«НАТО має залучити Україну до розробки стратегії Чорноморського басейну»

«Після надання Україні статусу партнера Програми розширених можливостей НАТО має залучити Україну до процесу розвитку та розробки стратегії Чорноморського басейну», – зазначив колишній заступник генерального секретаря НАТО, посол Александер Вершбоу. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Я вважаю, що тепер НАТО має зробити наступний крок, тому що це не може бути плато у відносинах України та НАТО. Тепер НАТО має залучити Україну до процесу розвитку та розробки стратегії Чорноморського басейну, тому що це залишається незавершеним питанням у порядку денному НАТО. Мені здається, що НАТО варто працювати щільніше, активніше з Україною, і, до речі, також із Грузією для того, щоб протистояти збільшенню російської військової присутності у цьому регіоні, зокрема, в окупованому Криму, а також не дозволяти Росії втручатися у свободу судноплавства в регіоні Чорного моря та Азовського моря», – сказав він під час онлайн-дискусії в рамках Київського безпекового форуму в п’ятницю.

Вершбоу зазначив, що командири НАТО багато чого навчилися з досвіду України.

«Ці уроки допоможуть НАТО зробити так, щоб те, що вдалося “зеленим чоловічкам” зробити в Криму, не вдалося зробити у прибалтійський країнах», – наголосив він.

Крім того, посол зазначив, що партнерство може посилити можливості України отримати членство в НАТО в найближчі декілька років, хоча саме по собі не замінює членства в НАТО і не гарантує нічого нового в майбутньому, крім того, що НАТО вже заявило.

Вершбоу також звернув увагу на те, що, на його думку, Альянс мав надати Україні статус партнера НАТО з розширеними можливостями раніше.

«Що стосується рішення надати Україні новий статус партнера НАТО з розширеними можливостями, воно мало б бути ухвалене значно раніше, тому що програма була запущена ще у 2014 році з метою посилення співпраці з найбільш надійними партнерами НАТО. Тоді до України поставилися несправедливо і не надали їй цього статусу», – пояснив він.

Дипломат нагадав, що на саміті НАТО в Уельсі такий статус було надано Грузії, Фінляндії, Швеції, Австралії та Йорданії, але союзники не готові були тоді надати його Україні через ескалацію військового конфлікту на Донбасі.

«Цей статус партнера НАТО з розширеними можливостями ще й дає Україні додаткові можливості брати участь у більшій кількості спільних тренувань із НАТО, проводити конфіденційні політичні дискусії з НАТО щодо стратегічних викликів, ділитися інформацією, розвідданими, обговорювати наявні загрози та небезпеки, які з’являються. Це дало можливість для України діяти, як хороший надійний союзник НАТО, а все це, звісно, сприятиме просуванню України до повноцінного членства в НАТО», – додав Вершбоу.