Науковий десант землян наближається до Марсу (ФОТО)

Після семи місяців польоту до Марсу наближаються одразу три дослідницькі апарати землян – з Об’єднаних Арабських Еміратів, Китаю і США. Дослідницькі апарати працюватимуть як на орбіті планети, так і на поверхні Марсу, повідомляє DW.

 

Всі три зонди були запущені у липні 2020 року. Такий збіг у часі зовсім не випадковий. Саме у середині літа минулого року відкрилося «вікно можливостей» – це коли відстань від Землі до Марсу мінімальна, що дозволило дістатися «Червоної планети» за сім місяців замість дев’яти.

 

Першим дослідницьку роботу на Марсі має розпочати зонд “Надія”, відправлений науковцями з Об’єднаних Арабських Еміратів. Він був запущений 20 липня 2020 року з японського космодрому Tanegashima Space Centre. Це – перша міжпланетна місія, організована однією з арабських країн. Її мета – ретельно дослідити атмосферу Марсу. Науковці обіцяють поділитися зібраними даними із зацікавленими колегами з інших країн.

 

“Надія” (арабською – “Амаль”, анлійською – “Hope”) – перший зонд, запущений на Марс Об’єднаними Арабськими Еміратами

9 лютого 2021 року «Hадія» дістався орбіти Марсу. Під час входження в атмосферу зонд зіткнеться з величезним навантаженням, сильною вібрацією і надвисокою температурою. За словами речника місії, це – найнебезпечніший етап всього польоту. Місія «Hадія» триватиме два земних роки, а на Марсі пройде лише рік.

 

Для Китая це теж перша наукова експедиція на Марс. Китайський зонд стартував 23 липня 2020 року з космодрому Венчанг на острові Хайнань. Зонд Tianwen-1 також увійде в атмосферу Марсу, як очікується, на цьому тижні. Ймовірно, це станеться сьогодні, 10 лютого 2021 року, за два дні до Нового року за китайським календарем. Так само, як і зонд з ОАЕ, китайський апарат досліджуватиме атмосферу Марса.

 

Tianwen-1

Але кульмінацією місії має стати запланована на травень цього року висадка на поверхню Марсу всюдиходу. Дослідницький транспортний засіб має дослідити Рівнину Утопія – низину на сході північної півкулі планети. Tianwen-1 має зібрати зразки марсіанського каміння і ґрунту, які планується доправити на Землю літальним апаратом однієї з наступних марсіанських місій.

 

Наймасштабнішою з трьох наукових місій є американська. Американські вчені планують висадити на Марс всюдихід Perseverance (Наполегливість) разом гелікоптером Ingenuity, який під час посадки буде прикріплений до всюдиходу.

 

Очікується, що ці апарати висадяться на поверхню “Червоної планети” 18 лютого 2021 року. Потім спеціальний кран м’яко спустить всюдихід на поверхню планети.

 

Марсохід Perseverance і “марсокоптер” Ingenuity

Хоча для американців це і не перший марсохід, доставлений на поверхню планети, однак фахівці NASA зізнаються, що кожна така висадка є для них неабияким випробуванням.

 

Американські науковці називають Perseverance “роботом-астробіологом”. “Наполегливість” – найбільший і найскладніший всюдихід, який коли-небудь висаджувався на Марсі. Цей апарат шукатиме сліди життя, яке колись могло існувати на Марсі. Крім того, він має продемонструвати у дії технології отримання кисню з атмосфери Марсу. Фахівці сподіваються, що за допомогою Perseverance вдасться накопичити важливий досвід для майбутніх місій з висадкою людей на Місяці та на Марсі.

 

 

Нагадуємо: