Мінветеранів запевняє, що учасники АТО/ООС цього року зможуть пройти психологічну реабілітацію

Таку відповідь нарешті отримала редакція інформаційного порталу «НОВА: новини ветеранів» на свій інформаційний запит, направлений на адресу Міністерства у справах ветеранів майже місяць тому. І хоч статтю на цю тему ми опублікували, не дочекавшись відповіді, повертаємося до піднятих у ній питань, щоб донести до наших читачів інформацію від профільного міністерства.

 

Краще пізно, ніж ніколи

 

На початку квітня в редакції почали готувати матеріал щодо можливостей проходження у цьому році повноцінної психологічної реабілітації учасниками АТО/ООС. В Україні тоді почався карантин і у багатьох ветеранів виникли питання та певні побоювання щодо можливого скорочення бюджетного фінансування зазначеної програми. Щоб оперативно отримати на них відповіді «з перших рук» редакція намагалася зв’язатися з різними посадовцями Міністерства у справах ветеранів. Нажаль, ніхто з чиновників жодних коментарів у телефонному режимі нам так і не дав, посилаючись на внутрішні правила та інструкції, або просто відсилаючи до своїх колег. Зрозумівши, що посадовці Мінветеранів оборону тримати вміють, направили на їх адресу офіційний письмовий запит на інформацію. У зв’язку з актуальністю теми, чекати на відповідь не стали, а попросили прокоментувати питання, що цікавлять учасників АТО/ООС, члена Ради Ветеранів Тетяну Тимошенко. Стаття щодо психологічної реабілітація на курорті у санаторіях була опублікована 16-го квітня і прочитати її можна за посиланням:  БЕЗКОШТОВНИЙ ВІДПОЧИНОК ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ: ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ НА КУРОРТІ У САНАТОРІЇ

А відповідь від міністерства на свій інформаційний запит редакція таки отримала. Навіть місяця не пройшло з дати його направлення. Отже, знайомим читачів з його змістом.

 

 

Бюджетне фінансування не скоротили

 

Заступник Міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції Олексій Ілляшенко повідомив, що цього року у державному бюджеті на фінансування «Здійснення заходів психологічної реабілітації постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях» виділяється 75 874 тис. грн. Скорочення видатків за цим напрямком бюджетної програми не передбачається – фінансування буде здійснюватися у повному обсязі.

Відповідаючи на питання редакції «НОВА» щодо критеріїв відбору закладів для надання послуг з психологічної реабілітації учасників АТО/ООС та ролі Мінветеранів у цьому відборі, він пояснив, що за чинними нормами відбором закладів займаються районні органи соціального захисту населення. Такий порядок передбачений Постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2017 р. №1057. Тобто, в кожному районі самостійно відбирають заклади для проведення психологічної реабілітації учасників АТО/ООС на підставі поданих ними документів та з врахуванням встановлених вимог. З метою підвищення якості зазначених послуг, Мінветеранів розробило проєкт постанови уряду щодо змін до встановленого порядку, якими передбачається передача функції по відбору суб’єктів для надання послуг з психологічної реабілітації до міністерства. За словами заступника міністра, органи соцзазхисту підтримують пропозицію щодо централізації повноважень у цій сфері, а ініціатива Мінветеранів не була розглянута у зв’язку зі зміною складу уряду – проєкт постанови потребує нового погодження з державними органами. 

І останнє, про що повідомив Олексій Ілляшенко – це про тимчасове припинення надання послуг з психологічної реабілітації учасників АТО/ООС у зв’язку з епідемією коронавірусу COVID-19 в Україні. Коли саме санаторії почнуть приймати ветеранів за цією програмою заступник міністра не сказав, запевнивши що «учасники АТО/ООС отримають послуги з психологічної реабілітації у повній мірі після закінчення карантинних заходів».

 

 

Психологічна реабілітація у санаторії

 

Варто нагадати, що на відміну від санаторно-курортного лікування, для проходження якого потрібні довідка з лікарні та багато інших документів, направлення на психологічну реабілітацію можна отримати на підставі лише заяви та ксерокопій паспорту, коду, посвідчення УБД і довідки про безпосередню участь в АТО. Звертатися за путівкою необхідно до районного (міського) управління соціального захисту населення за місцем проживання, де ветерану нададуть список санаторіїв, в яких можливе проходження психологічної реабілітації. Тривалість відпочинку – 18 днів, і для ветерана він абсолютно безкоштовний. Від санаторно-курортного відпочинку відрізняється лише тим, що не передбачено лікування хвороб, а надаються лише послуги з психологічної діагностики, консультування, супроводження, а також деякі оздоровчі, фізкультурно-спортивні та санаторно-курортні послуги. Харчування безкоштовне і за санаторними нормами. Проходження психологічної реабілітації не обмежує права ветерана на отримання санаторно-курортного лікування.

«Минулого року я відпочивав двічі: спочатку сам у санаторії за програмою психологічної реабілітації, а потім разом з дружиною за програмою санаторно-курортного лікування. Умови мені сподобалися, тим більше, що путівки були безкоштовні. Цього року напередодні введення карантину також подав заяву на проходження психологічної реабілітації на вересень. Гадаю, що карантин до того часу закінчиться і плани на відпустку скасовувати не доведеться», – поділився своїм досвідом організації власного відпочинку учасник бойових дій з Кременчука Андрій К.

 

І хоч досі невідомо, коли саме в Україні будуть зняти карантинні обмеження щодо роботи санаторних закладів, будемо сподіватися, що невдовзі це таки станеться, а до кінця року ще є багато часу щоб учасники АТО/ООС могли скористатися можливістю безкоштовно відпочити та пройти психологічну реабілітацію.

 

Віктор КРУК, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС