Для фронтовиків і їхніх сімей організували сплави на байдарках річкою Псел. У планах – польоти на дельтаплані

 В Україні сьогодні стало звичною справою залучати дедалі більше учасників бойових дій та їхні родини до соціально-психологічної реабілітації. Саме життя підтвердило потребу в такій спосіб відновлення душевно рівноваги і повернення спокою людям, котрі на себе сповна відчули всі жахи війни. Як і членів їхніх сімей, котрі перебували у постійній  душевній напрузі, поки хтось із сімейства перебував на фронті щодня ризикуючи життям.

 

 Отже, відтепер ледь не щодня можна дізнатися про все нові форми і методи психологічної реабілітації вчорашніх воїнів – учасників бойових дій на Донбасі: від безпосереднього спілкування з професійними психологами, до залучення фронтовиків до участі різноманітних заходах. Приміром,  катання верхи на конях, малювання, або читання книжок тощо, що дозволяє звільнитися від тяжких спогадів, навіяних війною. Або, принаймні, надовго відігнати їх у потаємні закапелки пам’яті…

 

 Кременчуцькі активісти ГО «Спілка ветеранів добровольців України» (Полтавська область) теж замислювалися над пошуком нових, оригінальних, форм соціально-психологічної реабілітації воїнів і дійшли думки, що резервів на цьому шляху ще чимало.  

 

 «Вивчаючи вже чималий досвід соціально-психологічної реабілітації колишніх учасників АТО, який нагромадився за останній час, в тому числі і на Полтавщині, я дійшов висновку, що варто спробувати щось оригінальніше і більш динамічне, розповів редакції «НОВА» голова ГО «Спілка ветеранів добровольців України» Юрій Крамаренко. – Таке, що дозволить учасникам бойових дій гарантовано відволіктися від думок про пережите і допоможе  переключити увагу фронтовиків на позитивні думки…».

 

 Дійшли активісти й іншої думки. А саме, що найрезультативніше реабілітація «атовців» проходить разом із їхніми родинами. У сімейному колі, коли поряд з ветераном перебувають його найдорожчі люди – рідні, близькі, дружина, діти тощо, значно легше переключити увагу і думки вчорашніх воїнів на позитивну «хвилю».  Замислилися й над тим, щоб відійти від виключно теоретичних засад реабілітації, які, звісно, приносять свої плоди з точки зору практичних психологів, а поєднати реабілітацію з можливістю збагачення багажу знань підопічних. Приміром, з історії України чи рідного краю тощо.

 

 Так у кременчуцьких активістів вималювалася нова схема соціально-психологічної реабілітації вчорашніх учасників бойових дій. Її стрижень – динаміка, поєднана іноді з екстримом, реабілітація в колі родини,  збагачення новими практичними знаннями в різних сферах нашого життя.

 

 «Ми спрацювали, і вважаю успішно, в новому форматі фізичної та психологічної реабілітації ветеранів АТО. А саме створили проект «Вихідні за містом». Завдання якого – згуртування родин учасників АТО, можливість спілкування в незвичних умовах, об’єднання спортом і відпочинком тощо, – говорить Ю. Крамаренко. – Вирішили почати зі… сплаву на байдарках…».

 

 Відійшовши від  переважно традиційних «кабінетних» методів реабілітації, активісти з Кременчука набули чимало прихильників серед фронтовиків, котрі виявилися не проти випробувати на себе нововведення і всією родиною відчути не лише екстрим від сплаву на байдарках стрімкою річкою, але й помилуватися дивовижною незайманою природою, гуртом посидіти у костра, поспівати пісень тощо. З тим, щоб після проведених на природі вихідних бадьорими повернутися до звичного життя. Але вже «підзарядженими» позитивними емоціями і отримавши чимале задоволення від проведених на воді вихідних.

 

 За словами Ю. Крамаренка, сплав на байдарках – найпозитивніше досягнення в реалізації проекту «Вихідні за містом», який допомагає соціалізації учасників бойових дій в мирному житті.

 

 Минулий рік був найвдалішим для переходів на байдарках. Фронтовиків і їхніх рідних, які охоче залишали вихідними задушливе місце і рятувалися від спеки на воді, виявилося чимало. Улітку торік провели понад десять сплавів на байдарках мальовничим Пслом. У денні походи водою вирушали цілими родинами. Цікаво, що ініціативу активістів підтримали і представники місцевого самоврядування, чиєю територією проходили водні  маршрути ентузіастів. Так, в ролі інструктора з керування байдаркою виступив навіть голова Потоківської ОТГ Юрій Зоря.  

 «Спочатку розробляли маршрут – звичайний лінійний або з драйвом: з можливістю спостерігати, приміром, як тропками ходять дикі кабани, як будують запруди на річці бобри тощо,  ділиться Ю. Крамаренко. – Згодом, коли набули досвіду і навчилися вправно керувати байдарками, вирішили спробувати нічні сплави. От тут і з’являється  драйв, а адреналін зашкалює…».

 

 Оригінальний проект сплавів на байдарках активісти ГО «Спілка ветеранів добровольців України», як правило, реалізовують своїми силами. Але вдячні всім, хто долучається до реабілітації учасників бойових дій. Зокрема, туристичний клуб «Драйв», Кременчуцький обласний госпіталь ветеранів війни, центр реабілітації для учасників АТО м. Кременчука тощо. Шкода, каже Ю. Крамаренко, але міська влада не виявляє інтересу до проекту. Тож активістам доводиться втілювати його в життя власним коштом. Добре, що місцеві підприємці ідуть на зустріч активістам і, приміром, зменшують до мінімуму оренду прокату байдарок. Цьогоріч сплав на байдарках довелося обмежити лише кількома походами. Усе через карантин, пов’язаний з поширенням коронавірусу. Із закінченням літа інтерес до сплавів на байдарках у кременчуцьких фронтовиків не згаснув. Наразі учасники водних походів аналізують проведення сплавів, обговорюють нові маршрути, вивчають особливості керування човнами тощо.

 

 А безпосередні організатори проекту «Вихідні за містом» поряд із річними походами розробляють нові маршрути для своїх підопічних. Тепер, до приходу літа 2021 року, суходолом. Пам’ятними місцями Полтавщини і сусідніх областей. Це чергова родзинка проекту «Вихідні за містом». Протягом останніх двох років кременчуцькі активісти ГО «Спілка ветеранів добровольців України»  організували для учасників бойових дій та їхніх сімей чимало цікавих екскурсій під час яких ветерани знайомилися з минувшиною рідного краю, відвідали музеї, фольклорні фестивалі тощо.

 

 «Ми вирішили розширити можливості звичного всім відпочинку за містом і надати йому нового змісту. Зокрема, акцентувати увагу учасників соціально-психологічної реабілітації на ознайомленні з традиціями Полтавщини, її історичним минулим, відвідуванням музеїв тощо, – ділиться Ю. Крамаренко. – І не помилилися, бо бачимо який непідробний інтерес виявляють наші друзі, відвідуючи пам’ятні місця…».

 

 Так, фронтовики разом із родинами вже відвідали відомий далеко за межами України музей гончарства в Опішному, де не тільки ознайомилися з витворами кращих гончарів Полтавщини, історією стародавнього мистецтва, яким є гончарство тощо, але і самі залюбки брали участь у майстер-класах з ліплення з глини, вчилися азам обпалення глиняних виробів та їхньому розпису тощо.

 

 Побували учасники бойових дій і на Кіровоградщині, де взяли участь у етнофолькльорному святі «Чута-фест» – своєрідному фестивалі народної творчості, який проходив на території музею-заповідника «Гайдамацька Січ», що у селищі Цибулевому Знам’янського району. Свою вправність там щороку демонструють ковалі, гончари,  майстри художнього вишивання, відвідувачів знайомлять з секретами збору цілющих трав, пригощають духмяним медом бджолярі, діляться секретами кашоваріння тощо.

 

 У планах активістів ГО «Спілка ветеранів добровольців України» розширити можливості, які дає програма «Вихідні за містом» для соціально-психологічної реабілітації ветеранів. За словами Ю. Крамаренка, вони вже готуються до зими. Зокрема, обдумують проведення походів на лижах для сімей фронтовиків. А любителів справжнього драйву може зацікавити новинка, над втіленням якої в життя нині трудяться активісти – польоти відчайдух на дельтаплані…

 

Олександр Брусенський, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”