Короткоствольна травматична зброя в Україні (продовження)

 Якщо ви вирішили придбати короткоствольну травматичну зброю, то друга частина статті саме для вас. Ми відштовхнемося від того моменту, коли «зеленка» (дозвіл на купівлю) у вас на руках і ви, на крилах щастя і легенькою посмішкою, летите до магазину за довгоочікуваним «гумострілом». Але все ж таки ми радимо заздалегідь визначитися зі зразком травматичної зброї, тому що дозвіл на купівлю діє 3 місяці і у вас можуть виникнути певні труднощі з купівлею протягом цього терміну, як наприклад відсутність зразка у магазині або страждання вибору серед купи доступних екземплярівJ А щоб вам було простіше вибрати зразок травматичної короткоствольної зброї ми підготували невеличкий огляд найпопулярніших зразків «гумострілів». Отже, погнали!

 

А що є?

 

На сьогоднішній день вибір короткоствольної травматичної зброї величезний і вибирати стає все важче. Нагадаю, що розглядаємо ми лише короткоствольні засоби для відстрілу гумових куль, так як гладкоствольна рушниця також може стати «гумострілом», якщо використовувати травматичні набої (куля та картеч). Короткоствольну «гумострільну» зброю розділимо на два типи: револьвери та пістолети. Перед тим як остаточно поставити крапку у виборі – добре подумайте, чи всі критерії травматичної зброї для вас підходять. Чому? Тому що ідіотизм закону про зброю, якого просто нема, змусить вас по-новому проходити всі кола пекла для оформлення нової одиниці зброї, якщо вас чимось не влаштує придбаний і оформлений «гумостріл». Також, важливо досконально перевірити зразок, який ви хочете придбати, ба більше, у певних магазинах, при яких найвний стрілецький тир, ви можете попросити відстріляти «травмат», щоб відчути його найкраще, ну і перевірити на всілякі «нюанси». Єдине, що якщо ви відмовитесь від зразка і вас він чимось не влаштує, то доведеться заплатити за чистку ствола. Але повірте, воно того вартує, поміняти чи повернути зброю – вкрай геморойний процес. Ще одна лайфхак. Ви можете заздалегідь вибрати спецзасіб і заплатити за нього, він буде лежати у збройовому магазині і чекати на вас з дозволом. Таким чином, ви заздалегідь застрахуєтеся від випадку, коли ваш вибраний «гумостріл» хтось купить за день до вашого отримання «зеленки», а також збереже ваше психічне здоров’я, яке трохи похитнеться від процедури оформлення того самого дозволу.

 

Револьвер чи пістолет?

 

До речі, якщо під час ведення вогню у барабані виявиться бракований набій, то він просто прокрутиться до наступного набою. А от кількість набоїв у револьвері не велика і це безперечно мінус… Щодо пістолета, то тут головний плюс у тому, що місткість магазину дозволяє зарядити пістолет удвічі більшою кількістю набоїв, аніж револьвер ну і плюс швидка зміна магазину. Набої до травматичного пістолету потрібно підбирати якісні, щоб не було осічок. Потрібно брати до уваги, що це травматична зброя і невеликої кількості набоїв може просто не вистачити для зупинки супостата, який скаже вам «я вас туда нє пасилал, бІндєровци! Дідиваєвалє!» і все це під «рюмка водкі на сталєєєєєє!!!». Лунають постріли. Завіса. Все ж таки револьвери заряджаються в середньому 5-7 набоями, а пістолети 8-17 набоями. Тому тут вирішувати вам, хто вправніше і влучніше стріляє, а хто хоче наробити дірок у «абізяні» поки пристріляєтьсяJ. Жартую. Залишу це вам для роздумів. Повертаючись до «травматів» зазначимо, що в Україні сформувався певний рейтинг популярних моделей травматичної зброї до якого увійшли найпопулярніші моделі, серед яких пістолет СZ 75 під різними назвами, «Форт», револьвери «Сафарі», легендарний «ТТ» та інші. Якісь екземпляри перероблювалися з бойових, а якісь виготовляються «з нуля». Тож, розглянемо більш детально, що представляють із себе різні травматичні пістолети та револьвери на Українському збройовому ринку.

 

«Форт-12Р»

 

З 1999 року року пістолет Форт-12Р виготовляється Вінницькою компанією «ФОРТ». Під час розробки пістолету Форт-12 були використані доробки чеських зразків, що були створені на заводі «Чеська Збройовка» і що цікаво, обладнання для виготовлення Форт-12 використовувалось від того самого СZ. На сьогодні виробництво повністю налагоджено на потужностях компанії «Форт». «Фортівський» УСМ виготовлений на базі ударно-спускового механізму CZ-75 і CZ-83. По праву, Андрія Петровича Зайця, головного конструктора, можна вважати батьком «фортів». Базова модель має фосфатне покриття сіро-матового кольору, замість класичного вороніння чи оксидування. Цікаво, що саме цей факт породив міф про якийсь містичний сплав, з якого виготовлено Форт-12Р. Ось так народжуються різні міфи і легенди у світі зброї.

