання видно банкнота в 20 суданських фунтів та телефонна картка із зображенням мечеті Хатмія в місті Кассала.

Прикордонний комітет Білорусі після «інциденту» із затриманням диверсантів російської приватної військової компанії (ПВК) Вагнера посилив оперативне прикриття державних кордонів країни, зокрема з РФ, після.

“І в тому числі кордон з Російською Федерацією в рамках вивчення обстановки, виявлення обличчя, які перетинають державний кордон, в тому числі на зеленому кордоні. Ці сили будуть суттєво посилені”, – про це заявив секретар Ради безпеки Білорусі Андрій Равков, передає БЕЛТА.

Він також додав, що буде посилено контроль за безпекою масових заходів, зокрема пов’язаних з виборчою президентською кампанією. “Тому що по організаційній структурі у затриманих людей чітко простежуються певні напрямки – снайпери, підривники, айтішники”, – пояснив чиновник.

Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін радить якомога швидше перевірити, чи не воювали затримані на Донбасі і якщо так – вимагати їх негайної видачі в Україну. “По-перше, їм треба організувати тут показових судовий процес, а по-друге, буде кого міняти на наших політичних в’язнів і заручників”, – написав Клімкін в Facebook.

Заступник секретаря Ради нацбезпеки і оборони України (РНБО), генерал Сергій Кривонос, пропонує розглянути подачу запиту на видачу громадян України, яких затримали в складі групи бойовиків російської приватної військової компанії «Вагнера», про що він сказав в ефірі одного з українських телеканалів, передає УНН.

 

“А не розглянути Чи потрібна нам така пропозиція, щоб вони нам були видані по екстрадиції? Це питання обговорюється, яким чином. Це було б непогано “, – запропонував Кривонос. За його словами, він вже звернувся з цим питанням до МЗС.

Кривонос вважає, що “це б посилило нормальні відносини України і Білорусі, дало б поштовх до поліпшення відносин”. А також “відбило б бажання наших ворогів використовувати територію наших сусідів як плацдарм для дій проти нашої країни”.