Ніхто, окрім нас

Вже 7 рік в Україні йде війна. Війна, яка забирає наших чоловіків, синів, братів, батьків, друзів.Вони вертаються іншими. Частина їх назавжди залишається там. Вони ніколи вже не будуть такими, як раніше. Повернувшись, воїни борються з жахами минулого,часто, це, на жаль, одиночна боротьба. Військовий нікому не розказує про свої страхи та переживання, бо не прийнято, бо соромно. Про похід до психолога мова навіть не йде.

На щастя, час та погляди не стоять на місці. Війна дала поштовх активному створенню в Україні реабілітаційних  програм для осіб, які повернулись з місць проведення бойових дій та страждають від посттравматичного стресового розладу та супутніх симптомів.

Сьогодні ми поговоримо про програму СЕТА і бійців психологічного фронту.

 

Віднайди себе через слово

 

Поспілкувавшись з консультантами програми, можна сказати одне – це люди, які горять своєю справою, істинні її фанати. Вони щиро прагнуть допомогти тим, хто цього потребує.

Багато військових, які повернулись з місць проведення бойових дій, страждають від депресії, відчувають самотність та непорозуміння зі сторони близьких, думають, що вони тут зайві, прагнуть повернутись на війну, бо лише там відчувають себе потрібними.

На жаль, більшість наших ветеранів доволі скептично відносяться до психологів, бо вважають, що звернутись до спеціаліста – це те саме, що визнати себе недієздатним, «ненормальним», слабким.

Та це не так. Звернення до психолога – це єдиний вихід з тієї ями, в яку потрапляє більшість військових після повернення до мирного життя.

Родичі, друзі воїна повинні більш уважно придивлятись до поведінки близької людини, змін у поведінці. Це допоможе не лише уникнути проблем в подальшому, але й запобігти трагедії.

Ми поспілкувались з консультантами програми СЕТА Скляром Анатолієм Івановичем (Харків) та Грубенко Павлом В‘ячеславовичем (Київ) щодо створення та функціонування  її на теренах України.

Отже, в Україні СЕТА зародилася в 2016 році. Її роботу забезпечує проектна група Центру психосоціального супроводу НаУКМА за фінансової підтримки фонду жертв тортур USAID’s Victims of Torture Fund.

Перед початком роботи усі фахівці проходять спеціальне навчання — спочатку теоретичне, а згодом застосовують отримані знання на практиці.

На даний момент програма функціонує у Києві, Харкові та Запоріжжі.

Робота СЕТА направлена на групи осіб, які стикнулись з сильним стресом, зокрема активна робота йде із військовими, які повернулись з АТО.

СЕТА розроблена в рамках когнітивно-поведінкового підходу і складається з двох етапів: тестування та, власне, бесіди з консультантом, кількість яких коливається від 5 (коротка СЕТА) до 12 (довга СЕТА) з частотою один раз на тиждень. Під час першої бесіди, яка триває близько години, консультант разом з клієнтом визначають причину його стану і узгоджують індивідуальну програму роботи.

Суть зустрічей – віднайти корінь проблеми та побороти її. Після кожної бесіди проводиться опитування, яке допомагає визначити, наскільки вдало програма впливає на клієнта.

СЕТА створена спеціально для вирішення психологічних проблем, викликаних стресом і в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра. В першу чергу, вона спрямована на ветеранів АТО і переселенців зі сходу України.

Участь у програмі безкоштовна, добровільна та абсолютно анонімна.

На даний момент кваліфіковану допомогу отримала 361 особа, серед них і військовослужбовці, які повернулись з АТО.

 

Психологічні обійми для усіх, хто цього потребує

 

Завдяки активній роботі СМІ та інформаційних каналів, наші ветерани мають все більше шансів скористатись допомогою програм психологічної  реабілітації. Звернутись до психолога після перенесення сильного стресу – це нормально – на цьому наголошують консультанти програми СЕТА. Тут немає чого соромитись. Це не прояв слабкості, це – вияв самосвідомості і обізнаності. Світ не стоїть на місці, і нарешті, психологів перестають сприймати як лікарів для божевільних. Психолог – це людина, яка дозволить вам подивитись на проблему під іншим кутом.

На щастя, все більше військових приходять у центри психологічної реабілітації, а це означає, що вони існують не просто так. Вони підтримують і допомагають усім, хто  їх відвідує.

 

Сподіваємось, з часом такі центри зможуть «обійняти» усю країну. Наснаги, сили та натхнення тим, хто допомагає нашим ветеранам повернусь з емоційного поля бою цілими та неушкодженими. Адже, слова: «Я знайшов собі ще одного друга в житті» від вдячного клієнта – це найвища нагорода їхньої праці.

 

Марія Сімоніченко