Народжений легендою. HK MP5

Heckler&Koch MP5, HK MP5 – легендарний модульний пістолет-кулемет калібру 9х19, розроблений відомою німецькою збройовою компанією Heckler&Koch (Геклер-Кох) у далекому 1964 році, який став одним з найпоширеніших пістолет-кулеметів у світі. На сьогодні відомо близько 100  варіантів МР5 включаючи варіанти в інших калібрах та комерційні, напівавтоматичні варіанти виконання.

HK MP5 -перший пістолет-кулемет, який було створено у Німеччині у післявоєнний час, що дійшов до наших днів, ба навіть більше – він продовжує завойовувати своєю досконалістю країни і ставати на озброєнні держав, серед яких опинилася і Україна.

 

Колись, давно…

 

У 1964 році німецькі інженери починають роботу над створенням майбутньої легенди. У розробці MP5 брала участь ціла плеяда інженерів компанії Heckler&Koch, а саме: Тіло Мьолер, Манфред Гурінг, Георг Задль і Гельмут Бауройтер. Один з перших прототипів отримав маркування «МР64», що вказує на рік розробки, але пізніше пістолет-кулемет маркується за старою формою нумерації моделей компанії і отримує нове маркування – МР54. За старою системою маркування компанії це означало: 5 – відношення зброї до категорії пістолет-кулеметів, а 4 – маркування калібру 9х19 Luger. 

Своє сучасне маркування,HK МР5, отримав у середині 1966, коли  пістолет-кулемет приймається на озброєння підрозділів поліції та прикордонної служби. Власне, саме цей рік можна вважати роком початку служби  і виходом на світову арену зброярства.

 

Пістолет-кулемет HK MP5  отримав високе визнання та величезну популярність серед співробітників спецслужб та підрозділів у боротьбі з тероризмом. Саме HK MP5 став один з небагатьох пістолет-кулеметів який може похвалитися такою точністю та контрольованістю під час ведення вогню. 

Варто окремо відзначити німецького інженера Людвіга Форгрімлера, одного з творців схеми напіввільного затвору з роликовим уповільненням. Саме ця схема лежить в основі конструкції MP5. Після війни, працюючи вже у Іспанії Людвіг очолив команду колишніх інженерів Mauser і створив ціле сімейство автоматичних гвинтівок для мадридської компанії CETME. У 1949 році, у Німеччині, у містечку  Оберндорфі-на-Некарі, фактично на руїнах Mauser, створюється майбутній збройовий гігант і колиска сімейства MP5 – Heckler&Koch. Німеччина купує патент на іспанські розробки і передає компанії  Heckler&Koch. Схема відпрацьовується на гвинтівці HK G3 і пізніше застосовується у MP5. Тобто, можна сказати, що пістолет-кулемет створюється на основі гвинтівки HK G3.

Треба сказати, що спеціалісти відзначили простоту та надійність схеми пістолет-кулемета HK MP5. Чому? Затвор з роликовим уповільненням є однією з найпростіших схем і складається з мінімальної кількості деталей. Саме ця схема підтвердила свою простоту і надійність у гвинтівці HK G3, яка завоювала популярність у більш ніж 40 країнах світу. Така схема дозволяє без сторонньої допомоги, самостійно замінити відпрацьовані, найбільш навантажені елементи затвору – ролики.

 

Особливості конструкції

 

HK MP5 побудований за модульним принципом – ствол запресований у ресівер, а корпус УСМ та приклад з’єднані за допомогою швидкоз’ємних штифтів. Це дозволяє швидко розібрати і зібрати зброю навіть не підготовленому оператору. Як вже зазначалося вище, автоматика HK MP5 працює за принципом напіввільного затвору, тобто вогонь ведеться із закритого затвора. Руків’я зведення розташоване зліва, що встановлено над стволом у циліндричному кожусі. Під час ведення вогню руків’я зведення знаходиться у нерухомому положенні,  Два режими ведення вогню забезпечує ударно-спусковий механізм куркового типу. Перемикач режиму вогню дозволяє переходити на автоматичний вогонь і одиночний режим. Також існують такі модифікації, як HK MP5А4/A5, які мають ще один, третій режим – «burst» ведення вогню короткими, фіксованими чергами по два чи три набої. Перемикач режиму вогню одночасно є запобіжником. Перемикач розташований біля руків’я керування вогнем з лівої сторони. При переміщенні перемикача у положення запобіжника блокується спусковий гачок та курок, що унеможливлює випадкове натискання на спусковий гачок.

 

Зазначимо, що схема з роликовим уповільненням забезпечила високу точність стрільби, що зумовлено тим, що не дивлячись на стрибок тиску під час пострілу, всі рухомі частини затвору рухаються рівномірно і відносно плавно, без зайвих ривків та коливань; таким чином, майже виключається можливість виникнення неконтрольованих раптових імпульсів, що могли б відвести пістолет-кулемет з лінії прицілювання. Простіше кажучи, ведучи безперервний вогонь з HK MP5  не відчувається  різких стрибків і  «ведення» пістолет-кулемету в сторону. Механічні прицільні пристосування барабанного типу, діоптричний або відкритий, вибрати який можна за допомогою повороту барабана цілика.

 

Характер нордичний

 

Продовжуючи огляд варто зупинитися на характеристиках цього нордичного «малюка». Так як тактико-технічні характеристики доволі близькі для всіх модифікацій HK MP5, помітно відрізняється модифікація з інтегрованим глушником,  ми розглянемо характеристики базової моделі HK MP5А3 , а особливості та відмінності модифікованих моделей згадаємо окремо.

Отже, HK MP5А3 виконаний зі сталевим телескопічним прикладом, має загальну довжину – 700мм, зі складеним прикладом – 500мм; вага без магазину – 3,08 кг; довжина прицільної лінії – 340мм; скорострільність – 800/хв; енергія кулі на виході – 650 Дж; початкова швидкість кулі – 400м/с. Живлення відбувається за рахунок коробчастого магазину ємністю у 15, 30 та 40 набоїв калібру 9х19 Luger. Що цікаво, окрім стандартних магазинів існують і «нетипові», як наприклад барабанний магазин на 100 набоїв, але з практичної точки зору не зручний у використанні.

 

Один сірий, другий білий…

 

На сьогодні існує величезна кількість модифікацій HK MP5. Так, експерти у світі нараховують близько сотні модифікацій цього пістолет-кулемета. Більшість з них мають малопомітні та незначні відмінності. Спочатку випускалися два типи HK MP5: HK MP5А1 – з розсувним телескопічним прикладом та HK MP5А2 – з постійним пластиковим прикладом. Потім з’являються удосконалені чотирьохпозиційні УСМ. Більш значних змін зазнала модифікація HK MP5SD – з інтегрованим глушником. Тут інженери «Heckler&Koch» пішли наступним шляхом: щоб не створювати особливий «дозвуковий» набій вони знизили швидкість кулі і зробили спеціальні отвори у стволі, що з’єднуються з камерою глушника. Таким чином інженери досягли зменшення звуку пострілу, який став важко помітний на дистанції більше тридцяти метрів.

 

На варті України

 

«Побачивши у вересні 2019 року, у Києві на вокзалі бійців Національної поліції з МР5 я зрозумів, що залізний тевтонець вже на варті України»

Рік тому, а саме 15 травня 2019 року у Києві відбулася презентація MP5, а вже у серпні 2019 року Національна поліція отримує перші 2000 зразків. Також, партію пістолет-кулеметів отримав прикордонний спецзагін ДОЗОР, та спецпідрозділ КОРД.

Українська поліція, у рамках реформування правоохоронної системи за зразком та стандартом Європи, переходить на зброю превентивного характеру. Вибір впав на MP5 не випадково. Головне завдання поліції не знищити, а зупинити правопорушника і притягти до відповідальності, даючи шанс на життя, і при цьому не зачепити випадкових перехожих, чи заручників. Застосування МР5 у місті з щільною забудовою, зменшує можливість рикошетів та випадкових поранень цивільних.

