Підвищення цін на пальне в Казахстані стало останньою краплею невдоволення, яка виштовхнула людей на протести, які миттєво поширились на більшу частину країни. Стало зрозуміло, що незмінний режим Назарбаєва, уже дістав всіх казахів.
Токаєв зрозумів, що зможе утримати владу лише за допомогою російських «зелених чоловічків». Москва через ОДКБ розпочинає військову інтервенцію. За повідомленнями турецьких ЗМІ, Росія поставила чотири умови для підтримки Казахстану:
- ) визнання анексії Криму з боку Казахстану;
- ) російська мова знову має стати офіційно другою мовою в Казахстані;
- ) розміщення російських військових баз в Казахстані;
- ) надання автономії російськомовному населенню, що проживає на півночі Казахстану.
За останні 5 днів результати протестів наступні:
- Пообіцяли зниження цін на пальне на найближчі 180 днів
- Відбулась відставка уряду
- Відставка Назарбаєва з посади голови Ради безпеки.
- Москва, посилаючись на «прохання Токаєва» та прикриваючись країнами ОДКБ, фактично розпочала військове вторгнення в Казахстан.
- Токаєв, скоріше за все, стане «маріонетковим диктатором», головним завданням якого буде уважно відстежувати безперебійну роботу і незмінну прибутковість російських та китайських підприємств на території Казахстану, а також придушення у зародку будь-якої спроби казахів відновити контроль над своєю країною.
Реакція в Світі на події в Казахстані
Активісти створили ПЕТИЦИЮ проти введення військ країн ОДКБ в Казахстан.
ОДКБ підтвердила отримання звернення президента Казахстану щодо надання допомоги. У ньому йдеться про те, що ситуація в країні розглядається “як вторгнення бандформувань, підготовлених з-за кордону”. За попередніми даними, для інтервенції ОДКБ до Казахстану залучено:
- РФ – понад 3500
- Білорусія – близько 300
- Таджикистан – 200
- Вірменія – 70
- Киргизстан – 0
Білорусія. Олександр Лукашенко пропонує казахам встати на коліна перед військовими та вибачитися: “пошуміли, покричали та вистачить”. Але білоруський диктатор не уточнив перед військовими якої країни громадяни Казахстану мають стати на коліна. Білорусь направляє в Казахстан підготовлену «миротворчу» роту зі складу 103 повітряно-десантної Вітебської бригади сил спеціальних операцій.
Російська Федерація. 10 військово-транспортних літаків Іл-76 та три важких Ан-124-100 Міноборони Росії в даний момент задіяні у перекиданні підрозділів «ввічливих зелених чоловічків» до Казахстану.
«Сили ОДКБ у Казахстані не наводитимуть лад — їхня роль в охороні військової інфраструктури та інших об’єктів», — заявив голова Комітету Державної думи РФ у справах СНД Леонід Калашніков.
Володимир Жириновський, незмінний рупор потаємних думок російської правлячої верхівки, озвучив «бачення Кремля» про події в Казахстані: «Казахстан — штучна держава. Розвалитися вона може тільки на дві частини: південь – це казахи, північ – це територія, яка має бути повернена до Росії. Як Україна: західна – це Львів, столиця, а Новоросія, східна – це Росія».
Член комітету Держдуми РФії з безпеки та протидії корупції Бійсултан Хамзаєв перевершив навіть самого Жириновського! Він запропонував провести референдум про “возз’єднання Казахстану з історичною Батьківщиною – Росією”.
За «запитом Токаева» 06 січня 2022 року Росія відправила літаками в Казахстан військовослужбовців десантних спецпідрозділів ЗС які брали участь в операції захоплення Криму та агресії проти України.
Сьогодні в Москві біля посольства Казахстану відбулися затримання людей, які прийшли підтримати казахів. На запитання жінки: – Що ви робите? Ви люди чи ні?, – пролунала відповідь: “Ми поліцейскіє”. На фото момент затримання. Водночас ТАСС поширила інформацію, що біля посольства Казахстану в Москві “зберігається спокійна ситуація».
Челябінська область закрила кордон із Казахстаном. Пункти пропуску на російсько-казахстанському кордоні в Астраханській області працюють у звичайному режимі
Франція. Казахська діаспора у Парижі вийшла на акцію солідарності із співвітчизниками.
У США засудили насильство в Казахстані і закликали до мирного вирішення ситуації.
Європейський Союз закликав Москву поважати суверенітет та незалежність Казахстану на тлі відправлення в республіку російських повітрянодесантних військ. “Насильство має бути припинено. Ми також закликаємо до прояву всіма сторонами стриманості та мирного врегулювання ситуації. Очевидно, що ЄС готовий і бажає підтримати діалог у країні”, – заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Киргизстан. Президент Киргизії Садір Жапаров закликав парламент країни підтримати відправку військових до Казахстану для допомоги у придушенні протестів. За словами Жапарова, киргизькі війська не вбиватимуть “братів-казахів”. Але через відсутність кворуму у парламенті рішення не було прийняте. Киргизи не підтримують ідею свого президента.
Узбекистан. Президент Шавкат Мірзієв у телефонній розмові з казахстанським колегою Касим-Жомартом Токаєвим висловив підтримку народу та керівництву Казахстану у прагненні до стабільності та благополуччя в країні.
Прокремлівські ЗМІ радо вітають вторгнення «союзних військ» до Казахстану.
Китай. Офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь заявив, що КНР сподівається на якнайшвидшу стабілізацію ситуації в Казахстані і вважає все, що там відбувається внутрішньою справою цієї країни.
Україна. Нардеп Євген Шевченко, який раніше підтримував Лукашенка під час народних протестів у Білорусі, прилетів до Казахстану для підтримки чинного уряду та президента. На сторінці свого Фейсбук він написав: «ОДКБ йде на допомогу Казахстану навести Конституційний порядок». Інші українські політики ще ніяк не прокоментували своє ставлення до подій в Казахстані.
Ситуація в Казахстані 06 січня 2022 року
Пропагандистські ЗМІ поширюють інформацію про казахський аналог “мальчіка в трусіках”. У “новому виконанні” це «силовик з відрізаною головою». На даний момент маємо вже три силовика з відрізаними головами і жодного фактичного доказу на підтвердження даного повідомлення.
Чинна влада намагається всіма силами утриматися, домовляючись з активістами. Протестувальники в Актау записали звернення до казахського народу: «Досить, потрібен мир. Назарбаєв поїхав, ми досягли чого хотіли, мир нашому дому». Після цього вони почали прибирати сміття на площі що лишилося після протестів. Але люди площу залишати не поспішають…
Але з ними не всі згодні. Особливо з введенням до Казахстану контингенту “миротворців-окупантів”.
У Алма-Ати та Актау зранку на центральних площах знову почали збиратися протестувальники. У ЗМІ повідомили, що на площу Республіки було перекинуто «каральні загони», які оточили та до вечора повністю «нейтралізували» протестувальників. Вдень було чутно постріли та вибухи.
Протягом дня надходила інформація про те, що мітингувальники штурмували та захопили телевежу Кок-Тобе.
В Таразі під час протестів спалили офіс правлячої партії Нур-Отан, горить будівля акімату.
Після зачистки Алма-Ати від мітингувальників «ввічливі зелені чоловічки» попрямували до Кизилордінської області. Телеканал “Хабар-24”, з посиланням на главу регіону Гульшара Абдикалікова, повідомив, що 168 людей поранено.
ТАСС (Телеграфна Агенція Радянського Союзу) повідомляє, що “в Казахстані вже звільнили від протестуючих будівлі адміністрацій Жамбилської області та міста Сімей (Семіпалатинськ)”.
Зусиллями місцевих спецслужб які взяли під контроль інформаційний простір вся інформація про протести подається виключно у вигляді інформації про мародерства, грабежі та безчинства протестувальників. Саме їх ретранслюють проросійські ЗМІ в Україні.
У столичних супермаркетах Казахстану люди масово скупили всі продукти, що були в наявності. Полиці виглядають так, начебто їжу роздавали безкоштовно. Черги скупчуються і в місцевих банкоматах. І хоч деякі банки не встановлювали ліміти на зняття з карток, люди самі домовилися, що не будуть знімати великі суми. Інакше готівки на всіх не вистачить.
Ця ніч та наступна доба покаже, що переможе в головах у генералів казахських силових структур та провідних політиків – патріотизм чи смачна їжа у свинячому кориті.
Огляд подій підготував Олександр Вікторович, спеціально для «НОВА: новини ветеранів АТО/ООС»
Нагадуємо: