20 травня відбулося засідання Комітету національної безпеки, оборони та розвідки на якому був розглянутий Проект Закону « Про територіальну оборону України» – генерал ЗСУ Сергій Кривонос

Вітаю всіх!

 

Ми від напрацювання концепції та написання драфту законопроекту, перейшли до найважливішого етапу – розгляду Комітетом національної безпеки, оборони та розвідки Проекту Закону «Про територіальну оборону України», та прийняття рішення про винесення його на розгляд Верховною Радою України.

 

Проект Закону був спільно підготовлений та напрацьований представниками міністерств та відомств ( РНБО України, Міністерства оборони України, Генерального штабу ЗСУ, Національної гвардії, Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ України), експертами, що входили до робочої групи Комітету національної безпеки, оборони та розвідки під головуванням Веніславського Федора Володимировича.

Проект Закону України «Про територіальну оборону України» базується на сучасних світових моделях існуючої територіальної оборони наших стратегічних партнерів таких, як НАТО та країн Європейського союзу з урахуванням досвіду України в протидії російській агресії 2014 – 2020 років.

Проект Закону базується на концепції, яку розробили у робочій групі РНБО під моїм головуванням «Концепція удосконалення системи територіальної оборони України».

Я багато разів говорив, Україна має свій власний шлях, і ми не можемо, будь яку модель взяти та перейняти 100%. Ми маємо оцінити все наявне у нас, взяти краще у наших партнерів та побудувати ефективно працюючу систему територіальної оборони України, головними принципами якої є – масове залучення громадян, територіальність, миттєве реагування на загрози, що максимально підвищить обороноздатність нашої Держави.

Практична реалізація даного Закону забезпечить: стале функціонування державних органів, економіки, інфраструктури та життєдіяльність населення у випадку виникнення воєнної загрози, у воєнний час та під час виникнення кризових або надзвичайних ситуацій.

Надає можливість: розгортання підрозділів ТРО у максимально стислі строки, формування оборонної свідомості у громадян, які залучаються для здійснення заходів з підготовки, ведення територіальної оборони в мирний час та особливий період, розвиток військово-патріотичного виховання. Надає можливість громадянам, громадам швидко, ефективно діяти та запобігати будь яким кризовим ситуаціям (пожежі, паводки, техногенні, пандемії та інші ситуації).

Проектом Закону передбачено:

– створення Головного органу управління територіальною обороною, який є уповноваженим суб’єктом з управління територіальною обороною України, до складу, якого входять Війська територіальної оборони України, Загони територіальної оборони та безпеки громади та відповідні підрозділи Сил безпеки і Сил оборони, а також місцеве населення, які залучаються для здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони в мирний час та особливий період;

– закріплює правові засади, принципи, основи завдання територіальної оборони;

– закріплює перелік суб’єктів територіальної оборони та їх повноваження;

– встановлює заходи з підготовки та ведення територіальної оборони;

– затверджує структуру, порядок комплектування, проходження підготовки, обов’язки та права, мотивацію, формений одяг та знаки розрізнення, дислокацію, фінансування, підготовку підрозділів Військ територіальної оборони України та Загонів територіальної оборони та безпеки громад;

– створює можливість до проходження строкової служби у Військах територіальної оборони;

– передбачена участь громадських об’єднань в територіальній обороні, процедура проходження спеціальної процедури асоціювання та їх відповідальність:

Прийняття цього Закону вкрай важливе та має бути здійснено у найближчі місяці, щоб у бюджеті 2021 року вже були закладені кошти на розбудову системи територіальної оборони України.

Прийняття Закону стане основою реформи системи ТрО України, яка забезпечить:

– вдосконалення чинних нормативно-правових актів;

– створення сучасної міцної системи територіальної оборони України;

-створення постійно дієвої та ефективної системи управління територіальною обороною;

– створення чіткої системи управління, взаємодії, координації між силами територіальної оборони та органами місцевого управління;

– створення чіткого механізму комплексного забезпечення потреб територіальної оборони за рахунок державного та місцевого бюджетів;

– створення єдиної системи та мережі з підготовки членів територіальної оборони за єдиними програмами та стандартами, умов для сталого функціонування державних органів, економіки, об’єктів інфраструктури та життєдіяльності населення при введенні надзвичайної ситуації, особливого періоду та у воєнний час.

Хочу висловити свою щиру подяку та низький уклін за державне бачення та реформаторську позицію народним депутатам України, що входять до складу Комітету національної безпеки, оборони та розвідки, які підтримують Проект Закону « Про територіальну оборону України».

Спроби удосконалення діючої системи ТрО України мали місце у 2017-2018 роках у РНБО, але не були плідними. Були декілька різних Проектів Законів зареєстрованих за минулої каденції депутатами ВР, але не знайшли реалізації.

Саме сьогодні час, це здійснити!!

Завдяки пану Федору Веніславському, його чіткий державницькій позиції, професіоналізму та величезному досвіду – за короткий час, ми пройшли етап від концепції до Проекту Закону. Вдячний Вам пане Федор Володимирович!

Вдячний заступнику Міністра внутрішніх справ пану Антону Геращенко та Інституту Майбутнього, за професійну організацію насиченої поїздки експертів робочої групи для ознайомлення з передовим досвідом побудови ТрО Литви та Естонії. Неоціненний досвід, надихав експертів під час роботи над Проектом Закону.

Вдячний дружній команді патріотів, які працювали над концепцією і Проектом Закону та багато років є дійсним громадським локомотивом розбудови ефективної системи ТРО в Україні : Голубчику Олександру, Гордієнко Андрію, Дихановському Віктору, Лапіну Олексію, Майбороді Ганні та іншим. Вдячний команді юристів та помічників Комітету, які працювали над Проектом Закону.

Вдячний всім, хто підтримує мене та мої дії, направлені на підвищення обороноздатності та розбудову України!!

Ми не збавляємо темп роботи, а навпаки – переходимо до активної фази підтримки нашого Проекту Закону. Ми всі розуміємо, що саме його поява, дуже «бентежить та непокоїть» наших зовнішніх та внутрішніх ворогів.

 

Слава Україні!

Разом до Перемоги!