Сьогодні українська громадськість вшановувала пам’ять Героїв Крут – юних українських курсантів та студентів, які зійшлися у нерівному бою з армією Радянської Росії.
Бій під Крутами відбувся 102 роки тому, 29 січня 1918 року, біля залізничної станції Крути – за 130 кілометрів на північний схід від Києва.
Одночасно з ним, у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке відтягнуло на себе підкріплення, направлене на допомогу передовому загону.
Бій між шеститисячним підрозділом російської більшовицької армії під керівництвом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків “Вільного козацтва”, що загалом нараховував близько 500 вояків, тривав 5 годин. Бій дозволив дещо затримати стрімкий наступ ворога. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував тоді УНР.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. Червоний командир був розлючений через великі втрати, тому наказав спочатку катувати українських школярів, а потім розстріляти.
Історія свідчить, що тоді учень 7-го класу перед самим розстрілом почав співати “Ще не вмерла Україна”, а його підтримали інші.
В «радянські часи» про цей бій було обмаль інформації. 15 січня 2007 року Президент України підписав указ, який ухвалив відзначати 29 січня «Днем пам’яті героїв Крут».
29 січня президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять полеглих у бою під Крутами, який стався 102 роки тому. Він відвідав церкву Святого Миколая на Аскольдовій могилі.
Пам’ять полеглих героїв ушанували хвилиною мовчання. Пролунав державний гімн України. Воїни почесної варти відсалютували з особистої зброї, йдеться на сайті президента.