МР5 показав себе як ідеальна зброя для спецслужб та спецназу під час операції «Німрод», 1980 року у Лондоні, де не загинув ні один заручник від кулі. Тому не дивно, що саме МР5 став альтернативою для існуючого АК у Національній поліції.

 

Варто зауважити, що постачає пістолет-кулемети в Україну не Німеччина, а Туреччина. Саме екземпляри Турецької державної компанії МКЕК отримує Національна поліція. Чому Туреччина? Компанія Heckler&Koch ввела жорсткі обмеження, щодо продажу зброї. Можна сказати, що німці продають тільки всередині ЄС та для членів НАТО. Україна, поки що, ні туди, ні туди не входить… Але, турецька компанія МКЕК придбала у компанії Heckler&Koch виробничу лінію для виготовлення МР5 і на даний час випускає вже близько 20-ти різновидів МР5. Турецькі МР5 нічим не відрізняються від своїх німецьких побратимів, хіба що «адресою прописки». Також відомо, що Київський завод «Маяк» збирає з турецьких запчастин «цивільний» варіант під набій 9х21, який має назву «МКМ-091» .

Отже, процес переозброєння запущений, на черзі «короткостволи».

 

А як же АК та АПС?

 

У більшості з вас може виникнути резонне питання: а як же старий і добрий, АКСУ-74У та всім вам відомий АПС, якими були озброєні «силовики»? Переповідати характеристики, переваги та недоліки не будемо –  у мережі повно інформації на цей рахунок, а от порівняти з МР5 ми зобов’язані. Отже, почнемо з того, як згадувалося вище,  що для ведення бою на коротких дистанціях, у щільній забудові міста не годиться зброя з високим показником рикошетів та високою дальністю польоту кулі, через що можуть бути поранені пересічні містяни. Власне, АКСУ-74У (калібр 5,45х39) притаманні всі ці риси, де навіть незначна перешкода створює рикошеті, а от у МР5 все навпаки: за рахунок боєприпасу (9х19) дальність польоту кулі менша і мінімальна можливість рикошету.  До того ж, для стрільби в умовах обмеженого простору, де є можливість ураження своїх побратимів рикошетом, МР5 є оптимальним рішенням. Також, АКСУ-74У має газовідвідну систему, яка потребує додаткової уваги та чистки. Щоб не казали, що в АК все працює безвідмовно, але це все байки та казки, безвідмовної зброї просто не існує. МР5 не має газовідвідної автоматики, як у АКСУ-74У  і не потребує додаткової уваги на даний робочий вузол. Але це не означає, що «німець» не потребує ретельної чистки, навпаки, ретельна чистка зброї – запорука чіткої роботи автоматики. Схема напіввільного затвору, як у пістолет-кулемета МР5, за визначенням надійніша газовідвідної системи, як у АК. Тепер переходимо до «вишеньки на торті» – ведення вогню. Було проведено не мало порівняльних тестів з АКСУ-74У та МР5 і можна сказати, що при веденні вогню з МР5 одразу вцілюєш всією чергою в ростову мішень, метрів з тридцяти, а от АКСУ-74У  так не виходить – його більше «колотить» і дуже важко поцілити всією чергою в мішень. Цікавий факт: вогнем з МР5 можна «малювати» написи і візерунки на паперових та картонних мішенях, що вказує на високу точність стрільби.

А що з АПС? Розглядаючи тему у розрізі пістолетів-кулеметів було б доцільно його порівняти з «однокласниками», ну наприклад з Glock 18, бо щоб не казали, а «Стечкін» у першу чергу пістолет і заслуговує окремого огляду.

Підбиваючи підсумки зазначимо, що на сьогоднішній день  російська зброя програє  за ресурсом та надійністю навіть китайським зразкам, не кажучи вже про німецькі зразки. Але про це поговорити наступного разу.

Тож тримаємо порох сухим і все буде Україна!

 

Олександр Навроцький