Як отримати статус учасника бойових дій: запитання та відповіді, “дорожня карта”, зразки документів

 

Кому надається статус учасника бойових дій?

Військовослужбовцям, резервістам, військовозобов’язаним, працівникам (до 06.11.2018), особам рядового та начальницького складу, а також особам, які перебували у складі добровольчого формування, яке увійшло до складу ЗСУ/МВС/Нацгвардії.

 

Це стосується тих хто служив або працював в Збройних силах України, Нацгвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужбі, Держспецтрансслужби, Військовій прокуратурі, МВС, ДФС, Управління державної охорони Поліції, Держспецзв’язку, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Добровольчих та інших військових формуваннях, які увійшли до складу ЗСУ/МВС/Нацгвардії.

 

Які функції потрібно виконувати і який період залучення до АТО або ОСС потрібен для отримання статусу?

Захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брати безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні її здійснення.

 

Залучення до проведення АТО (ООС) має відбутися на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

 

Правило 30 днів не розповсюджується на осіб, що отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань, а також  осіб, які брали участь у виконанні бойових завдань в умовах безпосереднього зіткнення.

 

Який період проведення АТО?

Харківська область – з 07.04.2014 по 14.09.2014; Донецька та Луганська області з 07.04.2014 по 30.04.2018.  На заміну АТО почала діяти ООС з 30.04.2018

 

Що робити, якщо відмовили в наданні статусу УБД?

Письмову відмову у встановленні статусу, який Вам передбачений згідно закону ви маєте право оскаржувати до суду.

 

Де це все написано?

В Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 6, а також в Постанові КМУ №413 від 20.08.2014 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в анти- терористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення».

 

І як отримання статусу УБД відбувається на практиці?

Командир в/ч, начальник органу/ підрозділу протягом 1 місяця після завершення особою завдань в АТО/ ООС подає довідку + інші документи, які підтверджують участь особи у бойових діях до відповідної відомчої комісії.

 

При цьому якщо місце постійної дислокації в/ч (органу, підрозділу) безпосередньо у районі АТО/ООС, документи командирами/начальниками подаються на розгляд відомчої комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків в/ч (органу, підрозділу) чи призначення їх на посади.

 

Якщо командир не подав документи, особа може самостійно звернутися до відповідної комісії. Документи потрібно надсилати рекомендованим листом з повідомленням або особисто зареєструвати звернення у відповідній комісії.

 

Відомча комісія приймає рішення про надання статусу УБД протягом одного місяця з дня надходження документів. Посвідчення УБД видається у військовій частині. У випадку індивідуального подання, посвідчення видається у відповідній комісії.

 

У випадку виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, відомча комісія передає документи до Міжвідомчої комісії.

 

Якщо я вже звільнився зі служби, як я можу отримати статус УБД?

З самого початку потрібно отримати документи при звільненні у в/ч.  Далі потрібно подати документи до РВК за місцем постановки на військовий облік.

 

В свою чергу РВК передає документи до ОВК. Там Комісія з надання статусу УБД при ОВК приймає рішення про надання статусу УБД протягом 1 місяця з моменту надходження документів. Після прийняття рішення РВК видає посвідчення УБД.

 

Рішення комісій можуть оскаржуватися в судовому порядку.

 

Документи звільнених службовців МВС/Нацгвардії/Держприкордонслужби та інших силових відомств, що беруть участь в АТО (ООС) Обласними військкоматами не розглядаються.

 

Які документи обов’язкові для підтвердження участі в АТО?

  • Довідка про участь в АТО, затвердженого зразка (оригінал);
  • витяг із наказу по стройовій частині про прибуття (вибуття) до (з) зони проведення АТО;
  • витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ (першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) про залучення до проведення АТО;
  • витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів (для осіб, які залучалися до проведення АТО на строк менше ніж 30 календарних днів);
  • матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва під час участі в АТО);
  • копія першої сторінки паспорта громадянина України;
  • згода на збір та обробку персональних даних;
  • заява на ім’я голови комісії (в разі індивідуального подання).
  • Для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах АТО подаються витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ (першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) про залучення до проведення АТО, а також витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління АТО чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління АТО в районах її проведення.

 

А якщо я брав участь в АТО як доброволець?

