Експерт висловив припущення, що український супутник Січ-2-30 перетворився на космічне сміття

  Колишній позаштатний радник голови Державного космічного агентства Андрій Колесник на своїй сторінці у Facebook висловив досить тривожне припущення: “Із супутником Січ-2-1 (Січ-2-30) немає стійкого (або зовсім ніякого) зв’язку, через що надати інформацію американській стороні щодо розширених параметрів його руху для повної ідентифікації – не представляється можливим”.

 

  До такого висновку експерта підштовхнуло те, що “космічний апарат Січ-2-1 (Січ-2-30) і досі НЕІДЕНТИФІКОВАНИЙ!” Наприклад: дані про інші українські супутники: Січ-1, Січ-1М, Січ-2 – є у «базі даних». На 14:00 24 січня 2022 року вже ідентифіковано 55 апаратів зі 105 запущених під час місії Transporter-3. А інформація про Січ-2-1 (Січ-2-30) відсутня.

 

  Уся інформація загального користування щодо супутників відображається на ресурсі (https://www.space-track.org/). Там вона розміщується після того, як штучні об’єкти потрапляють у навколоземний космічний простір, наприклад при їх виведенні ракетою-носієм. Їм відразу в автоматичному режимі присвоюються кодові номери, щоб згодом можна було їх легко ідентифікувати.

 

  Ідентифікація відбувається або за допомогою власника «штучного космічного об’єкта», якщо власник у добровільно сам висловитьпобажання розкрити подробиці параметрів траєкторії відправлених ним на орбіту космічних об’єктів, або в рамках існуючих домовленостей (це саме наш випадок).

 

  Україна 13 січня запустила перший за 10 років супутник – “Січ-2-30”. Він призначений для отримання цифрових фото поверхні Землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазоні. У космос його вивела ракета Falcon 9 від SpaceX у рамках місії Transporter-3. Загалом на борту ракети було 105 космічних апаратів.

 

  О 18:52 13 січня 2022 року супутник Січ-2-30 на швидкості 27 567 км/год відокремився від ракети на висоті 548 км над північною частиною Гренландії. На другому вітку супутника навколо Землі, близько 21:00 13 січня 2022 року, керівниками Національного центру управління та випробувань космічних засобів було оголошено про отримання сигналу з космічного апарату. Вся країна полегшено зітхнула.

 

  Протягом наступних двох місяців після запуску заплановано його стабілізацію на орбіті та перевірка роботи сонячних батарей, випробування та налагодження робочих систем. А на дев’яту добу мав надійти перший пробний фотознімок.

 

  На вечір 23 січня 2022 року минуло вже ДЕСЯТЬ діб з моменту відділення супутника Січ-2-1 (Січ-2-30) від другого ступеню ракети-носія Falcon 9, який вивів його на орбіту, про що «постачальник пускових послуг» вчасно повідомив «власника» супутника.

 

  Але, якщо на 10 добу (на вечір 23 січня 2022 року) «власникам» нічого показати широкому загалу, то, можливо, що із супутником Січ-2-1 (Січ-2-30) щось не так. Немає стійкого (або зовсім ніякого) зв’язку, через що ми не можемо надати інформацію американській стороні щодо розширених параметрів його руху для повної ідентифікації.

 

  Що у цій ситуації має зробити наша «космічна влада»? Не приховувати чи не спотворювати інформацію та повідомити – як керівництво держави і суспільство, про реальну ситуацію із супутником Січ-2-1 (Січ-2-30), на розробку і запуск якого було виділено 2 млн доларів США.