Як збираються використовувати дрони на полі бою

В кінці 20 – на початку 21 століття під час міжнародних конфліктів, спочатку епізодично, почали використовувати керовані літальні апарати, які сьогодні називають дронами. Поява нового виду озброєнь поставила перед військовими питання про те, як і в якій якості їх краще використовувати.

РІЙ МІКРОДРОНІВ, ЩО ДІЄ ЯК ЄДИНИЙ ОРГАНІЗМ. Активні роботи тривають над проєктом Міноборони США – Perdix Drop Swarm. Військовий мікродрон ройового застосування Perdix (з лат. «Куріпка») дешевий (близько 300$) та легкий (290 грамів), а його корпус друкується на 3D-принтері. Він може розвивати швидкість до 112 км/год і діяти протягом 20 хвилин. Безпілотник створений для розвідувальних місій та постановки перешкод у роботі систем самонаведення ракет і систем ППО противника. Також не виключено, що існують варіанти «ударного» типу.

 

Три роки тому пройшли перші успішні випробування у рамках яких 103 дрони Perdix були одночасно запущені з трьох палубних винищувачів-бомбардувальників F/A-18E/F Super Hornet. Тоді група дронів продемонструвала ряд унікальних можливостей ройової формації, зокрема адаптивної зміни строю, колективного прийняття рішень та «самозаживлення» групи. У групи немає «лідера», а всі дрони комунікують між собою, що дозволяє рою без проблем переживати втрату окремих одиниць та продовжувати координацію спільних дій. Завдяки використанню сучасного програмного забезпечення рій фактично діє як єдиний організм.

 

На думку військових, такі групи дешевих дронів можуть ефективно виконувати складні місії без необхідності в постійному управлінні з боку людини. При цьому вони діють більш ефективно, адже швидше приймають рішення, миттєво реагуючи на зовнішні фактори.

НИЩІВНА НАВАЛА «САРАНИ» – ще один цікавий проєкт із ройового застосування БПЛА, який належить ВМС США.

 

Це відносно малобюджетна програма Low-Cost UAV Swarming Technology або скорочено LOCUST (з англ. «Сарана»). Створений для цієї програми дрон-камікадзе Coyote від Raytheon Technologies – це малогабаритний літальний апарат зі штовхаючим гвинтом та парою складних крил.

 

Після запуску зі спеціальних пускових установок дрони діють як одне ціле. Рій атакує ворожу техніку значно ефективніше, ніж при використанні ракет. Навіть якщо більшість дронів буде знищено на підльоті до цілі, апарати що лишилися, автоматично виберуть вразливі місця об’єкта і атакують їх.

«ЦИКАДИ»  – мікродрони-планери CICADA поміщаються на долоні, вони утворені усього з десяти деталей, серед яких немає двигуна. Рій із сотень таких крихіток викидають на значній висоті, після чого вони планерують до цілі. У польоті та після посадки CICADA виконує поставлені задачі за допомогою вбудованих датчиків та передавачів.  Наприклад завдяки магнітним датчикам, дрони здатні виявляти ворожі субмарини. Після приземлення на ворожу територію «Цикади» продовжують передавати розвідінформацію.

 

– Ми можемо обладнати дрони високочутливими мікрофонами та мініатюрними сейсмометрами і посадити їх вздовж ділянки дороги, яку нам потрібно контролювати, – розповідає Аарон Кан, співробітник Науково-дослідницької лабораторії ВМС США. – Кожен апарат буде реєструвати звук і струс землі від техніки, що рухається, і ми отримаємо можливість дізнатися її приблизну кількість, параметри, швидкість і напрямок руху.

 

 За матеріалами АрміяInform