 

 Травматичний пістолет Форт-12Р виготовлений зі сталі на базі бойового побратима Форт-12 і, на радість користувача, має великий ресурс, як заявляє виробник, на 50 тисяч пострілів! «Гумсотріл» Форт-12Р, як і інші травматичні спецзасоби для відстрілу гумових куль, розрахований на ближню дистанцію – до 10-ти метрів. Але, як показує практика, дійсно ефективна дистанція ураження 3-5 метрів. Відповідно взимку – 3 метри, а влітку 5. Враховуйте ці особливості разом з набоями, які будете використовувати.

 

Форт-12Р, під час випробувань, показав чудові результати купчастості та щільності на 10 метрів. Розбіжність мінімальна – до 25 мм, а це дійсно хороший показник. Середній розмір спецзасоба Форт-12Р ускладнює приховане носіння у літній період, а от взимку з цим проблем нема. Кажучи про ергономіку відзначимо зручність тримання у руці і комфортне, доволі швидке прицілювання. Ще однією особливістю Форт-12Р є можливість носіння спецзасобу із зведеним курком і поставленим на запобіжник. Гладкий хромований ствол має спеціальні виступи, які не дозволяють зробити постріл не еластичною кулею. До речі, для естетів є варіації хромовані, покриті нітридом титану, що створює ефект позолоти, як то кажуть – на будь який смак і колір.

 

Основні характеристики:

Калібр – 9 мм

Довжина ствола – 95 мм

Вага без набоїв – 830 гр

Вага з набоями – 900 гр

Ефективна дальність – 5-6 м

Скорострільність – 40 пострілів/хвилину

Об’єм магазину – 12 набоїв

УСМ – подвійної дії куркового типу

 

TRex

 

Ще один зразок травматичного пістолету, який набув популярності останнім часом. Цей пістолет є унікальним у своєму роді. Це перший травматичний пістолет з рухливим стволом представлений в Україні. Пістолет виготовлено на базі бойового зразка CZ-75 P-07. Різниця у конструктивних змінах мінімальна. Головні зміни торкнулися ствола та  зворотної пружини. Як і більшість травматичних пістолетів «Тірекс» виготовлений у калібрі 9 мм Р.А. Затвор виготовлений з нержавіючої сталі, а сама рамка має полімерне походження. Пістолет має доволі м’який спуск, якщо порівнювати з переробленими «Макаровими». Також, варто відмітити ще одну особливість пістолету T-Rex – широка прямокутна спускова скоба, що дозволяє комфортно вести вогонь навіть у рукавичках.

 

 У передній частині полімерної рамки розташована планка Пікатіні, яка дозволяє додатково розміщувати різні стрілецькі аксесуари, наприклад тактичний ліхтар або лазерний цілевказувач. Травматичний пістолет T-Rex оснащений дворядним магазином на 15 набоїв, але 16-й «залітає» без особливих зусиль. Так що можна сміливо відмічати, що магазин на 16 набоїв. Прицільні засоби доволі зручні. Цілик має класичну форму та низький профіль, що зменшує можливість чіпляння за одяг та інші речі.

 

Цей зразок вперше було представлено на виставці «Зброя та безпека 2016» у Києві компанією «Ствол». Як бачимо, у порівнянні з Фортом він легший, за рахунок полімерної рамки. Полімери зменшують вагу, але у повністю сталевих спецзасобів більший запас міцності та живучості.

 

Основні характеристики:

Калібр – 9 мм

Довжина загальна – 185 мм

Вага без набоїв – 780 гр

Вага з набоями – 860 гр

Ефективна дальність – 5-6 м

Об’єм магазину – 15 набоїв

УСМ – подвійної дії куркового типу

 

Ерма “ТТ-Т”

 

«Тульский Токарев, он же ТТ. На сегодня один, извини, очень  быстро разбирают» – не тільки я пригадую цю епічну фразу з горезвісного українофобського фільму «Брат-2» під час згадки пістолету ТТ? Можливо, про українофобські фільми поговоримо іншим разом, але наразі ТТ. Отже, була сила силенна спроб переробити бойовий ТТ на травматичний і всі закінчувалися невдачею. І ось компанія «Ерма-Інтер» таки вдало переробила бойовий ТТ на травматичний і…

 

Так, ви вірно здогадалися, вийшло щось таке, більше підходяще для любителів історичної зброї, яка ще й стріляє. Чому? Ось чому. По-перше – це вже не той самий ТТ з бойовими характеристиками від народження, це перероблений зразок під гумову кулю. По-друге –  місткість магазину 8 набоїв, що є просто колосальним мінусом враховуючи вагу пістолета у спорядженому стані під 900 грам. Але все це нівелюється повністю сталевим виконанням. Щодо надійності питань нема. Важливо! Якщо ви хочете придбати саме історичний зразок, то маєте звернути увагу на стан самого пістолету, тому що вони перероблювалися з бойових зразків, які перебували у різному стані і знос деталей у всіх може бути різний.

 

 Чесно кажучи, я б краще взяв револьвер, у якому стільки ж набоїв, безвідмовна система живлення та і менша вага, але то вже справа кожного, як-то кажуть: «Сам собі пан».

 

Основні характеристики:

Калібр – 9 мм

Довжина загальна – 197 мм

Вага без набоїв – 850 гр

Вага з набоями – 890 гр

Ефективна дальність – 5-6 м

Скорострільність – 30 пострілів/хвилину

Об’єм магазину – 8 набоїв

 

Safari 820G

 

Травматичний револьвер Safari 820G виготовляється з 1999 року Харківським ТОВ «Латек». Однією з фішок цього револьверу є можливість заряджати сталевий барабан травматичними набоями як револьверного типу, так і пістолетного, що розширює поле вибору більш якісних набоїв. Це можна назвати фірмовою розробкою від компанії «Латек», яка дійсно крутезна і корисна. Барабан відкидний лівосторонній, з центральним екстрактором, що рухається проти годинникової стрілки і розрахований на 6 набоїв. УСМ та ствол виготовляються на потужностях «Латек» у Харкові, а от інші запчастини замовляються з Чехії. Safari 820G виготовляється у різних варіаціях, як то у воронінні та нікелюванні, з різними руків’ями на вибір. УСМ курковий подвійної дії.

 

Запчастини УСМ виконані зі сталі, що збільшує експлуатаційний термін і «життєдіяльність» револьверу. Прицільні пристрої прості, але комфортні, які дозволяють прицілитися «навскидку» доволі швидко. В цілому, це чудовий компактний револьвер з гарними характеристиками. Сама конструкція револьверу гарантує надійність та безвідмовну роботу. А от кількості набоїв та швидкості перезарядження залишається бажати кращого…Але безвідмовність і надійність системи додають привабливості цьому «малюку».

І все ж, головною перевагою Safari 820G є можливість використовувати будь-які набої, як револьверні так і пістолетні. На сьогодні це один з найпопулярніших травматичних револьверів в Україні.

 

Основні характеристики:

Калібр – 9 мм

Довжина ствола – 51 мм

Довжина револьверу – 176 мм

Вага без набоїв – 670 гр

Вага з набоями – 700 гр

Ефективна дальність – 3-5 м

Скорострільність – 20 пострілів/хвилину

Об’єм магазину – 6 набоїв

УСМ – подвійної дії куркового типу

 

Набої

 

На сьогоднішній день травматичних набоїв доволі багато, але підбирати іноді буває дуже важко найоптимальніші під свою зброю. Для револьверів це не сильно актуальне питання, так як вони «їдять» усі підряд набої. Але питання потужності актуальне для всіх типів травматичної зброї. Можна придбати різні варіації травматичних набоїв, як звичайних так і посилених, наприклад «Сова-П». Вибирати набої потрібно відштовхуючись від вашого стволу. Може бути таке, що одні набої «піддуває» у патронниках, або каморах барабану револьверу і гільзи важко екстрагувати, або навпаки, не вистачає потужності для перезарядження пістолета. Тому тут потрібно тестувати набої самостійно і визначатися з виробником. Є ще один важливий нюанс – партія.

 

Один той самий виробник і той самий тип набоїв може відрізнятися від попередніх партій. Так, під часу відстрілу травматичних набоїв «Терен» різних партій було помічено, що одна партія менш потужніша за іншу! Тому на цей нюанс також потрібно звернути увагу. На сьогодні доступні наступні типи  набоїв: «Форт-Т» 9 мм Р.А., револьверні набої «Терен-3ФР», а також травматичні набої «Вій» 9 мм Р.А., «Сова-П» 9мм Р.М. (найпопулярніший набій для спецзасобів), SOBR-T та інші. Набоїв дійсно багато, але не можна сказати конкретно,, що якісь кращі, а якісь гірші. Кожен знайде для себе підходящий набій.

Підбиваючи підсумки варто зазначити, що вибір травматичної зброї на ринку України дуже великий і вибирати можна дуже довго, але ми спробували на прикладі вищевказаних зразків узагальнено зорієнтувати вас у виборі і акцентувати увагу на тих критеріях, на які варто звертати уваги під час вибору травматичної зброї. 

Тож тримаємо порох сухим і все буде Україна!

 

Навроцький Олександр, НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС