Харків: сталеві люди та паперовий залізобетон? 

Ветеранська спільнота Харкова обурена кричущою бездіяльностю влади протягом 2-х років війни.

Публікуємо їх звернення.


Протягом останніх тижнів, як всі ми бачимо, – Харків став вчергове об’єктом терористичних атак росіян. Обстріли йдуть вдень та вночі і кількість жертв тільки зростає. В місті та коло нього зруйновані основні ТЕЦ та ТЕС, наносяться удари по місцям газовидобування. ЗМІ повідомляють про наміри Кремля зробити з Харкову «сіру» зону, непридатну для проживання цивільного населення. Тому, на жаль, вже зараз можна передбачити наступні цілі атаки росіян – це логістичні вузли та мости. 

Що робити далі цивільним громадянам? Влада поки мовчить – обравши режим «не сіяти паніку». 

Але ми, ветерани, маємо підсумувати:

Великий, достатньо багатий Харків, не зважаючи ані на 2 роки широкомасштабних бойових дій, ані на 8 років АТО\ООС – не готовий і не готується до війни. Міська та обласна влада з 2022 року не зробила майже нічого для цього. ТЕЦ та ТЕС не  перебудовані та захищені, мережаелектрогенерації не децентралізована. Логістичні вузли та адміністративні осередки у центрі міста не були переміщені під землю. 

Можливо ветерани сіють зраду та вимагають фантастику?

На жаль, ні. 

Все, що перераховано, це та реальність, в якій жили та живуть сусідні з Росією держави. Ми нагадаємо: Фінляндія, на котру останній раз Москва нападала ще 80 років тому, й досі будує бомбосховища й підземні магістралі. Країни Прибалтики екстреними темпами розпочали  спорудження бункерів та підземних захисних споруд.

Що можна було зробити у Харкові за ці 2 роки? Звичайно, враховуючи величезний технологічний потенціал міста, значно більше – ніж зафундувати дві підземні школи.  

Перш за все – логістика центра міста має бути перенесена під землю. Такі проекти розглядалися ще на початку широкомасштабної війни, але й досі не зроблені перші кроки до їхнього втілення. 

ЧОМУ?!

Хто за це відповість? За відсутність зони безпеки для громадян на третьому році війни?

Звичайно, це велика, довга робота, але альтернативи їй не має. Зволікаючи, ми невідмінно сплатимо людськими життями. Весна 2024 року це наочно демонструє.

Адже нарешті всі зрозуміли: хто наші північні сусіди і чому їх називали «імперією зла». І через 10, і через 50 років загроза з боку Росії всім вільним людям не зникне. Тому вся містобудівельна концепція Харкова має бути переглянута – спираючись на це. 

Ще раз: треба наполегливо глибоко рити землю, там будувати й закладати залізобетон. 

І цьому зовсім не мають заважати мрії про перемогу.

Проєкт підземного міста у Харкові, який розглядали у 2021-му році.

Приклад підземного міста Гельсінкі (Фінляндія)