Форум «Психосоціальна допомога для ветеранів» у Львові

На форумі «Психосоціальні послуги: об’єднання та розвиток», начальник Львівської ОВА Максим Козицький наголосив на необхідності систематизації роботи профільних міністерств щодо підтримки військових, ветеранів та їхніх сімей.Також він підкреслив ,що не треба не надіятися лише на волонтерські та благодійні ініціативи.

«Дуже багато ініціатив щодо психосоціальної підтримки стартувало з сімей, громад, від волонтерів, які далі підтримувалися ОВА. Але дуже нам за ці два роки не вистачало державної політики у соціальній та ветеранській сферах… Ініціативи – це звичайно добре: ми розвинули центри координаційної підтримки, які підхопили благодійники, волонтери, міжнародні партнери, церкви, а далі міністерство – і ця робота почала масштабуватися на всю Україну. Тепер ми маємо скоординовану діяльність роботи центрів. Тепер маємо зрозуміти, що таке ТЦК та СП та до чого тут соціальна підтримка, коли в основному мова йде лише про мобілізацію. Ми готові стати пілотною областю, щоб при центрах комплектування нарешті запрацювала соціальна послуга. Давайте подумаємо, яка система в нас уже існує – ТЦК та СП, Центри зайнятості, ЦНАПи тощо, і нарешті зрозуміємо, чи ветеранська політика є частиною соціальної, чи, може, окремою», – зазначив Козицький.

В свою чергу Оксана Коляда, модератор панелі «Психосоціальна послуга – потреби, пропозиції, рішення на національному рівні», координатор Коаліції ветеранських просторів, відповіла: «Коли розробляли ветеранську політику, то чітко розуміли, що ветерани – це громадяни України, які зазвичай мають різні статуси: часто ВПО, військовополонених чи осіб зі складними життєвими обставинами, але політика щодо них може стати драйвером у процесах для інших українців, які постраждали внаслідок війни».

Разом з тим, координатор відмітила ,що ветеранська політика точно не може бути лише частиною соціальної політики, бо тут також іде мова про національну безпеку, людський капітал і формування нашої модерної нації, бо ми стали «нацією захисників», як для себе, так і для світу.

Міський Голова Львова Андрій Садовий наголосив на тому, що Львів ніколи не чекав вказівок від держави, а навпаки стимулював до прийняття рішень на урядовому рівні, самостійно заручаючись підтримкою міжнародних партнерів.

«Українці мають всередині те, що змушує рухатися і робити роботу. Бо згадуючи лютий 2022 року, коли була атака, і люди приїздили до Львова, не було вказівок з Києва чи міністерств, а була велика самоорганізація людей, і це шокувало багатьох іноземців. Модульні містечка, гуманітарні склади, перші поранені, лікування і протезування, реабілітаційні зали і ментальні центри, відновлення зруйнованих росіянами будинків, житло для поранених, залучення багатьох міжнародних ініціатив і мережа незламних міст – це все у Львові, і ми не зупиняємося, ми продовжуємо робити свою роботу. Сьогодні не буде великих команд і вказівок – ми повинні самі працювати в кожній громаді».

Підводячи підсумки, віцепрем’єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук підкреслила,що історично так сталося, ще до повномасштабної війни, що Львівщина, як прикордонна область з ЄС, має дуже хороший потенціал до співпраці з міжнародними організаціями, урядами, місцевим самоврядуванням за кордоном. Тому тут так швидко знайшли канали комунікації зі світом і стали робити те все, що мала б робити держава. 

«З однієї сторони, я хочу подякувати Максиму Козицькому за конструктивну критику уряду, бо, в першу чергу, дійсно, люди мають розуміти, якою є політика щодо соціальної та ветеранської сфер. З іншої сторони, щодо слів Андрія Садового, підтримую, що громади мають у цій ситуації брати владу в руки і підтримувати, допомагати, відбудовувати, бо це наша земля і наші люди», – сказала Верещук.

Основна мета форуму у Львові «Психосоціальні послуги: об’єднання та розвиток» була об’єднати партнерів, надавачів психосоціальних послуг, та проговорити проблеми, які виникають при наданні послуг у координаційних центрах, у громадах, поділитися опрацьованими рішеннями та підходами. На заході зібрались майже 300 учасників, серед яких надавачі психосоціальних послуг комунального, приватного сектору та міжнародних партнерів, а також очільники національного та обласного рівня.