Для осіб, які брали участь в АТО у складі добровольчих формувань (що згодом були включені до складу Збройних сил України, МВС, Національної поліції. Національної гвардії, тощо), подаються вищезгадані документи, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа учасників АТО, які разом із такою особою брали участь в АТО, та отримали статус УБД або інваліда війни, у разі підтвердження факту взаємодії зазначених осіб з відповідними військовими формуваннями.

 

Які документи потрібні для підтвердження участі в Операції Об’єднаних сил?

  • довідка про участь в ООС, затвердженого зразка (оригінал);
  • витяг з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до ООС;
  • витяг із наказу по стройовій частині про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення ООС;
  • витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником,
  • проведення розвідувальних заходів (для осіб, які залучалися до ООС на строк менше ніж ЗО календарних днів);
  • матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва в період проведення ООС).

 

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ:

 

Зразок заяви про надання статусу УБД

 

Зразок довідки про безпосередню участь в АТО/ООС згідно додатку №1 до постанови КМУ №413

 

Зразок рапорту про надання довідки про участь в АТО/ООС та витягів з наказу для оформлення УБД

 

Що робити якщо посвідчення УБД викрадене або загублене?

Потрібно звернутися у військову частину, а звільненим у військкомат.

 

Там відповідній посадовій особі надаються:

  • письмові пояснення щодо обставин втрати (викрадення);
  • довідка про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи по факту втрати (викрадення) посвідчення;
  • опубліковане оголошення в друкованих засобах масової інформації про недійсність втраченого (викраденого) посвідчення.

Після цього отримується дублікат.

 

Що робити якщо посвідчення УБД стало непридатним (пошкодженим)?

Потрібно звернутися у військову частину, а для звільнених – в військкомат.

Там надаються письмові пояснення щодо обставин зіпсування.

Після цього отримується дублікат, а непридатне посвідчення знищується.

 

Як можна змінити прізвище, ім’я та по батькові в посвідченні УБД?

В разі зміни прізвища, імені або по батькові, за заявою особи, їй видається нове посвідчення та лист талонів, а попередні знищуються (інформація стосовно таких осіб подається до внесення в єдиний реєстр учасників антитерористичної операції).

 

Для зміни ПІБ необхідно подати заяву, до якої додати: копію свідоцтва про одруження (розлучення); копію паспорта; витяг з наказу (по особовому складу) про зміну особою прізвища, імені або по батькові.

 

За яких умов може відбутися позбавлення статусу учасника бойових дій?

 

Таких умов три:

  1. вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину у період участі в АТО/ООС;
  2. подання недостовірної інформації про участь в АТО/ООС;
  3. заява особи про позбавлення її статусу УБД.

 

Рішення про позбавлення статусу УБД приймається протягом місяця комісією, яка приймала рішення про надання статусу УБД за таких умов:

 

  • комісія отримала копію обвинувального вироку суду, який набрав законної сили про вчинення умисного тяжкого/особливо тяжкого злочину;
  • комісія отримали матеріали службових перевірок або будь-які інші документи про факт підроблення документів про участь в АТО/ООС, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;
  • комісія отримала особисту заяву особи, яка просить позбавити її статусу УБД.

 

ДОРОЖНЯ КАРТА 

ЩОДО НАДАННЯ СТАТУСУ УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ ОСОБАМ,

ЯКІ БРАЛИ УЧАСТЬ В АНТИТЕРОРИСТИЧНІЙ ОПЕРАЦІЇ

У СКЛАДІ ДОБРОВОЛЬЧИХ ФОРМУВАНЬ

 

ХТО САМЕ МОЖЕ ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ?

Особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами (далі – учасники добровольчих формувань).

 

Період, за який учасники добровольчих формувань можуть набути статус учасника бойових дій:

Не менше 30 календарних днів (за сукупністю) у період з 14.04.2014 по 23.02.2018.

 

ХТО НЕ МОЖЕ ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ?

Відповідно до абзацу другого пункту 21 частини першої статті 6 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” статус учасника бойових дій НЕ МОЖУТЬ отримати відповідно до цього пункту:

  • працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції;
  • особи, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність).

 

ЯК ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ?

Учасникам добровольчих формувань необхідно звернутися до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України із заявою та необхідним комплектом документів:

1) поштою за адресою провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001;

2) особисто за адресою каб. № 415, провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001.

