Чому російські військові навчання «Кавказ 2020» привели у стан бойової готовності збройні сили усіх країн Чорноморського басейну: уроки історії

У березні 2006 року в Сочі було підписано російсько-грузинські угоди про виведення російських баз, розміщених в Грузії, до кінця 2008 року.

Але Глава МЗС Грузії Гела Бежуашвілі ще в січні 2006 року заявляв: «Наше обурення викликає той факт, що, незважаючи на наше неодноразове і наполегливе попередження припинити незаконне ввезення зброї з території Росії в зону грузино-осетинського конфлікту, ці поставки тривають. У Цхінвальському регіоні розміщено незаконне озброєння…».

Росія, у звичній для неї манері, спростовувала тоді звинувачення грузинської сторони. У січні 2006 року посол з особливих доручень МЗС Росії Валерій Кеняйкін заявив: «Росія не здійснює поставок до Південної Осетії … Все озброєння, яке зараз є в Цхінвалі – це та техніка, якої оснащувалися збройні сили СРСР і яка залишилася там від часів Радянського Союза».

У 2007 році президент Саакашвілі зажадав повністю вивести російські війська з Грузії.

Вирішення Російської Федерації «грузинського питання» – напад на Грузію в серпні 2008 року, – розпочався саме з російських військових навчань «Кавказ-2008».

Підготовка агресії розпочалася з того, що ще на початку травня 2008 року Міноборони РФ викликало на військові збори колишніх пілотів військових вертольотів, які мали досвід польотів в гірській місцевості.  14 травня 2008 року  для них розпочалися 17-денні навчання в Нальчику.

Ключовий етап бойового розгортання почався 26 травня, коли в Абхазії був розміщений корпус російських залізничних військ чисельністю 400 осіб для відновлення 54-кілометрової залізничної лінії, що з’єднує Сухумі з портом Очамчирі в безпосередній близькості від абхазо-грузинської лінії розмежування. На авіабазі Бомбора близько Сухумі були спішно побудовані три нових ангара для літаків і боєприпасів.

До 06 червня кілька нових російських бойових літаків Су-25 і Су-27 приземлилися на базі в Гудаута.

Одночасно з цим Зеленчукська гірничо-стрілецька бригада СКВО розпочала 10-денні навчання з метою «відпрацювання дій на незнайомій території і на віддалі від місця постійної дислокації».

30 червня 2008 року сили Північно-Кавказького військового округу спільно з військами ФСБ почали семиденні «маневри в лісистій гірській місцевості недалеко від кордону з Грузією».

06 липня 2008 року сили Північно-Кавказького військового округу розпочали навчання «Кавказ-Рубіж-2008».

07 липня, рівно за місяць до початку війни, обидва російських миротворчих батальйону в Абхазії і Південній Осетії одночасно почали фортифікаційне укріплення своїх позицій.

15 липня 2008 року війська Північно-Кавказького військового округу розпочали вже великомасштабні військові маневри «Кавказ-2008» за участю понад 8000 військовослужбовців сухопутних сил, внутрішніх військ і ФСБ, включаючи 700 одиниць бойової техніки, за підтримки ВПС РФ і Чорноморського флоту РФ.

Генерал-лейтенант Юрій Неткачев, який довгий час командував армією на Північному Кавказі, а потім служив заступником командувача Групи російських військ в Закавказзі, повідомив, що «чисельність військ на маневрах офіційно занижена, щоб не запрошувати на них велику кількість міжнародних спостерігачів ».

Метою навчань було оголошено проведення «ОПЕРАЦІЇ З ПРИМУСУ ДО МИРУ». Учасникам навчань роздали листівки, озаглавлені «Воїн! Знай ймовірного противника! », в яких містився опис основних характеристик грузинських збройних сил.

 

18 липеня 2008 року десантно-штурмової полк 76-ої Псковської повітряно-десантної дивізії зайняв позиції на Рокському і Мамісонському перевалах через Головний Кавказький хребет, а повітряно-десантний полк Волгоградської механізований дивізії був перекинутий в Краснодарський край.

20 липня 2008 року механізований батальйон з 14 БТРами увійшов в нижню частину Кодорської ущелини. 23 липня 135-ий мотострілецької полк 19-ої Владікавказської механізованої дивізії 58-ої загальновійськової армії Південного військового округу замінив псковських десантників на Рокському перевалі.

25 липня спеціальний медичний загін розгорнув польовий госпіталь «Тарське», здатний щодня приймати 300 поранених. «На прохання місцевої влади» госпіталь залишився на місці після закінчення навчань для «надання місцевим жителям консультативно-діагностичної допомоги», як стверджувалося в офіційному повідомленні прес-служби Міноборони.

26 липня 2008 року офіційно було завершено будівництво бази Угадангі недалеко від Джави.

 

Активні бойові дії почалися в ніч на 08 серпня 2008 року. Далі цитуємо російський варіант Вікипедії: (https://ru.wikipedia.org/wiki/Вооружённый_конфликт_в_Южной_Осетии_(2008) )

«…Обстановка в зоні грузино-осетинського конфлікту почала різко загострюватися в кінці липня – початку серпня.  Активні бойові дії почалися в ніч на 8 серпня, коли Грузія піддала масованому артобстрілу столицю Південної Осетії, після чого зробила спробу встановлення контролю над Південною Осетією. Днем 08 серпня президент Росії оголосив про початок «ОПЕРАЦІЇ З ПРИМУСУ ДО МИРУ» в зоні конфлікту. У регіон були введені значні російські сили. Протягом декількох діб російські війська спільно з південно-осетинськими збройними формуваннями витіснили грузинські війська з Південної Осетії, а також у взаємодії з абхазькими силами – з Кодорської ущелини в Абхазії, тимчасово зайнявши ряд прилеглих до конфліктних зон районів Грузії.

Бойові дії тривали до 12 серпня включно. З 14 по 16 серпня президентами Абхазії, Південної Осетії, Грузії і Росії було підписано план мирного врегулювання конфлікту…»

 

ДОВІДКА.

09 грудня 2019року ІНТЕРФАКС-АВН повідомило, що: «Стратегічні командно-штабні навчання “Кавказ-2020” пройдуть у вересні 2020 року, про що заявив під час селекторної наради в Міноборони РФ глава військового відомства генерал армії Сергій Шойгу…

 

 За словами міністра, в новому навчальному році заплановано більше 4800 навчань різного масштабу і понад 9 тисяч ПРАКТИЧНИХ ЗАХОДІВ БОЙОВОЇ НАВЧАННЯ. Шойгу відзначив, що ОСНОВНА УВАГА БУДЕ ПРИДІЛЕНА ВПРОВАДЖЕННЮ ДОСВІДУ СУЧАСНОЇ ЗБРОЙНОЇ БОРОТЬБИ І СТИМУЛЮВАННЯ КОМАНДИРІВ НЕСТАНДАРТНО ВИРІШУВАТИ ПОСТАВЛЕНІ ЗАВДАННЯ…»

І проти якої країни і в якій формі будуть спрямовані «військові навчання» російської армії  цього року? Щось дуже забагато «збігів»…