Відсутність нарахування відсотків за кредитом: пільга для військових, яка поступово «ВМИРАЄ»

Пільга для військових, яка поступово «вмирає» Українське законодавство містить цілу низьку номінальних пільг для військовослужбовців та учасників бойових дій, які на практиці не використовуються. Схоже, що скоро таких стане ще більше

  1. НБУ надав роз’яснення

Нещодавно Національний банк України повідомив про додаткове роз’яснення, яке він надіслав комерційним банкам щодо виконання вимог законодавства України, а саме – не нараховування процентів, штрафів та пені за кредитами для військовослужбовців з початку особливого періоду (із 18.03.2014 року), а для призваних по мобілізації – із дати їх мобілізації.

«Банки не повинні нараховувати військовослужбовцям проценти за кредитом, а також штрафи за їх несвоєчасне погашення під час проходження військової служби. Це вимоги Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей”. Зауважуємо, що норми, які звільняють військовослужбовців від нарахування відсотків, штрафів та пені на час проходження військової служби, розповсюджуються не лише на банки, а й на небанківські фінансові установи. Національний банк поки не є їх регулятором, але отримує звернення від військовослужбовців, у тому числі й щодо порушень законодавства небанківськими фінустановами», – йдеться на офіційному сайті НБУ. 

І далі він повідомляє, що упродовж останніх 5 місяців отримав понад 100 звернень від військовослужбовців зі скаргами на дії 17 банків. По кожній з них НБУ надіслав до банків вимоги щодо вирішення ситуації і приблизно у 60% випадків проблеми були зняті – банки списали неправомірно нараховані відсотки та штрафи військовослужбовцям. Щодо інших 40% – питання вирішується. «Національний банк перевірить дотримання прав військовослужбовців двома банками, на які скаржилися найчастіше», – такою погрозою завершується офіційне повідомлення НБУ.

Тож військові мають не тільки знати свої права, а й чітко розуміти куди звертатися зі скаргами у разі їх порушення банківськими установами. НБУ пояснив, що кредити, які військовослужбовці отримали у банках чи інших фінансових установах, фактично «заморожуються» на час проходження ними військової служби. Військові можуть тимчасово не виплачувати тіло кредиту, а банк не має права нараховувати за це проценти та штрафи за прострочення виплат.

Нагадаємо, що все це визначено пунктом 15 статті 14 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»:

«Військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються».

На НБУ сподівайся, але й сам ворушись

Проте, не варто думати, що банки за власною ініціативою будуть розбиратися із тим хто з їх боржників є військовим, а хто ні. Для оформлення «кредитних канікул» позичальник (або його довірена особа) має особисто звернутися до відділення банку із заявою та надати документи, які підтверджують його пільговий статус. Зазвичай це може бути копія військового квитка чи посвідчення офіцера з відмітками про призов, мобілізацію, зарахування до списків військової частини, або копія довідки про призов військовозобов’язаного на військову службу, видану військовим комісаріатом, копія витягу із наказу про зарахування до списків особового складу військової частини чи інші документи, що засвідчують перебування на військовій службі. У письмовій заяві варто вказати свої вимоги щодо не нарахування штрафних санкцій та припинення нарахування процентів, або про відміну раніше нарахованих процентів та штрафів з початку дії пільгового періоду. Юристи радять переконатися, щоб ваша заява була прийнята офіційно та зареєстрована як вхідний документ, а на копії заяви, що залишається у вас, була проставлена відмітка відділення банку про її прийняття. Така відмітка змусить банк більш серйозно поставитись звернення, а у разі потреби, якщо він все ж таки нарахує проценти та штрафи, стане вагомим доказом вашої правоти у суді.

Якщо фізично неможливо звернутися до відділення банку особисто чи через свого представника, то варто надіслати на його адресу письмове звернення, у якому викласти вимоги щодо не нарахування відсотків та штрафів. Таке звернення бажано направити листом з повідомленням про вручення. Згідно норм Закону України «Про звернення громадян» відповідь на звернення має бути надана протягом 30 днів з дати його отримання. Якщо відповідь негативна, то варто письмово повідомити про це НБУ. Якщо і це не допоможе – то залишається позов до суду про захист своїх прав.

Банки перестали кредитувати військовослужбовців

Нажаль, ця пільга військовослужбовцям має і зворотній бік. Звісно, що банки не хочуть мати позичальників, які не платять відсотки по кредитах і яких за це не можна покарати штрафними санкціями. Саме тому банківські установи фактично припинили надавати кредити військовослужбовцям. Про цю ситуація мені нагадала історія з капітаном Лисенко, який вирішив продати свою стару «Ладу» і придбати новий автомобіль – Fiat Tipo. Коштів у нього вистачало лише на половину вартості автівки, тому звернувся за кредитом. У першому ж банківському відділенні йому відмовили, як тільки дізналися що перед ними військовий. Мотив – «ризикована» професія. Дзвінки у відділення ще 5 банків були безрезультатними – десь відмовляли без пояснень, десь аргументували «ризикованістю». Відмовив навіть державний Приватбанк. Порадившись с дружиною вирішили спробувати оформити купівлю автівки та кредит на неї, хоча були сумніви що банк надасть кредит вчительці, адже її зарплата удвічі менша за офіцерську. І що? Той же Приватбанк надав кредит вчительці в он-лайн режимі протягом 10 хвилин!

У законодавстві України є декілька «мертвих», чи застарілих пільг для військовослужбовців та ветеранів війни: на першочергове встановлення квартирного телефону, першочергове встановлення квартирної охоронної сигналізації, на безоплатне відправлення листів, на першочерговий вступ до житлово-будівельних кооперативів та придбання будівельних матеріалів. Схоже, що з часом і пільга про не нарахування процентів по кредитам перетвориться на декларативну через те, що ніхто таких кредитів військовослужбовцям надавати не буде. А це вже стане не пільгою, а порушенням прав людини за ознакою її професійної діяльності. Отже, нашим законодавцям, як і НБУ з урядом варто задуматися над тим, щоб унормувати це питання та зобов’язати хоча б державні банки, яких в Україні наразі п’ять, не дискримінувати військовослужбовців при наданні фінансових послуг.