На Раді безпеки ООН обговорювали проблеми російсько-українських відносин

Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй 11 лютого 2021 року провела засідання, присвячене шостій річниці підписання комплексу заходів щодо виконання Мінських угод.

 

На Раді безпеки ООН виступив перший президент України, глава Української делегації для участі в ТКГ Леонід Кравчук.

 

Під час виступу Л.Кравчук наголосив, що Російська Федерація фактично перетворила окремі райони Донецької і Луганської областей, а також Крим в свій великий військовий форпост.

 

Звичайною практикою стало незаконне перетинання непідконтрольної Україні ділянки кордону російськими вантажними ешелонами, автомобільними колонами, які доставляють на тимчасово окуповану територію озброєння, боєприпасів і персонал. Повинен сказати, що на сьогодні вже нікого не вводять в оману спроби Росії переконати міжнародне співтовариство в тому, що в Україні, мовляв, немає російських військ, зброї або найманців”, – сказав Леонід Кравчук.

 

Він зазначив, що Росія демонструє неповагу до норм і принципів міжнародного права. Росія штучно блокує дії України на різних напрямках роботи по Донбасу – домовилися про 4 нових ділянки розведення сил, але Росія відмовляється завершити роботу по ним роботу, як і з розмінування.

 

“На жаль, Росія не відповіла взаємністю на ці кроки. Навпаки, в січні-лютому цього року кількість порушень режиму припинення вогню з боку російських незаконних збройних формувань значно зросла, що призвело до нових бойових втрат серед українських військовослужбовців”, – додав політик.

 

Леонід Макарович також акцентував увагу на тому, що тимчасово окупований Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи через радіоактивні викиди, оскільки в шахті “Юнком”, в якій проводили ядерний вибух, не відкачують воду.

 

“Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи. І не тільки у зв’язку із забрудненням повітря і ґрунту, вибухами боєприпасів і мін, а й внаслідок радіоактивних викидів. Хочу нагадати, що в 1979 році на території шахти “Юнком”, яка зараз знаходиться на тимчасово окупованому Донбасі, радянським урядом було проведено ядерний вибух. Після вибуху в шахті утворилася радіоактивна порожнина, з якої постійно відкачували воду, щоб радіація не потрапила на поверхню і в ґрунтові води… Радіація вже проникає в горизонти питної води. Крім того, внаслідок російської агресії, МАГАТЕ не в змозі здійснювати перевірку локацій на окупованих територіях, де використовується ядерний матеріал “, – сказав Леонід Кравчук.

 

Він зазначив, що майже 3 роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачування підземних вод. Ще в 2018 році повідомлялося, що через те, що вода не відкачується, просідання ґрунту в деяких місцях біля шахти досягає 20-25 см. Затоплення шахти “Юнком” в Донецькій області може мати негативний вплинути на весь Світовий океан.

 

Нова адміністрація США вперше виступила із відкритою заявою про ситуацію на Донбасі. Під час засідання Радбезу ООН її озвучив представник нової адміністрації Сполучених Штатів Америки, політичний координатор Місії США при ООН Родні Хантер.

 

“У 2014 році Росія окупувала Крим і привела до виникнення конфлікту в Донбаському регіоні. Росія підриває значний прогрес, дипломатичні переговори, при цьому навчає, озброює, фінансує і також керує своїми силами, маріонетками в підтримку так званої влади на місцях. З 2014 року дії Росії на Сході України привели до загибелі більш ніж 12 тис. громадян. 1,5 млн українців були змушені покинути свої будинки, і при цьому 3,4 млн потребує гуманітарної допомоги. Росія продовжує свою роботу по дестабілізації України, підриву суверенітету України”, — сказав Родні Хантер.

 

Він зазначив, що Росія останній рік продовжує заперечувати той факт, що саме вона контролює конфлікт на сході України і “намагається подати себе, як посередника у конфлікті, хоча насправді саме вона є його підбурювачем”.

 

“Росія всіляко перешкоджає виконанню і роботі Тристоронньої контактної групи як безпосередньо, так і опосередковано. Росія також затягує відкриття нових КПП, заблокувала обмін утриманими. Президент Путін навіть відмовився затвердити угоду щодо припинення вогню і інші заходи, запропоновані ТКГ в липні … США як і раніше засуджує порушення прав людини, які відбуваються в умовах російської окупації. Просимо Росію звільнити більш ніж 100 політв’язнів українських і припинити кампанію проти кримських татар і тих, хто заперечує окупацію”, — зазначив Хантер.

 

Він підкреслив, що США ніколи не визнає анексію Криму і санкції не будуть зняті поки РФ не змінить свого курсу.

 

Нагадуємо: