Експерти спростували фейки росіян навколо війни Польщі і РФ

Майже тиждень засоби масової інформації РФ та проросійські ЗМІ в Україні розповідали про «провальні» навчання Зима-2020, у яких армія Польщі намагалася протидіяти умовному супротивнику, який вельми скидається на Росію. Вони наводили дані польських ресурсів, зокрема «Gazeta Wyborcza» та «Onet», згідно з якими поляки протрималися лише 5 днів замість 22, які мала витримати польська оборона. Дивний «російський душок» цієї історії ми вирішили обговорити з експертами.

 

На думку політолога Ярослава Божка, головною в цій історії варто вважати саме причину витоку цієї інформації про результати навчань у медіа. Адже, зазначає він, попри те, що джерела можуть походити лише з військових і безпекових кіл, сама ця інформація не сприяє укріпленню їх позитивного іміджу.

 

«Загалом появу такої інформації в медіа можна розцінювати або як деморалізуючу російську дезінформацію (що менш вірогідно), або як заклик самих поляків звернути увагу на східний фланг НАТО, що спрямовано на Західні держави» – прокоментував він цю історію.

 

Читайте також:

 

Польські військові відвідали зону ООС

 

 

За даними польських ЗМІ (зокрема, «Super Express»), на цей раз в якості вихідної ситуації було обрано раптовий напад зі Сходу (тобто з боку Росії), який обертається повномасштабним конфліктом. Журналісти відзначають, що «Бойові операції» в рамках «Зими-2020» проводилися в північно-східному регіоні держави, прикордонному з Калінінградською областю Росії та Білоруссю.

 

«Це місце – так званий Сувалкський коридор (100-кілометрова ділянка на кордоні Білорусі та країн Балтії)» – розказує військовий експерт Михайло Жирохов. «Цей регіон дійсно заболочений, але це єдине місце, з якого можливе повномасштабне вторгнення в Польще, адже Калінінградська область, яка теж межує з Росією надто далеко від РФ і надто мала, аби розмістити там війська» – розповідає чоловік.

 

За його словами, «у польських еліт є психологічна травма часів Другої світової. Тоді Польщу покинули на поталу СРСР, тож поляки час від час відпрацьовують сценарії, за яких вони залишаються один-на-один з ворогом. Проте, звичайно, у сучасному світі так, скоріше всього, не буде. Польща – одна з країн НАТО, у Польщі стоять американські війська, тож США і НАТО реагуватимуть».

 

Ярослав Божко погоджується з Михайлом Жироховим: «Це може говорити і про те, що польські військові кола дійсно хочуть дати яскравий сигнал передусім західним країнам щодо необхідності більшої підтримки Варшави в усіх вимірах безпеки і оборони. Це, зокрема може бути наслідком усвідомлення що гіпотетичний військовий конфлікт з РФ буде одразу мати загальноєвропейські масштаби і застосування збройних сил РФ буде мати розгромний характер для Польщі». На думку політолога, це також і «можливість прокласти аналогію з 1939 роком, коли колективний Захід не зміг допомогти Польщі у зупинці раптової агресії сусідніх держав».

 

Читайте також:

 

Польща програла репетицію війни з РФ

 

 

 

При цьому, за словами Михайла Жирохова, такий результат навчань – цілком закономірний. Польська армія досі озброєна гірше за російську – зокрема бойовий автомат поляків – АК-74, який вони виробляють за ліцензією, а чи не найпоширеніший бойовий танк у війську – Т-72. Проте, наразі ситуація змінюється – незабаром поляки отримають зенітні ракетні комплекси «Патріот», реактивні системи залпового вогню «Хаймарс» і літаки Ф-35  (їх наявність враховували під час навчань). Саме собою, польська армія також менша  за чисельністю. Тож у прямому бойовому зіткненні в вакуумі, у поляків, за словами Жирохова, немає шансів.

 

Проте, на думку експерта, подібні спроби розглядати бойові ситуації у вакуумі, а потім поширювати їх через ЗМІ – це свідома маніпуляція. Адже те, що Польща програла в певній моделі конфлікту, не означає, що ця модель реально матиме місце.

 

Треба також відзначити, що російські ЗМІ часто не враховували інший аспект питання, добре виражений у «Gazeta Wyborcza». В її матеріалі вказано, що нинішнього очільника Генштабу Анджейчака польське керівництво вважає надто незалежним офіцером. «Деякі ЗМІ, особливо підтримують хороші відносини з владою, назвали Анджейчака людиною, яка програла війну за п’ять днів. Його накази нібито були незрозумілими, а деякі командувачі «відмовлялися їх виконувати», нібито, приймаючи рішення, вони беруть на себе особисті ризики» – відзначили у виданні. Тож, на думку видання «витік інформації про провал польської армії в віртуальних маневрах міг, однак, бути пов’язаний зі зведенням особистих рахунків і прагненням послабити позицію начальника Генштабу генерала Анджейчака».

 

Читайте також:

 

РФ просить правову допомогу у Польщі

 

 

Тож, якщо підсумувати, програш польських військ є всього лише поразкою в комп’ютерній грі. При цьому демонстрація цієї поразки є радше засобом перевірки власних військових сил або способом тиску на західних партнерів чи армійське керівництво у питаннях оборони. І поки російські пропагандисти намагаються видати цю ситуацію за «чергову поразку Заходу», вище військове керівництво Польщі у особі міністра оборони Блащака дипломатично заявило: «щоб досягти досконалості, потрібно тренуватися».

 

Це звичайно не означає, що у подібній ситуації не можна критикувати війська Польщі. Це, власне і робить «Gazeta Wyborcza» у своєму матеріалі, пропонуючи кілька шляхів вирішення проблеми, зокрема дозакупівлю вертольотів і концентрацію військ на Заході, а не на сході. Але розміщувати неповні публікації, прямо натякаючи на те, що Польща програла реальну війну – вельми сумнівна маніпуляція російських ЗМІ.

 

Нагадаємо: