Хто і як захистить Херсон від російського наступу?

Президенту воюючої країни Зеленському та його оточенню вже сьогодні треба чітко розуміти, що в разі наступного путінського вторгнення буде тільки два варіанти: стати президентом війни або втратити країну.

Заступник голови МЗС Василь Боднар закликав українців бути ментально готовими до масштабного наступу РФ. У Міністерстві закордонних справ допускають, що причиною такого наступу можуть стати як політичні, так і економічні чинники, зокрема, питання постачання води в окупований Крим.

Те, що побоювання наших дипломатів не голослівні, днями підтвердили і військові. Як зазначив начальник Головного управління міжнародного співробітництва та верифікації ЗСУ генерал-лейтенант Леонід Голопатюк, Росія недалеко від кордону вже створила три міжвидових угруповання, здатних проводити раптові наступальні дії з обмеженими цілями на території України. В цілому чисельність наземного угруповання ЗС РФ біля наших рубежів становить близько 87 тис. військовослужбовців, до 1100 танків; до 2600 бойових броньованих машин; до 1100 артилерійських систем; до 360 ракетних систем залпового вогню, 18 оперативно-тактичних ракетних комплексів. На базових аеродромах біля кордону України базуються близько 330 бойових літаків і 230 вертольотів. Крім того, зазначив Голопатюк, триває формування центрів забезпечення мобілізаційного розгортання, на базі яких можливе формування до чотирьох загальновійськових дивізій (Богучар, Каменськ-Шахтинський, Новоозерне / Крим).

 

На думку експертів, про підготовку до вторгнення свідчить не тільки нарощування військ уздовж нашого кордону (а тримати таку армаду без діла дуже дорого), а й посилення внутрішньої нестабільності в Україні, підтвердженням чого можуть служити останні соцопитування, здатні фіксувати катастрофічне розчарування владою. Крім того, ніколи ще з 2014 року так вільно не відчувала себе в нашій країні проросійська агентура, яка задає тон в медіа і вже намагається проводити вуличні акції. Ще більша її активізація очікується під приводом передвиборної кампанії з обрання місцевих рад.

На цьому тижні СБУ в Бердянську заблокувала роботу керованої з РФ ботоферми, яка входила в міжрегіональну мережу. Її потужності дозволяли генерувати фейки і маніпулятивні матеріали від імені понад 500 ботів, повідомили в спецслужбі. Інформаційні вкидання були спрямовані на створення панічних настроїв під час пандемії коронавирусу і дискредитацію дій української влади. Дії СБУ похвальні, проте це, на жаль, крапля в морі, оскільки проросійська агентура має в своєму розпорядженні і телеканали, і сайти, і безліч експертів. А найгірше, що представники влади, депутати президентської фракції не гребують брати участь в телеефірах і роздавати коментарі та інтерв’ю цим медіа. Таким чином фактично граючи на боці прокремлівських сил.

Ми вже згадували про соцопитування. В одному з останніх, що проводилися групою “Рейтинг”, на питання про причини прогнозованої восени економічної кризи, 53% респондентів пов’язали цю кризу з некомпетентністю влади, 32% з коронавірусом і тільки 6% – з війною на Донбасі. Інакше кажучи, українці відмовляються вірити в можливість масштабної війни з Росією, звинувачуючи в своїх проблемах українську владу. Чому така ситуація склалася в воюючій країні?

Відповідь на це питання одночасно і проста, і складна. Минулорічні вибори, президентські і парламентські, пройшли під девізом “щоб припинити війну, треба просто перестати стріляти”. Плюс до цього – попередників звинувачували в тому, що це вони, а не Путін, не хочуть припинення конфлікту на Донбасі, оскільки на ньому заробляють. Тобто, якщо прибрати Порошенко і поставити замість нього Зеленського, станеться диво.

Нова влада на догоду очікуванням проросійського електорату просто викреслила тему війни з порядку денного. Про військові дії не зовсім замовчують, просто на них не концентруються, роль Росії не підкреслюють, зміщуючи акценти на нібито можливість встановлення миру за іншими сценаріями, ніж це робили попередники. Втім, такі сценарії не працюють з тієї ж причини, з якої не працювали і при Порошенко, і ця причина сидить в Кремлі. Але визнати свою безпорадність у встановленні миру влада не хоче. Так само як не хоче повертати в суспільну свідомість військовий наратив. Щоб не бути схожими на попередників.

У підсумку ми отримали ситуацію, коли українське суспільство ментально абсолютно не готове до можливого вторгнення Росії на наші території вже восени цього року. Зеленський і його “слуги” прийшли до влади на протестних настроях, які самі ж підживлювали, за рік вони отримали протестні настрої, але вже проти своєї політики. В таких умовах включати назад тему війни ризиковано для рейтингів, вони і так падають. Але, з іншого боку, якщо сьогодні суспільство психологічно не готувати до ймовірної великої війни, то в разі появи зелених чоловічків, наприклад, на Херсонщині (щоб взяти під контроль дамбу і повернути воду в Крим), не буде ні добробатів, ні черг у військкоматах. І відосікі з патріотичною риторикою не спрацюють. А у розгубленого верховного головнокомандувача буде рівно два виходи: стати президентом війни або втратити країну.

 

Автор: Сетевой ОРАКУЛ

ДОВІДКА.

«Зелені чоловічки», «ввічливі люди» (рос. Вежливые люди) — кліше російської пропаганди для позначення окупаційних військ, які висадилися в Криму без розпізнавальних знаків та назва російських військових без відзнак на одязі та техніці, які у складі спецпідрозділів проводили захоплення і блокування об’єктів у ході російського вторгнення в Україну у 2014 році.