Огляд подій в Казахстані за 7 січня 2022 року

  Під час «замирення протестувальників» в Казахстані постраждали понад 1000 осіб, 400 осіб госпіталізовано, 62 – перебувають у реанімації. Близько 4000 осіб заарештовані владою. Журналісти повідомляють про більш ніж 100 загиблих тільки в Алма-Ати. В місті «ввічливі зелені чоловічки» розстріляли десятки казахських протестувальників. Місць у лікарнях не вистачає — голова Казахського бюро радіо «Азаттик». МОЗ Казахстану раптом зафіксовало у місті сплеск захворюваності на коронавірус.

  Казахстанські олігархи залишили республіку. За даними ЗМІ, 04 та 05 січня 2022 року з Казахстану вилетіло близько 10 приватних літаків. Здебільшого олігархи попрямували до Європи: Швейцарії та Угорщини. Один із літаків полетів до Росії та один до Лондона. Літак Назарбаєва, ймовірно, відлетів у Дубай.

 

  До 09 січня 2022 року аеропорт Алма-Ати приймає лише військові літаки. Повітряну гавань буде закрито до неділі, повідомив телеканал «Хабар24».

 

Казахстан. Алма-Ати. Напис на плакаті: «Ми Народ, а не терористи!

  В Алма-Ати помічені автомобілі без номерів, на яких пересуваються терористи, повідомляє комендатура.

 

  Як тільки в Казахстані з’явилися російські війська, одразу «з боку протестувальників» ( зі слів адміністрації президента Токаєва) у Казахстані почали діяти снайпери зі спеціальними гвинтівками. Подібне можна було спостерігати в Києві в 2014-му, в Мінську в 2020-му. Невідомі стріляли в голову водіям автомобілів під час масових протестів у Алма-Ати 05-06 січня 2022року. За інформацією Orda kz, тіла впливового бізнесмена та сина ректора регіонального ВНЗ було виявлено у морзі з відповідними слідами уражень.

 

   Президент Токаєв назвав “вільні ЗМІ” та неназваних “закордонних діячів” винуватцями трагедії в Казахстані. “Пособницьку і по суті підбурювальну роль у порушеннях правопорядку відіграють так звані вільні засоби масової інформації та зарубіжні діячі, далекі від корінних інтересів нашого багатонаціонального народу. Можна без перебільшення сказати, що всі ці безвідповідальні демагоги стали учасниками розв’язання трагедії в Казахстані”,сказав президент Казахстану.

 

  Частина протестувальників створила організацію «Фронт визволення Казахстану» та поставили за мету боротьбу з ОДКБ.

 

Реакція країн Світу на події в Казахстані

 

Україна. Нардеп Ілля Ківа повідомив, що «безладом в Казахстані керували з Києва».

 

 

  Активісти руху “Демократичний Вибір Казахстану” (ДВК) повідомили, що на тлі заворушень у Казахстані, 6 січня у Києві невідомі у цивільному одязі “напали на представника штабу опозиційного руху” та прийшли до ще одного активіста. За їхніми словами, 06 січня 2022 року в Києві особа, яка нібито є співробітником СБУ, “побила біля під’їзду будинку” Заманбека Тлєулієва, одного з координаторів штабу опозиційного руху ДВК. В результаті у активіста численні забиття, 4 вибитих зуба, зазначають активісти. За їхніми даними люди, що назвалися співробітниками СБУ, використали нецензурну лексику, погрожували Тлєулієву негайною депортацією за ведення опозиційної діяльності в Казахстані з території України.

 

  Служба безпеки України вживає комплекс заходів для захисту безпеки громадян України на тлі ситуації в Казахстані. “Спілкування з окремими громадянами Казахстану” відбувається саме з цією метою, повідомили УНН у пресслужбі СБУ. Співробітники СБУ “ввічливо та коректно себе поводили, не перешкоджали відеозйомці, яку проводили громадяни Казахстану. Спроби трактувати це інакше, як і будь-які розмови про тиск з боку СБУ, не мають нічого спільного з реальним станом справ. Наразі ніхто з громадян Казахстану не затриманий. Однак, оскільки певні особи мають ознаки незаконного перебування на території України, підготовлено відповідні матеріали, які будуть передані в Державну міграційну службу”, — повідомили в СБУ.

 

  Президент України Володимир Зеленський відпочиває у Карпатах. Він  привітав українців з Різдвом Христовим і побажав всім миру.

 

Президент України В.Зеленський під час відпочинку в Карпатах (початок січня 2022 року)

“Чим більше дивишся на Казахстан та Білорусь, тим ясніше усвідомлюєш який подвиг здійснили українці. Для себе та своїх дітей», – написав у Twitter дописувач Кейн.

 

 

Білорусія. Сьогодні там виловлюють за коментарі на підтримку казахів і змушують вибачатися.

 

  Олександр Лукашенко вважає, що «за атакою на Казахстан стоїть мета втопити у крові Росію». «Казахстан отдать нельзя… Это будет такой подарок, как Украина для Америки, НАТО», сказав Лукашенко.

 

ЄС. Фон дер Ляйєн заявила про глибоке занепокоєння ситуацією в Казахстані і закликала “гарантувати дотримання прав та безпеку громадян”.

 

Киргизстан. Парламент країни тільки з другої спроби дав дозвіл на введення миротворчого контингенту до Казахстану. Його сформує 25-а бригада спеціального призначення «Скорпіон» ВС Киргизстану

 

Киргизстан, м.Бішкек

  Активісти Киргизстану відправили до Казахстану гуманітарну допомогу у вигляді хліба та молочних продуктів. Надіслано: 15000 булок хліба, 15000 л молока, 5000 л кефіру.

 

Китай. Голова КНР Сі Цзіньпін схвалив дії казахстанської влади щодо нормалізації обстановки. Фахівці з КНР надають допомогу силовикам Казахстану у блокуванні зв’язку та інтернет-сервісів.

 

Антитерористична структура «Шанхайської організації співробітництва» (фактично армія КНР) заявила про свою готовність негайно «допомогти» Казахстану за наявності відповідного запиту.

 

Російська Федерація. Вже два російські парламентарі – Сергій Миронов і Леонід Калашніков (глава комітету Держдуми у справах СНД) підтримали ідею про постійне перебування миротворців ОДКБ у Казахстані.

 

Депутат Держдуми від Єдиної Росії Олег Матвейчев – професор Фінансового університету, колишній заступник голови Волгоградської області, переможець конкурсу “Лідери Росії. Політика”, теж вирішив прокоментувати події в Казахстані.

 

 

Ситуація в Казахстані (продовження)

 

Пропагандистські страшилки. До «мальчіка в трусіка», а в казахському варіанті – це «силовики з відрізаними головами», сьогодні додали й аналог «наколотих апельсинів». Затримані в казахському місті Шимкенті розповіли, що за участь у заворушеннях їм платили, а також видавали енергетичні напої, від яких вони “втрачали контроль”, повідомили в адміністрації міста. Хто платив, яку суму, що за напої – звісно нікого це не цікавить.

 

  Президент Токаєв у зверненні до нації сказав: “Усі вимоги громадян Казахстану … були почуті… Я віддав наказ відкривати вогонь на ураження без попередження… Казахстан має справу з іноземними бандитами…В Алма-Ати діють 20.000 “терористів” Кого він мав на увазі, говорячи про іноземних терористів – мирних мітингувальників, місцевих жителів чи «ввічливих зелених чоловічків» – президент не уточнив. Президент Токаєв зазначив, що в Казахстані не вистачає своїх бійців спецназу та техніки. Однак силовики доведуть операцію “до кінця”.

 

Токаєв стверджує, що бойову частину операції із зачистки Алма-Ати 06 січня «здійснювали сили підрозділів “Аристан”, “Арлан”, “Беркут” та міністерства оборони» (якої саме країни – він не уточнив).

 

Погроми. Збитки великим торговим точкам у Казахстані перевищують $59 млн, під час погромів пошкоджено понад 80 великих магазинів. Дописувачі у Twitter повідомляють про «дивні випадки мародерства».

 

Російські окупанти.  ТАСС повідомляє, що понад 70 літаків ВКС РФ цілодобово перекидає підрозділи російського контингенту миротворчих сил ОДКБ до Казахстану. Крім того, авіація ВКС РФ задіяна для перекидання військових контингентів Білорусії, Таджикистану, Киргизії та Вірменії до Казахстану.

 

  Токаєв вчора домовився про 3000 миротворців з Росії, потім ще про 3000, а в день – про 4000. Кількість “групи вторгення” може складати понад 10.000 осіб.

 

Російські війська в очікуванні на відправку в Казахстан

  До Казахстану прибуло вже 2500 російських військових. Усі вони спрямовані в Алма-Ати. Російським “ввічливим зеленим чоловічкам” в Казахстані заборонено ділитися інформацією про свою участь у військовій операції,  і особливо хвалився, хто та скільки «завалив».

 

  У місті Байконур створено оперативний штаб, повідомили у Роскосмосі.

 

  Керівником російського карального загону ОДКБ призначено командувача ВДВ генерал-полковника Андрія Сердюкова. Він  – учасник чеченських воєн, марш-кидка на Пріштіну, «засвітився» в Україні у 2014-му.

 

Командуючий окупаційними військами російський генерал-полковник ВДВ Андрій Сердюков

 Опівдні в МО РФ повідомили, що аеропорт Алма-Ати взято під повний контроль «спільно з правоохоронними органами Казахстану».

 

  Перевезення російських військових повітрям в Казахстан набирає обертів. Щогодини у повітрі знаходяться не менше шести військово-транспортних літаків ВКС Росії. Міноборони РФії для перекидання окупаційних сил під прапором ОДКБ до Казахстану задіяло одне з найбільших авіаційних угруповань останніх десятиліть. За інформацією військового відомства, до операції залучено понад 70 літаків Іл-76 та 5 Ан-124-100.

 

 

  МВС Казахстану повідомляє про ліквідацію десятків протестувальників внаслідок «зачистки» головної площі Алмати від призвідників заворушень. Вона почалася після того, як близько 50 одиниць військової техніки увійшли вранці на площу, де було близько 200 протестувальників.  «Ввічливі зелені чоловічки» збільшили периметр закритої зони довкола площі Республіки Алма-Ати. Як повідомляє кореспондент ТАСС, вони відсунули огорожі вже за квартал від площі. Наближатися безпосередньо до площі не можна: «урядові війська» відразу починають стріляти. Якщо спостерігається якесь скупчення людей, «зелені чоловічки» починають стріляти у їхній бік. Біля огорож чергують люди в цивільному з жезлами регулювальників. За огорожі пропускають лише автомобілі людей, які мешкають у найближчих будинках.

 

Актобе. Вранці 7 січня в місті розпочалося “зачистка” центральної площі від протестувальників. Під час спецоперації силовики затримали близько 200 людей.

 

У Європі об’явився лідер опозиції. Казахський банкір-втікач Мухтар Аблязов, заявив, що саме він є «лідером опозиції та протестів» у республіці, повідомляє Reuters. Він закликав західні держави втрутитися в те, що відбувається в Казахстані, щоб не допустити зближення республіки з Росією.

 

Мухтар Аблязов

У росіян завжди і в усьому винна Україна. Та не зважаючи на заяву Мухтара Аблязова, винними за підвищення ціни на скраплений газ у Казахстані та подальший вилив невдоволення населення, схоже, незабаром призначать Україну.

 

 

Огляд подій підготував Олександр Вікторович, спеціально для «НОВА: новини ветеранів АТО/ООС»

 

Нагадуємо: