Сьогодні в Україні розпочинає працювати ринок землі. 31 березня 2020 року депутати Верховної ради України 259 голосами проголосували за скасування мораторію на продаж аграрної землі.
Починаючи від сьогоднішнього дня, купляти землю зможуть лише фізичні особи, а для юридичних осіб продаж землі буде відкритий у 2024 році. Іноземцям поки що заборонено купувати в Україні землю, однак це питання планується винести на референдум. Також до 2024 року обмеження на придбання землі становить не більше 100 гектар для однієї особи, а після не більше 10 тисяч гектар.
На сьогодні в Харківській області існує єдиний сільськогосподарський кооператив ветеранів АТО/ООС “Побратим-Агро”. Кооператив утворили ветерани війни на з Росією у 2016 році, скориставшись своєю законною можливістю отримати землю сільськогосподарського призначення. Голова агропідприємства Олексій Цвєтков, ветеран АТО у складі 22 батальйону ТрО, розказав інформаційній агенції “НОВА-новини ветеранів” про особливості земельної реформи, яка сьогодні стартує в Україні.
Наразі у кооперативі “Побратим-Агро”, за словами Олексія, близько тисячі пайщиків-ветеранів, і загально обробляється до 2 тисяч гектарів землі в Ізюмському, Барвінківському та Близнюковському районах області. Він вважає, що відкриття ринку землі може внести свої корективи у сільськогосподарський бізнес в Україні.
“Реформа насправді має, як це часто буває, свою плюси та мінуси. До позитивних започаткувань можна віднести більш-менш вдалу синхронізацію земельного законодавства з країнами Європейського Союзу. Крім того, людям нарешті дозволили розпоряджатися своїм паєм на власний розсуд. Це дозволяє власникові землі або обробляти самостійно його ділянку, або передавати в оренду бізнесу, або продавати, якщо людина так захотіла”, – говорить Олексій Цвєтков.
Ветеран також каже, що при розробці та прийнятті нинішньої земельної реформи було “закладено багато підводних каменів”. Такі перепони не дозволяють скласти адекватну та справжню ціну гектару землі.
“Перед початком вільного оберту сільськогосподарської землі, для створення конкурентних умов, треба було удосконалити механізм кредитування, створити справжній земельний банк, зняти мораторій на нормативно грошову оцінку землі. – говорить Олексій Цвєтков. – Відсутність таких механізмів знищує конкуренцію та надає можливість великим агрохолдингам практично монопольно скуповувати землю практично за безцінь”.
Голова ветеранського кооперативу закликає побратимів-учасників АТО, які скористались правом на отримання земельних ділянок, найближчим часом не поспішати відчужувати свої паї. Він каже, що вартість землі на сьогодні штучно занижена агрохолдингами в декілька разів, що хочуть за безцінь скупити найкращі світові чорноземи.
“Як підсумок, пропоную всім учасникам АТО, які отримали землю, об’єднуватися в сільськогосподарські кооперативи з метою самостійної обробки землі або надання в оренду на вигідних для них умовах. Це дієвий метод отримати фінансову користь від власних ділянок”, – підсумовує ветеран війни з Росією.
Внаслідок земельної реформи існує ще одна велика проблема для ветеранів – місцеві ОТГ просто відмовляються надавати землю. Один з керівників “Побратим-Агро” Анатолій Козловський, депутат останнього скликання Харківської обласної ради від партії “Європейська солідарність”, у минулому – начальник штабу добровольчого батальйону “Харків-1”, говорить, що така ганебна ситуація склалася через непродуманість земельної реформи.
“Програма, за якою ветерани АТО отримували земельні паї діяла протягом 6 років. Цією можливістю у нашій державі скористалися приблизно 200 тисяч учасників бойових дій. На жаль, на цей час, через непродуманість процесів земельної реформи, наші ветерани позбавлені можливості гарантованого законом права на отримання земельних ділянок. Через прийняті зміни та бажання якнайшвидше втілити реформу у життя, фактично вся земля вже перейшла у комунальну власність ОТГ. Як правило, хоч бувають і винятки, громади не бажають надавати учасникам бойових дій на Донбасі такі земельні паї. Навіть якщо вони вже мають попередні документи погоджені Держгеокадастром”, – говорить Анатолій Козловський.
Голова фермерського господарства “ГЛОРІ АГРО”, ветеран АТО, Роман Кабашний каже, що бувають випадки коли місцева ОТГ навпаки надає землі саме учасникам АТО.
“Питання земельної реформи полягає в розрізі соціального забезпечення осіб які підпадають під статус закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. У нашій Савинськй ОТГ (Ізюмський район) було прийнято рішення на даний час призупинити видачу двох гектарів землі, оскільки місцеві “акули бізнесу” різними схемами привласнювати собі ділянки й громада не доотримувала гроші за оренду. Тому прийняли рішення, до проведення повної інвентаризації, припинити видачу землі, крім осіб які підпадають під вищезазначений закон”, – говорить Роман Кабашний.
На думку ветерана, відкриття ринку землі призведе до знищення тіньового ринку агарного землеволодіння.
“Я землею займаюся десь з 2009 року і скажу вам так: всі хто хотів продати чи купити – вони вже давно це зробили. Скоріш за все, рік або два. це буде легалізація того, що було в незаконному полі. Сказати, щоб багато людей до мене, як до фермера, звертаються з проханням придбати ділянку – ні, таких мало”, – говорить Роман.
Нагадуємо: