Європейська Рада затвердила висновки про політику “Східного партнерства” на період після 2020 року

11 травня 2020 року Європейська Рада затвердила висновки про політику “Східного партнерства” на період після 2020 року. Про це повідомляє УНН з посиланням на пресреліз Європейської Ради.

У своїх висновках Рада вітає значні досягнення програми “Східного партнерства” на сьогоднішній день і підтверджує свій підхід, заснований на стимулах і умовах, як засіб заохочення країн Східного партнерства до продовження реформ і активізації зусиль в цьому напрямку, йдеться в повідомленні.

Європейська Рада підкреслює важливість майбутнього “Східного партнерства” як більш стратегічного механізму співпраці, що дозволяє учасникам спільно вирішувати загальні і глобальні проблеми в широкому спектрі областей.

У своїх висновках Рада закликає до твердої прихильності основам “Східного партнерства”, до яких відносяться: демократія, права людини, верховенство права, ефективне управління, успішна антикорупційна політика, а також реформи – економічні, екологічні, кліматичні та енергетичні виклики, цифрова трансформація.

Європейська Рада очікує наступного саміту Східного партнерства, на якому, можливо, будуть схвалені довгострокові цілі політики і намічені шляхи подальшого зміцнення і поглиблення співробітництва.

12 травня в МЗС прокоментувавши заяву ЄС щодо майбутнього “Східного партнерства” зазначили, що  Україна підтримує підхід щодо подальшої розбудови цієї програми сусідства. Про це УНН повідомили у пресслужбі Міністерства закордонних справ України.

“Поділяємо висловлену ЄС відданість побудові з партнерами спільного простору демократії, процвітання та стабільності на основі поваги до міжнародного порядку і права, включаючи територіальну цілісність, незалежність і суверенітет, як це зазначено у Гельсінському заключному акті та Паризькій хартії ОБСЄ”, йдеться у повідомленні.

Україна підтримує підхід щодо подальшої розбудови “Східного партнерства” з урахуванням особливостей двосторонніх відносин ЄС з державами-партнерами, їхніх пріоритетів і потреб, а також прогресу на шляху реформ, підкреслили у МЗС.

Як наголосили у відомстві, у цьому контексті Україна залишається відданою продовженню широкомасштабних перетворень, визначених її курсом на європейську інтеграцію, що закріплений в Конституції України, зокрема у сфері юстиції і боротьби з корупцією, а також подальшій консолідації демократичних принципів, та вдячна ЄС за фінансову і експертну підтримку.

У своєму баченні майбутнього “Східного партнерства” Україна надалі виходитиме зі своїх європейських прагнень та європейського вибору, які закріплені в Угоді про асоціацію. Україна налаштована на подальше далекосяжне поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС, включаючи поступове приєднання до внутрішнього ринку Європейського Союзу.

МЗС привітало значну увагу ЄС до зміцнення стійкості держав регіону “Східного партнерства” у сферах демократії, громадянського суспільства, економіки, енергетики, кіберпростору, медіа і стратегічних комунікації, зокрема боротьби з дезінформацією, а також навколишнього середовища і клімату, цивільного захисту, подолання наслідків катастроф та охорони здоров’я, особливо у контексті поточної пандемії коронавірусної хвороби.

Було підкреслено, що Україна  докладатиме усіх зусиль для розвитку міцного та взаємовигідного партнерства з ЄС на основі можливостей Єдиного цифрового ринку ЄС та Європейської зеленої угоди, запевнили у відомстві.

МЗС погодилось із закликом щодо розбудови більш стратегічного, амбітного, ефективного і гнучкого “Східного партнерства” на основі принципів спільної власності.

“У цьому контексті Україна очікує на запланований на поточний рік Саміт “Східного партнерства” з метою вироблення спільними зусиллями довготермінових цілей цієї ініціативи та подальшого зміцнення і поглиблення відносин з ЄС”, наголосили у міністерстві.

Нагадаємо, що “Східне партнерство” — політика Європейського Союзу, що має на меті зміцнення стосунків з країнами, які межують з ЄС на сході. Ініціатива “Східного партнерства” була представлена Польщею за підтримки Швеції у травні 2008 року на Раді ЄС. Ця ініціатива передбачає участь шести країн Східної Європи та Закавказзя — України, Молдови, Білорусі, Грузії, Вірменії та Азербайджану. Політику було задіяно Європейським Союзом 7 травня 2009 року.

Крім політики “Східного партнерства” ЄС реалізує ще й політику

“Східне партнерство” є складовою частиною програми “Європейської політики сусідства”

Європейська політика сусідства (ЄПС) — політика Європейського Союзу, яка має на меті створити на південь і схід від кордонів Європейського Союзу «зону стабільності, миру, добробуту шляхом налагодження тісних довготривалих відносин з сусідніми країнами».

 

Вперше концепція ЄПС була викладена у зверненні Комісії «Ширша Європа» у березні 2003 року. Вона засвідчила, що формування відносин з сусідами не торкається питання потенційного членства. Вона пропонує сусіднім країнам привілейовані відносини, які будуватимуться на взаємному визнанні спільних цінностей, орієнтуючись на два основні завдання:

1) Співпраця з партнерами з метою зниження рівня бідності та створити зону спільного процвітання й цінностей, які базуються на глибшій економічній інтеграції, міцних політичних й культурних зв’язках, посиленій транскордонній співпраці та спільній відповідальності за запобігання конфліктам між ЄС та її сусідами.

2) Закріплення позицій ЄС щодо конкретної вигоди а привілейованих відносин у межах диференційованих рамок, які відповідають прогресу, зробленому партнерськими країнами в політичних та економічних реформах.

12 травня 2004 року Комісія представила конкретну Стратегію реалізації ЄПС і аналітичні доповіді щодо семи перших країн з «кола друзів»: Ізраїлю, Йорданії, Марокко, Молдови, Палестинської автономії, Тунісу та України. На основі стратегії виробляються детальні плани дій з кожною країною-партнером окремо. Плани дій визначають пріоритетні завдання, виконання яких має зблизити країну з ЄС. Моніторинг виконання чинних Планів дій здійснює як Європейська комісія, так і громадське експертне середовище країн «кола друзів».