 

З метою якісного та ефективного опрацювання документів щодо надання статусу учасника бойових ПРОПОНУЄТЬСЯ ЧОТИРИ ВАРІАНТИ формування комплекту документів.

 

І  ВАРІАНТ 

 

До заяви (зразок – 1) додаються наступні документи:

 

Оригінал витягу з наказу Антитерористичного центру при СБУ про залучення учасника добровольчого формування до проведення антитерористичної операції (зразок – 2).

 

Оригінал довідки про участь учасника добровольчого формування в антитерористичній операції (зразок – 3).

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія паспорта громадянина України (1-6 сторінки за наявності інформації; сторінки з останнім місцем реєстрації). У разі отримання особою паспорта громадянина України у формі картки надається власноруч засвідчені його копія та копія довідки про реєстрацію місця проживання.

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою).

 

Дві фотокартки учасника добровольчого формування 3*4 см.

 

ІІ  ВАРІАНТ

 

До заяви (зразок  – 1) додаються наступні документи:

 

Не менше трьох оригіналів нотаріально засвідчених свідчень осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до абзацу першого пункту 19 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та/або статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – свідки-військовослужбовці) про факт участі учасника добровольчого формування у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення (зразок – 4).

 

Засвідчена свідком-військовослужбовцем копія його посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (для кожного свідчення).

 

Засвідчена свідком-військовослужбовцем копія довідки про його безпосередню участь в антитерористичній операції (для кожного свідчення) (зразок – 5).

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія паспорта громадянина України (1-6 сторінки за наявності інформації; сторінки з останнім місцем реєстрації). У разі отримання особою паспорта громадянина України у формі картки надається власноруч засвідчені його копія та копія довідки про реєстрацію місця проживання.

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою).

 

Дві фотокартки учасника добровольчого формування 3*4 см.

 

ІІІ  ВАРІАНТ

(для добровольців, які отримали поранення, контузію, каліцтво)

 

До заяви (зразок  – 1) додаються наступні документи:

 

Не менше двох оригіналів нотаріально засвідчених свідчень осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до абзацу першого пункту 19 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та/або статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11  частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – свідки-військовослужбовці) про факт участі учасника добровольчого формування у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення (зразок – 4).

 

Засвідчена свідком-військовослужбовцем копія його посвідчення учасника бойових дій або посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (для кожного свідчення).

 

Засвідчена свідком-військовослужбовцем копія довідки про його безпосередню участь в антитерористичній операції (для кожного свідчення) (зразок – 5).

 

Власноруч засвідчені учасником добровольчого формування копії медичних документів про отримання ним поранення, контузії, каліцтва при участі в антитерористичній операції.

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія паспорта громадянина України (1-6 сторінки за наявності інформації; сторінки з останнім місцем реєстрації). У разі отримання особою паспорта громадянина України у формі картки надається власноруч засвідчені його копія та копія довідки про реєстрацію місця проживання.

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою).

 

Дві фотокартки учасника добровольчого формування 3*4 см.

 

ІV ВАРІАНТ

(у разі якщо після повторного огляду медико – соціальної експертною комісією відмовлено у встановленні інвалідності внаслідок війни)

 

До заяви (зразок  – 1) додаються наступні документи:

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, виданого відповідно до пункту 13 статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

 

Оригінал витягу з наказу Антитерористичного центру при СБУ про залучення учасника добровольчого формування до проведення антитерористичної операції (зразок – 2);

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія паспорта громадянина України (1-6 сторінки за наявності інформації; сторінки з останнім місцем реєстрації). У випадку отримання особою паспорта громадянина України у формі картки надається власноруч засвідчені його копія та копія довідки про реєстрацію місця проживання.

 

Власноруч засвідчена учасником добровольчого формування копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою).

 

Дві фотокартки учасника добровольчого формування 3*4 см

 

ДОДАТКИ

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції”

 

ЗРАЗКИ  ДОКУМЕНТІВ:

 

Зразок заяви

 

Зразок витягу з наказу АТЦ

 

Зразок довідки про безпосередню участь

 

Зразок свідчення

 

Зразок довідки військ

 

Зразок довідки ВЛК.doc

 

Згода на обробку персональних даних.doc